Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2013 / 08:06

Ofisler tepeden tırnağa alışverişe doyuyor

Her ölçekte şirketin ofis ihtiyaçlarını karşılama felsefesiyle, kapsamlı ürünler sunan Avansas.com, ofis malzemeleri başlığında liderliği hedefliyor.

Çevrimiçi ve çevrimdışı ofis malzemeleri sunan Avansas.com, her ölçekte şirketin ihtiyaçlarına yanıt verme hedefiyle ilerliyor. Tüm Türkiye’ye hizmet verdiklerini belirten Avansas.com Genel Müdürü Rainer Thews, bu alanda pazarda liderliği hedeflediklerini, sistemi Türkiye’de sağlam bir zemine oturttuktan sonra komşu ülkelerde de benzer bir yapıyı kurmayı amaçladıklarını söyledi.

n Avansas.com’un temel çalışmaları neler?
Avansas.com, 2009 yılında yüzde 100 Türk sermayesiyle kurulan bir şirket. Kuruluşumuzun temelinde Türkiye’de faaliyet gösteren farklı ölçekteki ofislerin ihtiyaç duyabilecekleri tüm ofis ürünlerini tek bir adresten tedarik edebilme anlayışı var. 2011 yılında şirketimize katılan ortağımızın da desteğiyle faaliyetlerimize devam ederken, büyüme grafiğimizi artırmaya başladık. Bu potansiyeli ve e-ticaret sektöründeki gelişme eğiliminin farkında olarak idari yapımızı 2012 sonu itibariyle yeniden yapılandırmaya başladık. Bu amaçla 2012 yılında ofis malzemeleri konusunda dünyada önemli bir yere sahip Staples şirketinden Avansas’a genel müdür olarak transfer oldum. Sürekli gelişen organizasyonumuz ile 2013 yılı itibariyle istikrarlı büyümemizi devam ettirmek istiyoruz.

n Hedef kitleniz ve yurt çapında erişim konusunda izlenen strateji hakkında bilgi verir misiniz?
Hedef kitlemizi kısaca Türkiye’de faaliyet gösteren farklı ölçekteki tüm şirketler. Bu şirketler çalışan sayısı 5-6 kişilik olan küçük ölçekli şirketler olabileceği gibi, küresel çapta faaliyet gösteren bin ve üzeri sayıda çalışanı olan çok büyük kurumsal yapıda şirketler de olabilir. Müşterilerimizi seçme aşamasında en önemli kriterimiz; müşterilerimizin bizden aldıkları ürünleri kendi ofislerinde kullanması şartını aramamız. Toplu ve yüksek hacimli satın alım gerçekleştiren kırtasiye gibi yapıda faaliyet gösteren şirketler ile çalışmamaya özen gösteriyoruz. Çevrimiçi satış yapan bir şirket olarak Türkiye’nin her yerinden şirketler avansas.com üzerinden ihtiyaç duydukları ofis malzemelerini bize internetten sipariş yolu ile iletebiliyor, biz de müşterilerimizin bulundukları yerlere ürünleri gönderebiliyoruz. Gün içinde saat 09.00-17.00 arasında verilen siparişleri İstanbul’da bulunan müşterilerimize ücretsiz olarak ertesi iş günü kendi araçlarımızla teslim ediyoruz. İstanbul’a 600 km’den az mesafede bulunan müşterilerimize 24 saat içinde, daha uzak bölgelerde yer alan müşterilerimize ise 48 saat içerisinde anlaşmalı kargo şirketi ile ürün gönderimlerini gerçekleştiriyoruz.

n Bir KOBİ misal, bu yapıda hangi ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliyor? Siz hedef kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Bir KOBİ’nin ihtiyaçlarını bizden karşılaması çok basit. Müşterilerimiz avansas.com’a girerek öncelikle kendileri için bir hesap oluşturduktan sonra ofislerinde ihtiyaç duydukları ürünleri satışa sunduğumuz 8 farklı ürün kategorisi arasından seçerek alışverişlerine hemen başlayabilirler. Siteden alışveriş yapan hedef kitlemizi küçük ve orta ölçekli işletmeler ve çeşitli meslek gruplarının oluşturduğu orta ölçekli şirketler oluşturuyor. Diğer taraftan kurumsal satışların yapıldığı müşteri hedef kitlemiz ise daha çok orta ve büyük ölçekli kurumsal şirketler.

n Ürün gamını ve marka alternatiflerini ne kadar sıklıkla, neye göre değiştiriyor, geliştiriyor, yeniliyorsunuz?
Müşterilerimize sunduğumuz önemli değerlerden bir tanesi de stoklu çalışma prensibimiz. Böylece sitemiz üzerinden satışa sunduğumuz farklı kategorilerden binlerce ürünü sipariş verdiklerinde ertesi iş günü müşterilerimize teslim edebiliyoruz. Depomuzda bulunan ürünlerin çeşitliliğini düzenli olarak artırıyoruz. Bu noktada müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine göre ürün gamımızı geliştiriyor ve yeni ürünler ekliyoruz. Satın alma ve satış ekiplerimiz ile düzenli olarak yaptığımız haftalık toplantılarımızda mevcut ürün gamımızı inceliyor, ürün gamımıza ekleyebileceğimiz yeni markaları ve ürünleri değerlendiriyoruz. Bunun haricinde, müşterilerimizin dönemsel olarak tükettikleri ürünleri de bilmenin verdiği avantaj ile ürün çeşitliliğimizi her geçen gün artırıyoruz.

n Türkiye pazarında 2013 yılı ve sonrasına yönelik hedefleriniz neler?
En büyük hedefimiz Türkiye’de ofis malzemeleri denilince akla gelen ilk şirket olmak. Geçtiğimiz yıllarda her sene bir önceki seneye göre yüzde 100 büyüme gerçekleştirdik. 2013 ve 2014’te de organizasyonumuzu geliştirmek, müşteri portföyümüzü zenginleştirmek ve büyüme hızımızı aynı şekilde devam ettirmek istiyoruz. Orta vadede satış rakamlarımızı 400 milyon TL’ye getirerek, pazar payımızı yüzde 10’lara taşımak hedefindeyiz. Uzun vadede ise hedefimiz pazar lideri konumuna gelerek 1 milyar TL ciro ile yüzde 30 pazar payına ulaşmak.

n Bölge ülkelerindeki KOBİ’lere yönelik bir hizmet sunmayı düşünür müsünüz? Tedarikçisi olduğunuz markalar bu konuda sizi yönlendiriyor mu?
Şu an için operasyonlarımızı Türkiye’de devam ettiriyoruz. Bu süreçte kendi iş modelimizi geliştirmeye ve büyümemizi devamlı kılma üzerine odaklanmış durumdayız. Sisteminizi Türkiye’de sağlam bir zemine oturttuğunuz zaman komşu ülkelerde de benzer yapıyı kurmak ve onları da benzer bir yapıdan yararlandırmak işin doğal parçası. Bu aynı zamanda bizimle birlikte önemli ölçüde gelişim gösteren birçok yerli tedarikçi için de avantajlı bir durum. Gelecekte büyümemizi Türkiye sınırları dışında geliştirmek planlarımızın bir parçası.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics