Bilişim Dünyası 21 OCAK 2013 / 08:07

Oracle CloudWorld’ün ilk durağı Dubai

Oracle CloudWorld etkinliğinin ilkini 20 farklı ülkeden gelen müşterileri, BT sektörünün uzmanları ve farklı ülkelerden gelen 30 gazetecinin katılımıyla Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai’de gerçekleştirdi.
Toplantıda açılışı yapan EMECEA bölgeleri (Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu ve Afrika) Kıdemli Başkan Yardımcısı Alfonso Di lanni, çalışanların iş yapma şekillerini, şirketlerin müşteriyle kurdukları ilişkiyi değiştiren bulut bilişimin dünyada yayılması için her bölgeye özel olarak Arapça gibi farklı dillerle de yerelleştiren ilk şirket olduklarını belirtti ve ekledi: “Öğrenciler henüz okuldayken iş yapma becerilerini geliştirmek için Oracle Akademi ile onlara destek oluyor ve sonrasında da onlarla birlikte çalışıyoruz. Bunun yanı sıra sadece öğrencilerle değil BT uzmanlarıyla da işbirliği içerisindeyiz. Dubai’de 40 kişilik bir SaaS (software as a services) uygulamaları merkezi açtık. Böylelikle BT uzmanlarının kendilerini geliştirmelerine, bu alanda uzmanlaşmalarına destek oluyoruz.”
Oracle Başkanı Mark Hurd’ın bulut bilişimdeki kilit noktaları ve şirketleri bulut bilişime iten nedenleri açıkladığı açılış konuşmasının ardından Emirates Havayolları’nın Genel Başkan Yardımcısı Hussain Shaikh Oracle ile birlikte yaşadıkları değişimi Dubai’nin yaşadığı değişimin paralelinde anlattı. Dubai’nin son 20 senede yapılan yatırımlarla bugünkü haline geldiğine dikkat çeken Shaikh, şu an 5 kıtada 74 ülkede 178 noktaya uçuş gerçekleştiren ve 20 binden fazla çalışana sahip olan Emirates Havayolları’nın da bu süreçte önemli değişimler yaşadığını söyledi. Shaikh, “1990’larda özel bulut bilişim (private cloud) kullanıyorduk; 2000’li yıllarda hibrid bulut bilişime geçtik ve 4 veri merkezimiz vardı. 2010 ile birlikte melez bulut bilişimi, mobilite ve sosyal medyayı destekleyen topluluk bulut bilişimi (community cloud) ile birleştirdik. Büyüme hızımız, küreselleşmemiz ve artan mobil işgücü yönetmemiz gereken zorluklardı. Modern bulut bilişim hizmetiyle birlikte bu zorlukları yönetebiliyoruz” dedi.
25 milyon kullanıcı ve 10 binden fazla şirketin Oracle Cloud’u kullandığını söyleyen Oracle Başkanı Mark Hurd, Oracle’ın farklarını şöyle sıraladı: “Sadece pazara değil insana da yatırım yapıyoruz, öğrencilerin, BT uzmanlarının kendilerini geliştirmelerine eğitim programlarımızla destek oluyoruz. Oracle Cloud güvenli ve kullanımı kolay çünkü tüm uygulama ve servisleri tek bir yazılım mimarisi üstünde sunan tek şirketiz. Diğer bulut çözümleri tek ya da iki bakış açısına sahipken, Oracle sosyal, mobil ve iş zekâsı gibi dönüşen teknolojileri destekleyen farklı boyutlara sahip bir bulut anlayışı sunuyor.”
Hurd konuşmasında dünyayı bulut bilişime iten eğilimlerle ilgili şunları paylaştı: “Bulut bilişime iten nedenleri küreselleşme, mobilite, veri patlaması, sosyal ağlar, hayatta kalmak için modernizasyon olarak sıralayabiliriz. Küreselleşme bu eğilimlerden biri çünkü geçen yıl itibariyle 9 milyar internet cihazı sayısının 2020 yılında 50 milyara ulaşması bekleniyor. Bir ikinci neden ise veri patlaması. Bugünkü verilerin yüzde 90’ı son iki yılda oluşturuldu ve 2020 yılında bunun 50 katına çıkması bekleniyor. Mobilite de telefon ve kullanıcı sayısının artamasıyla oldukça önem kazandı. 6 milyar mobil kullanıcı bulunuyor ve mobil cihazlarla da bir veri oluşturma söz konusu. Mobiliteyle de güçlenen bir diğer neden sosyal ağlar. İnternet kullanıcılarının yüzde 90’ı en az bir sosyal ağ hesabına sahip ve 13 milyondan fazla şirketin sadece Facebook sayfası var. Müşteriler artık şikayetlerini ve taleplerini şirketinizin facebook sayfasında paylaşabiliyor ya da tweet atıyor. Dolayısıyla sosyal ağların iyi yönetilmesi gerekiyor. Son olarak değişen dünyada hayatta kalmak için bu yeni eğilimlere, uygulamalara ayak uydurmak gerekiyor çünkü kullanılan uygulamalar 20 yıllık.”
7 yıl önce uygulamalarını yeniden yazdıklarını belirten Hurd, standart bir bulut altyapının şirketin her alanda teknolojiye ayak uydurmasına yardımcı olduğuna, BT çalışanları ve son kullanıcıyı birlikte eğittiğine dikkat çekti.
Hurd, uygulamalar (applications), özel yazılımlar, depolama sistemleri, veritabanı, işletim sistemi, sanallaştırma, sunucular ve depolama sistemlerinden oluşan Oracle’ın bulut strateji bileşenlerinin bütünleşik tamamlanmış yapısı, kullanım kolaylığı ve her yerden istenilen cihazla erişim sağlanabilmesiyle şirketlerin hizmet kalitesini artırdığını ve maliyetlerini azalttığını belirtti.
Oracle CloudWorld’ün ilk etkinliği İnsan Kaynakları, Pazarlama, Finans gibi farklı sektörlerden müşteri deneyimlerinin ve iş uygulamalarının detaylı olarak anlatıldığı paralel oturumlarla son buldu.
Oracle, Cloud World etkinliklerine Dubai’nin ardından 20 Ocak’ta Los Angeles’ta, 13 Mart’ta Avustralya Sydney’de devam edecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics