Bilişim Dünyası 15 EYLÜL 2014 / 10:29

Öngörüsel analiz ile kaçan satışlar sona eriyor

Büyük veriden öngörüsel zekâ üreten Getron, birçok sektörün sorun yaşadığı kaçan satışlar konusunda geliştirdiği çözümle uluslararası arenada kabul gördü.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Getron, özellikle hazır giyim sektöründe kurumların başını ağrıtan sorunların üstesinden gelmek için geliştirdiği çözümü kurumların hizmetine sundu. Talep tahmini ve optimizasyon problemlerine odaklanan karar destek sistemi Getron Advisor, bulanık mantık (fuzzy logic) ve global optimizasyon algoritmalarını baz alan ve büyük veri üzerinde çalışabilen bir yapay zeka uygulaması olarak hizmet veriyor. TÜBİTAK desteği ile geliştirilen yazılım, bir yıla yakın süredir inovatif yaklaşımlarıyla tanınan Süvari Giyim bünyesinde kullanılarak sunduğu avantajları gözler önüne seriyor.

Getron Advisor ile her ürün kategorisi düzeyinde doğal mevsimsel talep desenine dayalı tahminleri üreten yepyeni bir yönteme kavuşan giyim markası, aylık bazda kaçan satış oranını yılın ilk 6 ayına göre yüzde 39 azalttı. Bununla birlikte mağazalarda bulunan tüm ürünlerin stok tutma süresi 17,5 haftadan 13 haftaya düştü. Mağazada tutulan stok yüzde 25 azaldı.

Ürün satışlarında da doğrudan artış görüldü. Son 3 yılda fatura başına ortalama satılan ürün miktarı yüzde 8,6 artarken, en düşük satış fiyatı ile en yüksek satış fiyatı arasındaki oran ise bir yıl içinde yüzde 19 azaldı.

Ürünler insan müdahalesi olmadan sevk ediliyor

Bu projede elde edilen sonuçların tekstil sektöründe talep tahmini alanındaki geleneksel yaklaşımlara göre üstünlüğünü açıkça ortaya koyduğunu belirten Getron Genel Müdür Yardımcısı Murat Ercan, bu açıdan da özellikle yurt dışında konuyla ilgili çevrelerin dikkatini çektiğini söyledi. Ercan, sonuçların uluslararası platformda yayınlamasının ardından Prof. Dr. Tsan-Ming CHOI’den kitap teklifi aldıklarını belirtirken şu anda ABD üzerinden patent başvurusu sürecinde olduklarının bilgisini verdi.

Springer, Almanya’da Getron’un yöntemini yayımladı!

Getron’un, TÜBİTAK TEYDEB desteğiyle geliştirdiği “Getron Advisor” isimli ürününde kullandığı özgün model, sadece Türkiye’de değil dünya çapında da dikkat çekti.  Dünyanın en önemli ve tanınmış akademik yayınevlerinden biri olan Springer’in yayınladığı “Intelligent Fashion Forecasting Systems: Models and Applications” (Akıllı Moda Tahmin Sistemleri: Modeller ve Uygulamalar) isimli kitapta firmanın geliştirdiği özgün algoritmaya özel bir bölüm ayrıldı ve dünyadaki 3 başarılı uygulamadan biri olarak yer verildi.
ETİKETLER : Getron

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics