Bilişim Dünyası 22 NİSAN 2012 / 13:29

Özgürlüğü kısıtlamadan tam güvenlik mümkün

Biznet’in mobil alandaki çözümü MobileIron, kurumun güvenliğini kullanıcıyı kısıtlamadan sağlıyor.

Tam 12 yıldır güvenlik konusundaki çözümler üzerinde çalışan Biznet, iş süreçlerine mobil cihazların dahil olmasıyla beraber değişen BT ihtiyaçlarını MobileIron ile karşılıyor. Güvenlik ürünlerinin; kurulumu, teknik desteği, danışmanlığı ve buna paralel birtakım destekleyici hizmetlerin sunulması konusunda uzman olan Biznet aynı zamanda denetim ve uyum süreçleri konusunda da danışmanlık hizmetleri veriyor. Biznet Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Terzioğlu MobileIron ile şirketin güvenlik alanındaki tecrübesini mobil tarafta da etkin bir şekilde kullanmak istediklerini dile getirdi. “MobileIron 2009 yılında mobil taraftaki arayışımızın bir neticesinde ürün portföyümüze katıldı. Mobil cihaz yönetimi konusunda kimsenin karşı koyamadığı yeni anlayış BYOD (Bring Your Own Device-Kendi Cihazını Getir) ile gelen ihtiyaca MobileIron ile tam çözüm sunabiliyoruz” diyen Terzioğlu, BT yöneticilerinin artık kendi cihazlarını iş amaçlı olarak kullananlarla savaşmak istemediğini, onları yöneterek kurumu güvence altına almayı hedeflediğini belirtti.

Güvenlik uygulaması kullanıcıyı da kurumu da düşünmeli
Kullanıcıların özel yaşamlarında kullandıkları cihazları iş yerlerine taşıdıklarını ve iş süreçlerine dahil etmek istediklerini hatırlatan MobileIron Bölge Satış Direktörü Sid-Ahmed Lazizi, burada sunulması gereken çözümün kullanıcıların alışık olduğu arayüzü değiştirmek ve onları fakir bir kullanıcı arayüzüne hapsetmek değil, cihazı sürekli kontrol altına alarak sadece risk görüldüğü durumlarda müdahale edilmesine dayandığını söyledi. Lazizi, “Mobil cihazları önemli kılan üzerindeki uygulamalar. Çünkü bugün kullandığınız telefonu yarın değiştirebilirsiniz ama uygulamaları kullanmaya devam edersiniz. Kullanıcılar özel yaşamlarında kullandıkları cihazları işe de taşıyor. Artık herkes işte de evde de aynı cihazı kullanmak istiyor. Bu noktada BT yöneticilerinin dışarıdan gelen bu cihazlardaki risklerin farkında olması ve buna göre çözüm üretmesi gerekiyor” dedi.
Risklerin ikiye ayrıldığını söyleyen Lazizi, birincisinin cihazların kaybolma ve çalınma gibi durumlarda başkalarının eline geçmesi olduğunu söyledi. Lazizi’ye göre bu durumda şirketinizin bir parçası kontrolsüz biçimde dışarı çıkmış oluyor. Lazizi ikinci riski ise kırık (root ve jailbreak gibi işlemlere uğramış) işletim sistemleri ve üzerinde kullanılan güvenilir olmayan uygulamalar olarak tanımlıyor.
BT hizmetlerinin, güvenliğin tam olarak sağlanarak kullanıcıya açılması noktasında BT birimlerine çok iş düştüğünü belirten Lazizi, “BT burada şirketin BT güvenliğini sağlamak, iş verimliliğini yükseltmek, maliyetleri düşürmek gibi hedefler koyuyor. Ancak bunları kullanıcının özgürlüğünü kısıtlamadan yapması gerekiyor. MobileIron’un amacı: Cihazı o cihaz yapan özellikleri törpülemeden kullanıcının eline vermek, yasakçı bir zihniyet yerine kurumsal alanda özgür ama kontrol altında bir kullanım sağlamak” dedi.
Lazizi, MobileIron’un burada sadece durumu izlemek değil, gerektiğinde müdahale etmek için de uygun bir çözüm olduğunu, cihazı karantina altına almak ve erişimini engellemek gibi işlemlerin de gerçekleştirilebildiğini söyledi.

Kurumsal veri silinebiliyor
Biznet Genel Müdür Yardımcısı Onur Arıkan ise çözümün en önemli özelliklerinden birinin kurumsal verinin silinebilmesine olanak tanıması olduğunu şu sözlerle aktardı: “Cihaz üzerindeki kişiye özel uygulamalara ve veriye hiç dokunmadan cihazı kurumsal bilgiden arındırmak mümkün. Bu da BT’nin cihaz yönetimini kolaylaştırıyor.”
Dünya çapında 1.600 çalışana sahip olduklarını belirten Lazizi Türkiye pazarında çok farklı sektörlerden talep aldıklarını belirtirken, Hakan Terzioğlu da şunları ekledi: “İlk taleplerin finans sektöründen gelmesi bizi çok şaşırttı. Genelde korumacı bir tutum izleyen bu sektörden çok fazla talep aldık. Hepsi farklı cihazların güvenliğini nasıl sağlarız? sorusunu yöneltti ve biz de çözüm olarak MobileIron’u sunduk.”
ETİKETLER : Sayı:868

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics