Bilişim Dünyası 24 EKİM 2010 / 18:00

On yıldır büyüme sürüyor

Onuncu yılını tamamlayan Sahibinden.com, şimdiye kadar gerçekleştirdiği büyümeyi sürdürmeyi planlıyor.

Sahibinden.com Genel Müdürü Burak Ertaş’la ilan ve alışveriş sitesinin on yılda geldiği noktayı ve gelecek hedeflerini konuştuk.
İlan ve alışveriş sitesi olarak faaliyetini sürdüren Sahibinden.com onuncu yılını tamamladı. On yılda gelinen noktayı değerlendiren Sahibinden.com Genel Müdürü Burak Ertaş, büyümenin sürdüğünü aktardı.
Ertaş ilk olarak sitenin trafiği hakkında bilgiler verirken, Alexa Türkiye sıralamasında ilk onda yer aldıklarını, son dönemde ziyaretçi sayıları açısından büyük bir yükseliş eğilimde olduklarını vurguladı. Ertaş, “Eylül ayında 17 buçuk milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak rekor kırdık. Sitede geçirilen süre de Mayıs ayı rakamlarına bakıldığında 12 dakika olduğu görülüyor” dedi. Sitede geçirilen süre bakımından Türkiye’de lider durumda olduklarının altını çizen Ertaş, hemen arkalarında sırasıyla Facebook ve Youtube’un bulunduğunu belirtti.
Ertaş sitede uzun süre kalınmasını değerlendirirken, “Geçirilen sürenin fazla olmasının platforma gelen ziyaretçilerin içeriği incelediğini gösteriyor. Verilere bakıldığında hem araştırma yapıldığı hem de alışveriş yapıldığını söylemek mümkün” dedi. On yıllık sürecin başında sadece 2 bin 700 ilana sahip olduklarını 1 milyon 700 bin ilan sayısına ulaştıklarını belirten Ertaş: “Artık her gün 30 binin üzerinde ilan giriyor. Yine on yıl önce sadece 3 kişilik bir kadroyla girilen yolda 160 kişiye ulaşıldı.”
Ankara, Adana, İzmir, Antalya ve Trabzon’da yer alan bölge ofislerinden de bahseden Ertaş, bu ofislerde özellikle emlak ofislerine ve oto galericilere özel hizmetler sunduklarını aktardı.
Ertaş’tan aldığımız bilgilere göre, Sahibinden.com altyapı yatırımlarına son dönemde önem veriyor. Platform üzerinde doğrudan karşılaştırma olanağı gibi sistemleri de geliştirmeyi hedefliyor.
Yeni hizmetlerle
farklılaşma sürüyor
Sahibinden.com, mobil ödeme hizmetini yakın zamanda kullanıma sundu. Bu sayede kullanıcılar kapıda ödeme olanağına kavuştu. Sitede, ilanları ana sayfada ve liste başında gösterebilme hizmetleri geliştirildi. Bu hizmetlerle belli ücretlerle ilanlar daha görünür olabiliyor.
Son dönemde mobil servisler üzerinde çalıştıklarını belirten Ertaş, “Geleceği mobilde görüyoruz. Bu sebeple iPhone ve iPad uygulamasını hazırlıyoruz. Mobilde hatırlatma hizmetlerini kısa mesajla bildirme gibi projelerimiz de yer alıyor” dedi.
Yakın zamanda yurtdışında da faaliyet göstermek istediklerini belirten Ertaş, “Özellikle Batı Avrupa’da işimizi göstermek ve pazara girmek istiyoruz. Girdiğimiz pazarda kendimizi kabul ettirebilmek için de girdiğimiz pazarı farklılaştırmak istiyoruz” dedi.
Daha çok emlak ve otomobil satışlarına zemin hazırlamasıyla bilinen site, son dönemde alışveriş kategorisinde hızlı bir büyüme yaşıyor. Son verilere göre, ilan sayılarına bakıldığında alışveriş kategorisi emlak ve vasıtayı yakaladı. Alışveriş kategorisinin kullanımı son bir yıl içinde yüzde 50 arttı. Bu artış ziyaretçilerin çeşitlendiğini gösteriyor.

Burak_ErtasGüvenli elektronik ticaret sistemi

Çevrimiçi ticaret yapılan platformlarda güvenin şart olduğunu belirten Ertaş, bu doğrultuda gerekli özen gösterilirse yayına çıkan ilan sayısı ve ticaret hacmi arttığını vurguladı. Sahibinden.com Genel Müdürü güvenli elektronik ticaret sistemini şöyle açıklıyor: “Sistem hem satıcıyı hem de alıcıyı koruyor. Satıcı ürünlerini sahibinden.com’da listeliyor. Alıcılar ürünü inceliyor, ardından kredi kartıyla satın alıyor. Satın alma gerçekleştiğinde sahibinden.com kredi kartından çekim yapıyor. Bu sırada satıcıya ürünün satıldığı bilgisi veriliyor. Alıcıya ürün ulaşıyor ve ürünü incelemeye başlıyor. Sisteme girerek ‘ürün sorunsuz şekilde elime ulaştı’ bilgisi veriyor. Satıcıya ücret komisyon kesildikten sonra transfer ediliyor. Böylece sahibinden.com bir nevi güvenli aracılık da ediyor.”
Kullanıcıların sitedeki formları doldurmasıyla elde edilen rakamlara göre, platformda dakikada iki adet otomobil satılıyor. Aynı verilere göre, her üç dakikada bir ev satılıyor ya da kiralanıyor.
Son olarak Burak Ertaş, Sahibinden.com’un bu ay içinde tanıtımını yaptığı barınak hayvanlarının ev bulabilmesine yönelik çalışmadan bahsetti. Ertaş, canlı hayvan satışının platformdan kaldırıldığı bilgisini verdi. Artık sitede barınaktaki hayvanları ev sahibi yapmak için ücretsiz ilanlar yayınlanıyor.
ETİKETLER : Sayı:793

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics