Bilişim Dünyası 08 TEMMUZ 2012 / 14:52

Otizmli kişiler ve yaşlılar için tasarlanan NAO Robot, Türkiye’de

Fransız şirketi Alderbaran Robotics’in bakım ve ilgiye ihtiyaç duyan yaşlılara ve otizmli kişilere yardımcı olmak üzere geliştirdiği insansı robotu NAO,  Türkiye’de. NAO, bilim ve teknoloji konularını öğretecek pratik deneyimler ve örnekler sağlamak üzere ve robot teknolojisi, insan-robot etkileşimi alanlarında araştırmalar için kullanılabilecek eksiksiz bir platform. Başta Harvard ve Stanford olmak üzere, dünyanın her yerindeki 350’yi aşkın prestijli üniversitede ve laboratuvarda kullanılan NAO, otizmli çocuklar ile başarılı sonuçlar elde edilmiş bir robot.
Türkiye’de uzun yıllardır otizmli çocuklarla ilgili çalışma yapan Psikolog Murat Sarısoy da insansı robottan son derece etkilendiğini söyledi. Sarısoy, şöyle devam etti: “NAO’nun otizmli çocukların kelime dağarcıklarının gelişimi, kelimelerin ve deyimlerin yerinde ve anlamlı kullanımı, göz teması süresi gibi dil ve iletişim gelişimleri konularında faydalı olacağını düşünüyorum. Hatta top tutabilme özelliğinden dolayı ince motor gelişimleri için ailelere ve bizlere yardımcı olabilir.”
ETİKETLER : Sayı:879

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN