Bilişim Dünyası 24 AĞUSTOS 2015 / 06:14

Olaylar gerçekleşmeden önleniyor

Securitas Güvenlik Hizmetleri CTO’su Emre Erdal, Securitas’ın ‘Uzaktan İzleme Sistemleri’ hakkında bilgi verirken hizmetlerini Türkiye’ye yaymayı hedeflediklerine dikkat çekti. Elemanlı güvenlikle teknolojiyi bütünleştiren Securitas, ‘Uzaktan İzleme Sistemleri’ni dünyanın önemli merkezlerinden sonra Türkiye’de de uygulamaya başladı. Klasik, personelli güvenlik hizmetinden, bütünleşik güvenlik anlayışına geçtiklerine dikkat çeken Emre Erdal, “ Teknoloji artık akıllı hale geldi. ‘Uzaktan İzleme Hizmetleri’nin içerisinde yer alan birbirinden farklı hizmetler, kullanılan teknoloji ve yazılımlarla hem kamu hem de özel sektör için önemli bir fayda sağlıyor. Güvenliği sadece tehlikeli durumlarda düşünmemek gerek, işin sürekliliğini de sağlamak önemli. Sistemde yer alan akıllı kamera sistemleri insan gözü gibi çalışarak tehlikeli durumları anında fark ediyor ve önlem alma imkânı sunuyor. Kameralar, yoğunluk ölçümleriyle verimliliğe de katkı sağlıyor. Pasiften proaktif hizmetlere geçiş kamera sistemlerinde de söz konusu. Hedefimiz bu hizmetleri tüm Türkiye’ye yaymak” açıklamasını yaptı.

 

Kameralar interaktif çalışıyor

Özel yazılımlı akıllı kameralar ile ilgili daha detaylı bilgi aktaran Erdal, şunları kaydetti: “Sistemde mekânlar, özel yazılımlı akıllı kameralar tarafından izleniyor.  Bu özel kameralar sıra dışı bir durum tespit ettiğinde ilgili görüntüyü anında ‘Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ne ulaştırıyor. Merkezdeki operatör de gerekli ihbarı ya da yönlendirmeyi yaparak olayı sonuçlandırıyor. Gereksiz müdahale ortadan kalkarken, erken uyarıyla pek çok olay daha gerçekleşmeden önleniyor. Kameralar, yeni sistemde interaktif çalışıyor ve görüntü kaybını tamamen sıfırlıyor. Kameraya verilen algoritmalar doğrultusunda olay gerçekleştiği anda görüntüyü merkeze iletiliyor ve önlem alınmasına imkân sunuyor.”

Erdal, yatırım maliyeti gerektirmeyen ‘Uzaktan İzleme Sistemleri’nin, aylık bir bedel üzerinden fiyatlandırıldığını belirterek sistemin kullanım alanlarına ilişkin bazı örnekleri şöyle sıraladı: Uzaktan Alarm Doğrulama, Uzaktan Refakat, Sanal Devriye, Uzaktan Çevre Koruma, Yoğunluk Tespiti ve Uzaktan Giriş-Çıkış Yönetimi. Güvenlik sistemlerinde kullanılan markaların doğru kurgulanıp müşteriye sunulmasının önemine vurgu yapan Emre Erdal, Güvenlik Görevlisi İzleme Sistemi - PDA’nın, Securitas’ın BT müdürlerinin geliştirdiği bir sistem olduğunu belirtti.

 
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics