Bilişim Dünyası 10 EKİM 2015 / 15:50

Öncelik ‘müşteri beklentileri’ olmalı

Netaş ve Kanadalı yatırımcı Sir Terrence H. Matthews’un şirketi Wesley Clover arasında yapılan işbirliği kapsamında, TRPE Capital yönetiminde, erken evre şirketlere ve girişimcilere yatırım yapmayı, katma değeri yüksek teknoloji projelerini desteklemeyi amaçlayan Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu kuruldu. Fona ait faaliyetler ve fon desteğiyle kurulan şirketlerin uygulamalarının ele alındığı basın toplantısında konuşan

Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, fonla amaçlarının sadece gençlere yeni teknoloji geliştirme imkânı vermek değil; mentorluk, dünyaya açılma fırsatı ve uzak hedeflere erişebilecekleri bir platform yaratmak olduğunu belirtti. 40 yıllık bir girişimci olan, hatta küresel bazda ‘kıdemli girişimci’ olarak tanınan Sir Terry Matthews’un kendi yaratıcı yönetim tarzını geliştirdiğini vurgulayan Altay, fon yapısı hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu yapıda 40 genç çalışıyor ve burada tersine çevrilmiş bir akış var. Gençleri sitematik bir yaklaşımla aramıza alıyor, onları Türkiye’de ve Netaş’ta ön eğitimden geçirip hazırlıyoruz. Bu adımı, gençlerimizin Kanada’ya gitmesi ve bizzat Terry Matthews’un evinde kalarak Kanada kökenli girişimlerle görüşme süreci takip ediyor. Böylece küresel eğilimlere de bakarak çalışacakları konuyu seçiyor ve çalışmalara başlıyorlar.”

İki temel kural var

Altay’ın ardından söz alan  Wesley Clover Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sir Terry Matthews ise Türkiye’deki gençlere ve onların girişimcilik gücüne dikkat çekerek konuşmasına başladı. Bankadan çektiği 4 bin dolarlık kredi ile kurduğu Mitel’in ulaştığı noktayı örnek gösteren Matthews, kendi girişimcilik macerasından edindiği iki temel kuralı şöyle anlattı:

“Birincisi, bir girişimci olarak insanlara verecek paranız yoktur ve asıl önemli olan işi sahiplenmektir. Tüm çalışanların şirket için değer yaratma hedefi böyle ortaya çıkar. İkincisi, ‘benim harika bir fikrim var’ demek büyük bir hata. Böyle düşünen insanlar, fikrin esiri olurlar ve aslında fikir de o kadar harika değildir. Bunun yerine, müşterilerle konuşup yorumlarını, problemlerini öğrenmek gerekir. Böylece müşteriler sizin rehberiniz olur, doğru yolda ilerlediğinizi kontrol ederler. Bu yüzden ‘fikir’ odaklı değil, ‘müşteri’ odaklı ilerlemek önemli. Sonuçta girişimciler müşterilerini dinlemeli ve işi sahiplenen çalışanlar yaratmalı, yola onlarla devam etmeli.”

Fikri olgunlaştırma fırsatı

Toplantıda Netaş Wesley Clover Yönetici Ortağı Tolga Güreş, destek yapısı hakkında detayları katılımcılarla paylaştı. İstanbul ve Ankara’dakiler başta olmak üzere birçok üniversite ile farklı programlar yürütülüyor ve girişimcilik merakı olan profillere ulaşılıyor. Bu kapsamda her genç ile vakit geçiriliyor ve Matthews’un Kanada’daki evinde 1.5 ay misafir olunuyor, orada 25’e yakın şirketle görüşme imkanı sağlanıyor. “Böylece girişimciler, gerçek müşteri problemlerini öğrenme fırsatı buluyor, ne üzerine çalışma yapacaklarını netleştiriyorlar” bilgisini veren Tolga Güreş, fonun yatırım yaptığı 5 şirket olduğunu, iki şirketin kurucu ekiplerinin de halen Ottawa’da Matthews’un evinde olduğunu sözlerine ekledi.

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics