Bilişim Dünyası 09 EYLÜL 2012 / 16:07

Orijinal tüketim malzemesi kullanmamak cihazların ömrünü kısaltıyor

Ekip Elektronik Pazarlama Müdürü Metin Çiçek, marka tarafından kullanımı önerilmeyen her ürün kesinlikle yazıcının ömrünü kısalttığını vurguladı.

Ekip Elektronik Pazarlama Müdürü Metin Çiçek, orijinal olmayan ürün kullanımının zararları ile ilgili şunları kaydetti: “Orijinal görüntüsü altında orijinalmiş gibi satılıp esasen orijinal olmayan ürünlerin ticaretine bilerek ya da bilmeyerek itibar eden şirket ve tüketiciler, direkt ve/veya dolaylı yoldan bu işin doğru ticaretini yapan kesimin haklarına tecavüz ederler, haksız rekabete neden olurlar, tüketicileri bilinçli ya da bilinçsizce yanıltıp haksız kazanç elde ederler, başta kayıtdışılığı nedeniyle diğer faktörleri ile birlikte vergi kaybından tutun da istihdama etkilerine kadar irili ufaklı birçok olumsuz etki yaratırlar.”
Tüketim malzemelerinde özellikle baskı ile ilgili ürünlerde birbiriyle senkronize ürünleri kullanmak çok önemli. Çiçek bununla ilgili, “Çok iyi bir yazıcınız olabilir ama sahte ya da dolum kartuş/toner kullanıyorsanız sonuç çoğunlukla çok kötüdür. Çok büyük emek verilerek hazırlanmış birçok çalışma baskı kalitesizliğinden kaynaklı eksiklikler ile hak ettiği değeri göremeyebilir” dedi.
Ayrıca orijinal olmayan ürünlerin insan sağlığına da zararlı olduğunu belirten Çiçek, şunları ekledi: “Merdiven altı üretim diye tabir edilen yerlerde yapılan dolum ürünlerde kullanılan maddeler kanser yapıcı özelliktedir. Lazer veya led yazıcılarda kullanılan toner/kartuşlar, yazıcı içinde yüksek ısıda toner püskürterek baskı yaparlar, tekrar tekrar dolum yapılarak yıpranmış toner/kartuştan baskı alınırken, bulunulan ortama toner zerrecikleri püskürtülür ve bu da insan sağlığına zararlıdır.”
Çiçek’e göre, orijinal ürün ile taklit ürün arasında fiyat kıyaslaması yapmak iki açıdan çok mantıksız: İlk olarak, baskı işinde kartuş/tonerin fiyatı sayfa birim maliyet olarak değerlendirilmelidir. Orijinal ürünün kaç sayfa basacağı bellidir ama taklit/dolum ürününki kesinlikle net olarak belli olmadığından sayfa başı birim maliyeti belli değildir. Ayrıca baskı maliyeti toplamda kartuş/toner, kağıt ve yazıcı edinim maliyetinden oluştuğundan, sahte ya da dolum ürünün makinenizin ömrünün ne derece olumsuz etkilediğini hesap edemediğinizden verdiği zararı ölçemezsiniz.
Tüketicinin profiline göre hassasiyet sıralaması değişmekle birlikte genelde en önemli konunun fiyat olduğunu belirten Çiçek, “Nitekim orijinal ürünlere yapılan fiyat kampanyalarında ciddi satış artışları yakalanması göstermektedir ki, tüketicinin bir kısmı aslında hangi ürünün alınacağını, neyin kaliteli olduğunu biliyor ancak satın alma gücü nedeniyle erişemiyor; fiyat kampanyalar ile aşağı çekilince orijinal ürüne yöneliyor. Orijinal ürünlerin ambalajlarındaki hologramlar, seri numaraları, üretim yeri gibi bilgiler orijinal ile sahtenin ayrılmasında yardımcıdır. Tüketicilere tavsiyemiz; kullandıkları ürün bitip yenisini alana kadar eskisinin ambalajını atmamaları, emniyetle muhafaza etmeleridir. Yeni alınan ürünle eskisinin ambalajı da karşılaştırılabilir” dedi.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics