Bilişim Dünyası 04 MAYIS 2015 / 10:16

Ödemeli yayıncılığa vergi engeli

TELKODER, Türkiye’de ödemeli yayıncılık platformu (ÖYP - Pay TV) sektöründe DSmart, Tivibu, Turkcell+, Digitürk, Teledünya, Doping, Filbox gibi markalarla hizmet veren işletmecilerin yaşadığı sorunları açığa çıkaran bir rapor yayınladı. Hazırlanan raporda ÖYP sektörünün dört önemli sıkıntısı olan yüksek vergilendirme rejimi, haksız kullanım ve iletimler, e-fatura imkânının ÖYP sektörüne tanınmaması ve telif hakları sorunlarına dikkat çekildi. TELKODER, Ödemeli Yayıncılık Platformu Raporu’nda sektörün üzerindeki aşırı yüksek vergilerin mutlaka azaltılması gerektiği, haksız kullanımın önlenmesi için teknik çözümlerin tercih edilmesinin ve telif hakları mevzuatlarının doğru yorumlanmasının sektörün büyümesi için gerekli adımlar olduğu dile getirildi.

TELKODER raporda Türkiye’de yüksek vergilendirme rejimini ÖYP sektörünün üzerinde nasıl büyük bir yük olduğunu ve sektörün gelişmesini, dolayısıyla da vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesini engellediğini belirtti.  ÖYP sektöründe, verilen hizmetler üzerinden toplam yüzde 33, hizmeti veren işletmeci üzerinden toplam yüzde 1,35 ve platform cihazları üzerinden de toplamda yüzde 37,7 vergi alınmakta olduğu dile getirilen raporda TELKODER,  çok yüksek rakamlara ulaşan bu vergilerin hem tüketiciyi hem de hizmeti veren işletmeciyi büyük maddi sıkıntılar içerisine soktuğunu belirtti. Bu bağlamda, birçok eksiği bulunan mevcut mevzuatın mutlaka yenilenmesinin gerektiğini açıklayan TELKODER, bu yolla hem ÖYP sektörünü her açısından geliştirmenin yolunun açılacağını, hem de ülkemiz ekonomisinin gereksiz külfetlerden kurtarılmış olacağını vurguladı. Bunun yanı sıra son kullanıcıların beğendiği bir uygulama olan e-fatura uygulamasının, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren operatörlerde olduğu gibi ÖYP hizmeti veren şirketler için de sağlanması gerektiği belirtildi.

Sektörün karşılaştığı önemli sorunlardan birinin de haksız içerik kullanım, iletimi ve paylaşımı olduğunun belirtildiği raporda, bu sorunla ilgili teknik çözümler üzerine yoğunlaşılması gerektiği vurgulandı. Telif hakları konusunda da yayıncı statüsünde olmayan ödemeli yayıncılık platformlarının ekstra “yeniden iletim” bedeli ödemesinin önüne geçilecek düzenlemelerin yapılması gerektiği de TELKODER tarafından hazırlanan raporda yer aldı.

Ödemeli Yayıncılık Platformu adlı rapor ile ilgili konuşan TELKODER ÖYP Komisyonu Başkanı Rifat Bayatlıoğlu, “Pay TV sektörü çok önemli bir sektör olmakla birlikte, henüz ülkemizde gerekli büyüklüğe ulaşamamıştır. Bu konuda mutlaka yapılması gereken düzenlemeler mevcuttur. TELKODER’in birleştiriciliği ve liderliğinde bu konuda çalışma yapmak üzere TELKODER bünyesinde bir Ödemeli Yayıncılık Platformu Komisyonu kurduk. Ödemeli Yayıncılık Platformu hizmetleri ile ilgili düzenlemeler hayata geçirilirken, ÖYP sektörünün yapısının bozulmaması da mutlaka dikkate alınmalıdır. Raporumuzda, bu amaca yönelik olarak, ÖYP sektörünün iyileşmesi için yapılacak olan düzenlemelere yönelik öneriler getirilmiştir” dedi.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics