Bilişim Dünyası 14 ŞUBAT 2016 / 14:48

Panasonic kurumsal dünyaya değer katmak istiyor

Kurumsal dünyanın ihtiyaçları, teknolojik gelişmelerle paralel olarak yeniden şekilleniyor. Panasonic, iş dünyasını ve buna bağlı gelişen iş süreçlerini daha verimli ve kaliteli hale getirmek için sürdürdüğü çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Panasonic, kurumsal dünyaya odaklı geliştirdiği ürünlerle iş süreçlerini çok daha sağlam temeller üzerine oturtmayı amaçlıyor. Panasonic Kurumsal Sistemler Ülke Müdürü Uğur Çağlar ve Panasonic Toplam Güvenlik Çözümleri Avrupa Kategori Yöneticisi Gökhan Erdoğan ile Panasonic’in gerçekleştirdiği çalışmalar üzerine konuştuk.

Güvenlik odaklı çözümler

Panasonic, 2009 yılından bu yana Türkiye pazarında. Türkiye pazarında güvenlik odaklı çalışmalar yürüten şirket, bu alandaki yatırımlarına ve ürün geliştirme politikasına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’deki müşterilerin de bu konuda önemli yatırımları bulunurken, özellikle kamu tarafındaki “kent güvenlik çözümleri” üzerine ağırlık veriliyor.

“Dikey pazarlarda şirket olarak önceliklendirdiğimiz belli başlı sektörler bulunuyor” şeklinde konuşan  Panasonic Kurumsal Sistemler Ülke Müdürü Uğur Çağlar sözlerine şöyle devam ediyor:
“Bunlardan biri de finans. Finans sektörüne sunulan çözümler doğası gereği, kritik zamanlarda kesintisiz hizmet verebilmelidir. Bunun yanı sıra müşteri verilerini koruma adına, müşterilerimize ekstra çözümler sunmayı hedefliyoruz. Örneğin; güvenlik kamerası ile görüntülenen bir görüntüye kimin erişebileceği ve sistem ayarlarını kimin değiştirebileceği gibi. Bu noktada bir ‘güçler ayrılığı’ yaratmak ve ‘karşılıklı denetmeler’ yapmak gerekiyor. Panasonic olarak finans sektöründeki müşterilerimiz birbirinden farklı ihtiyaçlarını belirleyerek, onların bu ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek için çalışmalar yürütüyoruz.

Finans sektörünün yanı sıra, kamu tarafındaki çözümlerimiz de bizim için oldukça önemli. Kent güvenlik çözümleri olarak da adlandırabileceğimiz bu çözümler çerçevesinde kamu kurumlarının farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz.
Perakende sektörü de güvenlik çözümleri sunduğumuz alanlardan bir diğeri. Bu noktada geliştirdiğimiz yeni nesil kameralarla yüz tanıma analizi yaparak, kötü amaçlı kişileri çok daha rahat bir şekilde ayırt edebilen müşterilerimiz, olası sorunları daha başlamadan fark edip, çözümleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra yine kameralar sayesinde, mağaza içerisindeki yoğun saatler belirlenerek, iş süreçlerine önemli ölçüde katkı yapılmasına olanak sağlanıyor.”

Otomotiv ve enerji sektörüne yönelik yaratıcı çalışmalar

Kurumsal dünyayı çok daha sağlam temeller üzerine oturtmak isteyen Panasonic, bu alanda bünyesinde yer alan farklı şirketlerden faydalanıyor. Otomotiv ve enerji sektöründe önemli yatırımlar yapan şirket, özellikle enerji alandaki yatırımları ve ürünleri ile dikkat çekiyor.
Panasonic’in araç içi eğlence sistemleri ve enerji sektörleri özelinde ciddi yatırımları olduğunu ifade eden Uğur Çağlar, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Günümüzün en önemli otomotiv trendleri arasında yer alan elektrikli araçlar konusunda da çalışmalarımız bulunuyor. Elektrikli araçların enerji saklama teknolojileri üzerine yoğunlaştırılmış çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ayrıca klima ve havalandırma sistemleri özelinde de çalışmalar yürütüyoruz. Enerji tarafında, daha önce bahsettiğim dört şirketten biri olan “Eco Solutions” üzerinden çözümler geliştiriyoruz. Eco Solutions, Türkiye’deki faaliyetlerini ise satın aldığı Viko üzerinden yürütüyor.

Sunulan çözümlerden en dikkat çekici olanları güneş panelleri. Müşterilerimize kaliteli ve verimli panelleri sunmak için çalışmalar sürdürürken, özellikle yer konusunda sorunlar yaşayan müşterilerimizin problemlerini gidermeyi hedefliyoruz.”

Gelirlerin büyük bölümü kurumsal taraftan

“Panasonic denildiğinde akla televizyon ve kamera gibi son kullanıcı ürünleri gelse de Panasonic, dört ana şirkete sahip bir yapı. Bu şirketlerin bir tanesi, bilindiği gibi, tüketici elektroniği üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Diğer üç şirketimiz ile kurumsal dünyayı çok daha iyi bir hale getirmek için çalışmalar yürütüyoruz” diyen  Panasonic Toplam Güvenlik Çözümleri Avrupa Kategori Yöneticisi Gökhan Erdoğan  şöyle devam ediyor:
“Biraz daha detay vermek gerekirse, geçtiğimiz yıllarda Panasonic’in iş hacminin yüzde 70’ini ‘B2B’ ürünler oluşturdu. Bu rakamlar, Panasonic’in aslında tüketici elektroniğinden çok, kurumsal dünyaya yönelik ürünler geliştirmeye yoğunlaştığını ortaya koyuyor. Şirket olarak, önümüzdeki yıllarda yapılan yatırımların, satın almaların ve bu yöndeki vizyonumuzun da etkisiyle kurumsal taraftaki etkinliğimizi artırmayı amaçlıyoruz.”
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics