Bilişim Dünyası 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

Otomotiv sektörümüz Avrupa’yla iletişimde

Türk Telekom geçen hafta düzenlediği basın toplantısıyla Avrupa Otomotiv Endüstrisi’nin ENX yani European Network eXchange sertifikasyonunu alarak TT ENX hizmetini duyurdu. TT ENX hizmeti, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliğiyle hayata geçiriliyor.
TT ENX, sektör tabanlı bir VPN hizmeti sunuyor. Bu hizmetle, Avrupa otomotiv endüstrisi ağı ENX’e bağlı olan Türk otomotivcilerin, finanstan sigortacılığa, medya ajanslarından reklam ajanslarına uzanan geniş yelpazede yer alan otomotivle ilişkili tüm kurumlarla ve tedarikçilerle, etkin ve güvenli bir şekilde iletişim olanağı bulacakları belirtiliyor. OSD, TAYSAD ve Türk Telekom bu hizmeti sektöre tanıtacak toplantılar düzenleyecek ve bu hizmet altyapısı Türk Telekom kanalları üzerinden müşterilere sunulacak. Bu sistemden yararlanacak şirketin otomotiv sektörüyle ilgili olup olmayacağına bakılacak ve buna göre sistemden faydalanıp faydalanmayacağına karar verilecek. Müşteriler bugünden itibaren başlayan TT ENX hizmetinden belli tarifelerle yararlanacak.
Türkiye’de ENX kullanıcılarının, Avrupa pazarının yanı sıra bir sonraki adımda kapsamı genişletilecek ağ sayesinde bu sertifikadan özellikle rekabet açısından önemli faydalar elde edebileceği öngörülüyor. Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, toplantıda yaptığı konuşmasında, “Altyapı gücümüzün ve kalitesinin uluslararası düzeyde onay görmüş olması bizleri mutlu ediyor. Otomotiv sektörüne yaptığımız bu katkının olumlu yansımaları olacağını düşünüyoruz” dedi. Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel de “ENX hizmeti, dünyada çok az sayıda operatör tarafından sunulabilen önemli bir hizmet olma özelliği taşıyor. TT ENX hizmeti, Türk Telekom’un giderek genişleyen hizmet portföyünde sektörel çözümlere de odaklandığını vurgulamak açısından da iyi bir örnek oluşturuyor” diye konuştu.
Otomotiv sektörünün Türkiye’ye, Türkiye’nin otomotiv sektörüne ihtiyacı var
ENX Genel Müdürü Lennart Oly, ENX hizmeti ile ilgili olarak “Otomotiv sektörünün Türkiye’ye, Türkiye’nin otomotiv sektörün ihtiyacı var. Türkiye potansiyel pazarıyla, Avrupa otomotiv sektörünün bir parçası olmalıdır. Türk Telekom’la gerçekleşecek bu işbirliğiyle Türk otomobil üreticileri ENX üzerinden Avrupa’ya tam anlamıyla bütünleşecekler” dedi.
OSD Genel Sekreteri Dr. Ercan Tezer ise konuyla ilgili olarak “TT ENX hizmeti ile birlikte otomotiv endüstrisi Avrupa Birliği ile uyum sürecinde, lojistik ve iletişim alanında da bütünleşebilecek.  TT ENX sayesinde kurulacak bağlantı ile yüksek hız ve kapasiteli, güvenli bir iletişim ve özellikle veri transferi olanağı sağlanacak. Türk Telekom, ENX ile otomotiv sektörüne özel bir iletişim ağı kurmuştur. Bu ağın tüm üyeleri, OSD tarafından işletilecek ENX Business Unit’in onayı ile belirlenecektir” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics