Bilişim Dünyası 23 ARALIK 2013 / 08:09

Oyunda mobile geçiş için iyi bir zaman

Oyun sektörünün önemli aktörlerinden olan Peak Games’in kurucularından ve aynı zamanda şirketin CTO’su yani teknoloji yüzü Safa Sofuoğlu, Bilkent Cyberpark’taki Ankara ofisinin liderliğini de üstleniyor.

2010 sonlarına doğru şirketi kurduklarında sosyal oyun sektörünün de parlama döneminde olduğunu kaydeden Safa Sofuoğlu, sektöre tam zamanında girdiklerini düşünüyor. Peak Games’ten önce kendi başına Facebook’ta okey oyunu yaptığını belirten Sofuoğlu sonraki gelişmeleri şöyle paylaştı: “Bu oyun, bir ara Türkiye’nin en çok oynanan oyunuydu. Dünyada kullanıcı sayısı açısından 20’inci, 30’uncu sıradaydı. O dönemde Sidar Şahin ile tanıştık; o tanışma bizi beraber şirket kurmaya götürdü. O okey oyunuyla aslında ciddi bir kullanıcı kitlesiyle işe başladık. Kadromuz da iyiydi ve elimizde değerli bir oyun vardı. Bunlar bizim hızlı ilerlememizi sağladı. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra ilk yatırımımızı aldık. Başlangıçta bir yandan kendi oyunlarımızı yaparken bir yandan da yayıncılık üzerine yoğunlaştık. Yayıncılık şirketin ilk zamanlarında ciddi bir iş koluyken artık daha çok kendi geliştirdiğimiz oyunlara yöneliyoruz. Öncelikli hedefimiz; Türkiye ve Ortadoğu’da oyun sektörüne hakim olmak ve sonra da dünyaya açılmak oldu.”

Yazılımcılar Ankara’da
Sofuoğlu, ‘Masa oyunları’ ile dünyada kullanıcı sayısı açısından en büyük sosyal oyun şirketleri arasına girdiklerini kaydederek yapılanmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Ankara ofisinde şu anda 15 kişiyiz, burada yazılım ekibimiz mevcut. İstanbul ofisi 100 kişi. Ankara ve İstanbul arasında koordineli çalışma sürüyor. Bir süredir strateji oyunları üzerine çalışıyoruz. Strateji oyunları; karmaşık yapıda oyunlar. Bu oyunların çekiciliği aslında rekabet potansiyeline dayanmasından kaynaklanıyor. Biz sosyal oyun şirketiyiz, dolayısıyla sosyal oyunlarda hedef mümkün olduğunca fazla kullanıcıyı oyuna çekmek. Oyunda en önemli öğe; kurgusu ve arkasındaki fikir. Strateji oyununda, oyunun temel mekanikleri aslında çok önemli hale geliyor. Kurgumuzu iyi anlamda ne etkiliyorsa onları almaya çalışıyoruz; sonrasında onun üzerine kendimiz ne koyabiliriz, nelerle farklı olabiliriz diyoruz. Oyunun fikri, kurgusu görsel olarak neye benzeyeceği belirlendikten sonra yazılım ekibi bu oyunun nasıl modelleneceği, yazılım tarafının nasıl çalışacağı üzerine yoğunlaşıyor.”

Kullanıcı sizin onları dinlediğinizi gördüğünde daha çok bağlanıyor
Başarılarının sırlarının ipuçlarını veren ve değişikliğe her zaman hazır olunması gerektiğinin altını çizen Safa Sofuoğlu şöyle konuşuyor:
“Oyunumuzun olgunlaştığını düşündüğümüzde küçük bir kullanıcı kitlesine açıyoruz ki bu 50 bin, 100 binlik bir kitle. Sonrasında daha yoğun bir test süreci yaşıyoruz. Önceden fark etmediğimiz hataları da görüyoruz. Sonrasında genele açıyoruz. Oyunu açtıktan sonrası da önemli. Kullanıcılara çok iyi destek verebilmek gerek. Hem de kullanıcı kitlesini canlı tutabilmek için ‘Topluluk Yönetimi’ dediğimiz iş kolumuz var. Strateji oyunlarımızın forumu olmalı; bunlar olmadığında kullanıcı kitlenizi daha çabuk kaybetmeye doğru gidiyorsunuz. Kullanıcı görüşlerini çok önemsiyoruz; kullanıcı sizin onları dinlediğinizi gördüğünde size daha çok bağlanıyor. Bu çok önemli bir kısım. ‘Masa oyunları’ndaki başarımız tecrübeye dayanıyor. İyi insanlarla çalışıyoruz, iyi bir kadronun bir araya gelmiş olması da burada etkili. Fikir, görsel, yazılım, hepsi aynı anda iyi olmalı. Ben şirketin teknoloji tarafındayım. Teknoloji alanında şirketin mümkün olduğunca çok şey yapabilmesini sağlamak bizim görevimiz. Tek bir sunucuda ben aynı anda 60 bin oyuncu oynatırken rakipler 2-3 binde yapıyordu. Bu da masrafları artırıyor. Bunlar sistem modelleme ve yazılım modellemeyle ilgili teknik detaylara dayanıyor. Yazılım olarak dünyadaki gelişmeleri, yaklaşımları sonuna kadar takip eden bir ekibiz. Burada yazılım tarafınının kusursuz, mükemmel olmasını hedefliyoruz. Türkiye’de çoğu zaman pazarlama önemsenmiyor. Düşülen en büyük yanlışlardan biri bu. Çok iyi bir oyun yapsanız bile önemli olan onu doğru kullanıcı kitlesine ulaştırmanız. Tüm ülkelerdeki satışlarımızın ölçümlemelerini yapıyoruz. İş zekâsını kullanmak çok önemli. Böylece kullanıcıların oyun içindeki davranışlarını inceleyerek belli konularda karar alabiliyoruz. Sürekli son teknolojileri takip ediyoruz ve bunu da mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalışıyoruz. Son bir yıldır bunun meyvelerini de alıyoruz. ‘Masa oyunları’nda Türkiye’de milyonlarca kullanıcımız var. Ortadoğu’ya özgü ‘Masa oyunları’mız da mevcut”
ETİKETLER : Sayı:951

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics