Bilişim Dünyası 11 EYLÜL 2011 / 16:46

Öğrenci buluta taşındı

Turkcell, Microsoft ve Acer’ın Yüce Okulları’nda hayata geçirdiği “Öğrence Bulutu” projesi, bulut bilişim teknolojisini eğitime taşıdı.
Öğrenciler 3G bağlantısı bulunan Acer tarafından tedarik edilen TabY tabletleri ile internet üzerinden ders kaynaklarına ulaşırken, e-kitap uygulaması sayesinde tüm ders kitaplarına da tablet üzerinden erişecekler. Turkcell tarafından kurulan kurumsal APN ve 3G altyapısı, öğrencilerin güvenli internet kullanımını ve okul tarafından yönetilen ders kaynaklarına erişebilmeleri sağlanıyor. Öğrenciler kendileri için özel olarak hazırlanmış e-kâğıtlarını tablet üzerinde el yazılarıyla tamamlarken öğretmenler de aynı e-kâğıtlar üzerinde düzeltme yapabilecekler. Böylelikle kitap ve defter ihtiyacı ortadan kalkacak.
Tabletler üzerinde Microsoft Windows kurulu olacak. Microsoft tarafından sunulan “Learning Suite” servisi öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli öğretim programlarını kullanmalarına olanak sağlanıyor. Projede e-kitap ve e-kâğıt uygulamaları için gerekli yazılım altyapısını sağlayan Adobe, “Öğrence Bulutu” projesinde çokluortam ile zenginleştirilmiş ve bireyselleştirilmiş e-kâğıt uygulamasını ilk defa bir okulda gerçekleştirmiş olacak.
Öğrenciyi tüketici haline getirmiyoruz
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, projenin Türkiye için bir ilk olduğunu belirterek şunları söyledi: “Burada sadece donanım altyapısı değil öğrenci okul sistemine bakan A’den Z’ye öğrencinin nasıl düşünmesi ve çalışması gerektiğini öngören bir sistem var. Türkiye dışındaki ülkeler yaşlanmaya giderken bizde gençleşen çok dinamik ve girişimci bir toplum var. Bu genç nüfusun iyi eğitilmesi Türkiye’nin ileride dünyada çok iyi bir yere gelmesi açısından en önemli etkenlerin başında olacak. Burada olay sadece bir tablet değil öğrenciyi bir tüketici haline getirmiyoruz. Tam tersine bir üretici haline getiriyoruz.”
Her yerden erişim
Öğrence Bulutu’nun teknolojik altyapısını kuran Turkcell’in Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş “Öğrence Bulutu projesi Turkcell’in Akıllı Okul hayaliyle birebir örtüşüyor. Bu tür projelerle birlikte, öğrenme süreçlerinin sayısallaşması ve böylece öğretmen ve öğrencinin aktif bir şekilde eğitim-öğretime katılması sağlanıyor. Eğitimin sayısallaşmasıyla, defter-kitap ihtiyacı azalırken; öğrenciler ve öğretmenler etkileşimli bir şekilde eğitimin içinde yer alarak yeni bir bakış açısı kazanıyor. Bilgiye her an her yerden erişimi kolaylaştırırken, ezberciliği ortadan kaldırıyor. Eğitimi zaman ve mekanla sınırlandırmadan, kesintisiz bir hale getiriyor” dedi.
Eğitim ve teknolojinin olduğu her projede yer almak istiyoruz
Öğrence Bulutu projesinin donanım tedarikçisi olan Acer Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kender ise şunları söyledi: “Teknoloji ve insanlar arasındaki bariyeri yıkmayı misyon haline getiren bir marka olarak bu denli faydalı bir projede donanım tedarikçisi olmaktan büyük onur duyuyoruz. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 6 ülkede ortak yürüttüğü ‘’her öğrenciye bir mini dizüstü bilgisayar’’ projesi ile MEB’in belirlediği okul ve sınıflardaki 8 bin öğrenciye mini dizüstü bilgisayar sağladık. Eğitim sektöründe teknolojinin aktif olarak kullanılmasının eğitimde öğrencilerimize ve eğitim sistemimize artı değer sağlayacağına inanıyoruz ve bu nedenle eğitim ve teknolojiyi biraraya getiren her projede yer almayı hedefliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics