Bilişim Dünyası 02 OCAK 2011 / 18:00

Önce strateji sonra da tüm altyapı değişti

Eurobank Tekfen, büyüme stratejisi çerçevesinde bir yıl içinde öncelikle tüm BT stratejisini ve altyapısını değiştirdi.

Eurobank Tekfen, şu anda 55 şubesiyle hizmet veren bir banka. Küçük bankalar segmentinde yer alan Eurobank Tekfen, büyüme stratejisi dahilinde öncelikle BT stratejisini değiştirdi ve bankada teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirdi. Bu dönüşümle ilgili Eurobank Tekfen Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Soner Ersoy ile konuştuk.
Ersoy, bilişimle dönüşüm çerçevesinde neler yaptıklarını şu şekilde anlattı: “Daha önceden bankamızda BT birimi destek veren bir birimdi. Şu anda ise desteğin yanında ürün ve çözüm geliştiren bir birim olduk. Ekibimiz de büyüdü. 30 kişiyken şu anda 70 kişiye ulaştık. Strateji çerçevesinde BT altyapımızı tamamen değiştirmeye karar verdik. 2009’un Ekim ayında projemiz başladı. İlk önce stratejimizi belirledik, sonra çözümleri araştırdık ve seçtik. Projemiz bu yıl Temmuz’da, planladığımız şekilde 9 ay içinde bitti. Proje dahilinde temel bankacılık sistemimiz değişti. İnternet bankacılığı sistemimiz yenilendi. Kredi kartlarının bütünleştirilmesini yaptık. ATM’leri değiştirdik, yeni fonksiyonlar ekledik. Çağrı merkezimizi kurduk. Banka telefonları IP tabanlı hale geldi. Projede Inter-next çözümünü satın almaya karar verdik. Şubelerle Genel Müdürlük ağ bağlantılarında ciddi yatırımlar yaptık. Sanallaştırma projemizi gerçekleştirdik.” Ersoy, yeni sistemin kodlarını da aldıklarını ve kendi yazılım geliştirme ekipleriyle artık kendi yazılımlarını kendilerinin yazıp kendilerinin ürün geliştireceğini sözlerine ekledi.

Soner_ErsoyVeri merkezi taşınacak
KOBİ’lerin bankaları için önemine dikkat çeken Ersoy, yeniledikleri web sayfalarının KOBİ dostu bir tasarım ve içeriğe sahip olmasına dikkat ettiklerini anlattı. Ersoy, sitede her müşteri segmentine yönelik ayrı sekmelerinin de olduğuna değinirken, yeni ürün ve fonksiyonlar sunacaklarını, internet üzerinden yapılan işlemlerin sayısının da artacağını ifade etti. Ersoy, 2001 hedefleriyle ile ilgiliyse şöyle konuştu: “ 2011’de odaklanacağımız alanların başında alternatif dağıtım kanalları gelecek. Ürün ve hizmet çeşitliliğimiz artacak. Hizmet hızımızı artırmak için süreçlerde geliştirmeler olacak. Veri merkezi tarafında yatırımlar hedefliyoruz, şu an Tekfen Tower’daki veri merkezimizi başka bir yere taşıma planlarımız var. Bulut bilişim ile ilgili çalışmalar yapacağız. Ama bu konu özellikle güvenlik açısından biraz daha şekillensin istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda BT ekibimiz büyüyecek, insan kaynağına yatırım yapıyoruz. Öncelikle yazılım ve ürün geliştirme ekibini güçlendireceğiz”.
ETİKETLER : Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics