Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2014 / 12:15

Özel buluta ilgide güvenlik payı

Genel bulut konusunda duyulan endişeler kurumların özel buluta önem vermesine sebep olurken, araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre, özel bulut hizmetlerini tercih eden şirketlerin oluşturacağı harcamalar 2016 yılında 24 milyar doları geçecek.

AcademyTech CEO’su Özcan Yıldız da bu kapsamda özel buluta geçişte dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyor.

Kurumların neden özel buluta ilgi duyduğunu açıklayan Yıldız, “Öncelikle güvenlik endişesi öne çıkıyor. Özel bulut, hem fiziksel hem de mantıksal güvenlik unsurları daha esnek uygulanabildiği için veri merkezlerinde yüksek güvenliğe dikkat etmesi gereken firmalar açısından tercih sebebi oluyor. Özel bulutun en önemli faydası kurumun ihtiyaçlarına göre planlanabilir ve güvenli olması. Uygulamalardan beklenen yüksek performansı karşılamak için de özel bulut bir adım öne çıkıyor” dedi.

Özel bulut tercih edilirken kurumların seçim yapması gereken önemli bir nokta daha var:

 Ayrılmış özel bulut (Dedicated Private Cloud)

 Sanallaştırılmış özel bulut (Virtual Private Cloud)

Bu iki kavramdan sanallaştırılmış özel bulut, genel bulut araçlarının da kullanılmasına izin verdiği için öne çıkıyor. Aynı zamanda genel bulut uygulamaları da güvenle kullanılabiliyor. Kurumların özel buluta geçişte dikkat etmeleri gereken noktaları Özcan Yıldız şu şekilde sıralıyor:

1. İhtiyaçları karşılarken aynı zamanda hızlı büyümeye uyum sağlayabilecek bir sanallaştırma altyapısı sağlanmalı.

2. Hem kurulum hem de kurulum sonrası bulut içerisinde kullanılacak uygulama ve teknolojiler hakkında teknik personelin mutlaka iyi bir eğitim alması gerekli.

3. Uygulamaların karakteristik özellikleri iyi tespit edilmeli.

4. İhtiyaçları belirlerken doğru ürün tercihinde bulunulmalı.