Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 01:01

Oracle ve Yeğitek FATİH Projesi’ne ışık tutuyor

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da katılımıyla gerçekleşen “Oracle Bulut Platform Hizmetleri” etkinliğinde, Oracle’ın MEB’e bağlı Yeğitek ile yaptığı çalışmalara değinilirken, şirketin sunduğu bulut hizmetleri hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

25 Ağustos 2015 tarihinde Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen "Oracle Bulut Platform Hizmetleri" etkinliğinde kurumların ve şirketlerin bulut hizmetlerinden faydalanarak iş dönüşümlerini nasıl verimli şekilde dönüştürebilecekleri masaya yatırılırken, , Oracle’ın MEB ile FATİH Projesi kapsamında gerçekleştirdiği işbirliğine de değinildi.

Etkinliğin ilk konuşmasını MEB YEĞİTEK Sistem Yönetimi Daire Başkanı Dr. Yakup Yüksel gerçekleştirdi. Konuşmasına FATİH Projesi’ne dair rakamları ve verileri paylaşarak başlayan Yüksel, etkileşimli sınıf yönetimi yazılımlarının önemine vurgu yaptı. Proje kapsamındaki içeriklerle birlikte öğrenci-öğretmen ilişkisinin çok daha sağlam bir temel üzerine inşa edilmeye başladığı ifade eden Yüksel, bu noktada Oracle Academy ile yaptıkları işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Oracle ile gerçekleştirdikleri işbirliği kapsamında aldıkları hizmetlerle birlikte veri tabanı yönetimi, öğrenim kaynaklarının Türkçeleştirilmesi ve birçok konuda gerek öğrencilere gerekse de öğretmenlere önemli ölçüde avantaj sağlandığının altını çizdi.

Yeğitek ve Oracle Academy işbirliğinde “Alice Bireysel Öğrenim Kaynaklarının Türkçeleştirilmesi” konusuna parantez açan Yüksel, bu sayede öğrencilerin ve öğretmenlerin ders içeriklerine çok daha iyi bir şekilde hakim olduklarını söyledi.

Bunun yanı sıra işbirliği dahilinde Oracle tarafından sunulan Java Platformu’nun çok büyük önem taşıdığını söyleyen MEB YEĞİTEK Sistem Yönetimi Daire Başkanı Dr. Yakup Yüksel, bu platform için MEB Bakanlığı’nın ekstra bir yatırım yapmadığını dile getirdi. Bu platform ile birlikte öğrencilerin internet üzerinden yayın yapacak programlar geliştirebildiklerine vurgu yapan Yüksel, bu durumun öğrencilerin programlara hakim olması adına büyük önem taşıdığının altını çizdi.

“Şirketlerin ve kurumların bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz”

Oracle Bulut Platform Hizmetleri etkinliğinin bir diğer önemli paneli olan “Oracle Bulut Platformu’na Genel Bir Bakış”ta Oracle’ın şirketlere ve kurumlara sunduğu bulut hizmetleri, katılımcılarla paylaşıldı. Panelde söz alan Türkiye ve Orta Asya bölgelerinden sorumlu Oracle Teknoloji Satış Danışmanlığı Direktörü Sedat Zencirci, bulut çözümlerini ve Oracle’ın bu konuda verdiği hizmetlerden söz etti. Saas, Iaas ve Paas alanında Oracle’ın şirketlere ve kurumlara sunduğu hizmetlerin, bu yapıların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak ölçekte olduğunu ifade eden Zencirci, bu noktada rakiplerine nazaran önemli avantajlara sahip olduklarını söyledi. Ellerinde olan “un, şeker ve yağ” ile kurumlara ve şirketlere kendi geliştirdikleri çözümleri sunduklarını ifade eden Zencirci, bu sayede bu çözümlerin çok daha rahat bir şekilde birbirleriyle etkileşime girebildiğini dile getirdi.
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics