Bilişim Dünyası 26 KASIM 2013 / 16:25

Otomatik yapılarla bir taşla çok avantaj

Merkezi bir otomasyon motoru ile tek bir uygulamadan bütüne yayılan bir otomasyon mümkün. Temel fayda ise BT maliyetlerinde azalma, olası hataları hızla görüp giderme ve BT birimlerinde yaratıcılığa ayrılan zamanın artması.

Sistem bütünleştirme ve yazılım alanlarında farklı çözümleri sunan Dataserv, Avusturya merkezli Automic ile işbirliğini daha da geliştiriyor. ONE Automation ürünü ile finans ve telekom sektöründeki gelişimi, kamu başta olmak üzere diğer sektörlere de taşımak temel hedef. 1985 yılında kurulan Automic’in çözümlerinin temel misyonu ‘veri merkezi görevlerini otomatikleştirmek. O yıldan bugüne değişen ve gelişen pazar gerçekleri karşısında, artık tam olarak otomasyon platformunda olduklarını söyleyen Automic Bölgesel Satış Direktörü Oliver Puschmann, işletim sistemlerinden tam olarak bağımsız olduklarını belirtirken, otomasyonda uçtan uca yapılar sunduklarının altını çizdi. Automic çözümünü farklı kılan unsur, tek merkezden yönetilebilen otomasyon motoru ve bunun detaylarını Puschmann, şöyle anlattı:
“Gerçekten merkezileştirilmiş bir otomasyon motorunuz varsa, tek noktadan kontrol var demektir. Şirketler öncelikli iş süreçlerini işletebilmek için, analistlere göre, ortalama 11 farklı uygulama kullanıyorlar. Bunları sürekli güncel tutmaya çalışmak ayrı bir iş yükü ve risk demek. Automic yapısında ise şirketler ilk adımda temel uygulamalarını optimize ediyor, bilişim güvenliğini sağladığını gördükten sonra kalan uygulamaları da otomatikleştirmeyi tercih ediyor. Otomasyon platformu tek bir yapıda olası sıkıntıyı anında görerek, diğer yapıların bundan zarar görmesini önlüyor. Bu da iş süreçlerinin sağlıklı işlemesini sağlıyor.”
Bir şirket bu yapının ufak bir bölümünü kullanabiliyor ve daha sonra danışmanlık desteği alarak daha fazla biriminde bunun kullanması sağlanabiliyor. Bir hatanın fark edilmesi, nerede olduğunun anlaşılması ve düzeltilmesi çok kısa sürüyor. Bu hız, Puschmann’a göre, bölgede ve Türkiye pazarında büyük ihtiyaç. Çünkü küresel bir gerçek var: BT bütçelerinin yaklaşık yüzde 80’i sadece veri merkezinin ayakta kalması için harcanıyor. Puschmann ekledi: “Oysa yaratıcı ve rekabetçi kalabilmek istiyorsanız, en iyi kaynaklarınızı sadece veri merkezindeki ışıkları açık tutmak için kullanmamalısınız.”
Kapsamın artması, Puschmann’ın tabiriyle BT birimlerinin günlük rutin işlerinden kurtulup, yaratıcı fikirler üzerinde çalışabilmesi için ihtiyaç duydukları zamanı sunuyor. Bu konuda farkındalık seviyesini sorduğumuzda, Puschmann’ın yanıtı şöyle:
“Durumun farkındalar ama BT bütçelerinin daralması ile yeni yatırım planları yapmaya cesaret edemeyebiliyorlar. Ama bunun önemini ortaya koyan önemli gelişmeler de yaşadık. Örneğin Avusturya’da bir banka, Fransa’da bir telekom şirketi tek bir uygulamalarında hatalar yüzünden büyük zararlar yaşadı, kredibiliteleri zedelendi. Oysa bu yapıyla riski azaltmak mümkün. Finans ve telekom başta olmak üzere birçok sektördeki düzenlemeler de önemli ve tek bir araçla otomasyon kadar, tüm düzenlemelere uygun olarak ilerlemenizi de sağlıyoruz. İlk etapta sistemi kurup, bu konuda kadronuzu görevlendirmeniz yeterli.”

Odak noktası kamu sektörü

Dataserv ile 5 yıldır birlikte çalıştıklarını, finans ve telekom başta olmak üzere birçok sektörde proje yürüttüklerini söyleyen Puschmann’a göre, özellikle ekonomik büyümesiyle Türkiye’de olduğu kadar, bölgede de potansiyel yüksek. Geniş bir coğrafyada yaklaşık 40 ülkeden sorumlu olduğunu belirten Puschmann, şöyle devam etti: “Kurulduğumuz dönemden bugüne veri merkezi dünyasının değişmesi ve özellikle Çin pazarına girmek istememizle ‘UC4’ ismini ‘Automic’ olarak değiştirdik. Her yıl istikrarlı biçimde, yüzde 20 büyüme sergiliyoruz. Yeni mali yılımız Mayıs ayında başlayacak ve küresel büyümeden daha fazlasını istiyoruz. Hedefimiz yüzde 30-40 büyüme. 6 aydır bir yatırımcımız var. İlerleyen süreçte halka da açılabiliriz.”
Dataserv İş Geliştirme Müdürü Kerem Pakdemir de, özellikle Almanca konuşulan ülkelerde kamu projelerinde yetkin olan Automic’le, Türkiye’de de kamu sektörü odaklı çalışmaları olduğunu belirtti. Amaçlarını ‘bu başlıkta daha büyümek’ olarak gösteren Pakdemir, “Kamu sektörünün yanında, imalat sektöründe daha fazla gelişmek istiyoruz. Sigorta ve perakende sektörü de gündemimizde. Automic ile verimli iş ortaklığımız var” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics