Bilişim Dünyası 20 NİSAN 2015 / 11:51

Önceliğimiz perakende sektörü

Bilgera ve QlikView Türkiye, 8 Nisan'da düzenledikleri toplantıda iş zekâsı çözümlerinin ulaştığı son noktayı katılımcılarla paylaşırken, perakende sektörünün gelişen teknoloji ve aynı paralelde sınırlarını aşan tüketici beklentilerine yansımasını ele aldılar. Etkinliğin açılış konuşmasını Bilgera Yazılım Genel Müdürü Umut Sevin yaparak, New York ve Londra'da ofis açacakları bilgisini vererek konuşmasına başladı. Odak noktası olan mobil teknolojiler ışığında birçok üretici ile çalışıp uçtan uca çözümler sunduklarını söyleyen Umut Sevin, çalışmalarını şöyle detaylandırdı:

"İkinci konumuz olan iş zekâsında QlikView ile işbirliğimiz var. Üçüncü konu ise Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Teknopark’ta yürüttüğümüz bulut teknoloji temelli çalışmalar. Escort iştiraki bir şirketiz ve bulut çözümleri bizim için heyecan verici."

Eğilimleri yakından takip etmek gerek

QlikViev Türkiye Yönetici Ortağı ve CEO'su Ümit Altınay da, tüm Türkiye ve tüm şirketleri kapsama hedefinde doğru iş ortaklarının önemine dikkat çekti. Bilgera'yı bu konuda önemli bir stratejik ortak olarak tanımlayan Altınay, "Büyüyen verinin doğru biçimde analiz edilmesi giderek önem kazanıyor" dedi. Türkiye'de bu konuda birçok başarı hikayesinin oluştuğunu vurgulayan Altınay'dan sözü alan QlikView Türkiye Satış & İş Ortağı Yöneticisi Can Doğu, şunları söyledi:

"2015'te Bilgera ile perakende sektörüne odaklanmayı hedefliyoruz. Artırılmış gerçeklik, M2M, 3D baskı gibi yeniliklerle tüketicinin beklentileri ve imkanları artıyor. Perakende sektöründe farklı kanallardan farklı verileri topluyoruz, tedarik zinciri yönetiminden müşteri ilişkilerine ulaşan, müşteri konum bilgilerinin analizi de gündeme geliyor. Büyük veriyi analiz etme isteği ön planda. Bizim yaklaşımımız da müşterilerin yeni eğilimlerini izlemek, analiz etmek."

Tüm kanallarda aynı deneyim isteniyor 

Qlik EMEA Bölgesi Pazar Gelişimi, Perakende ve Hizmet Direktörü Paul Winsor ise sunumunda omni-channel dünyasında değişen perakende yapısını anlattı. "Otomobil, mobil perakende sektöründe köklü değişimleri beraberinde getirmişti. Şimdi ise mobil bir dünyadayız ve sürekli büyüyen bir kitle her an her yerde alışveriş yapabilmek istiyor" diyen Winsor, bu nedenle perakende dünyasının işi yeniden ele almasının gerektiğini vurguladı. Burada omni-channel stratejisi geliştirmek, başlangıç noktasında her bir tüketiciyi anlamak gerektiğini bilerek yol almak çok önemli. Web'de başlayan bir alışverişin mağazada bitebildiğini, bu gibi kanallar arası işlemlerin artacağını da hatırlatan Paul Winsor, şöyle devam etti:

"Tüketicinin alışveriş alışkanlıkları değişiyor. Tüketici beklentileri çok yüksek ve onlar kanallara aldırmıyor. Onların tek derdi alışveriş ve bu yüzden perakendeciler tüm kanallarda aynı deneyimi sunup fark yaratmaya odaklanmalı. Perakendede tüm kanallar tüketici etkileşimini ve kanal işlemlerini takip edebilmeli. Yeni kanalların yeni tüketici davranışları yarattığı da unutulmamalı."
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics