Bilişim Dünyası 29 TEMMUZ 2011 / 15:52

Panda’da yeniliklerin sonu gelmiyor

Kapsamlı bir stratejiyle Panda Security’nin imajını yenilemesini sağlayan Avtürk, iç pazardaki büyümenin, önümüzdeki dönemde daha da artmasını bekliyor.
Panda Security, bulut yapısındaki güvenlik uygulamalarını sürekli geliştiriyor. 1990 yılından beri internet güvenliği alanında faaliyet gösteren,  1998’de günlük güncelleme sistemine geçen Panda, 2004’te TruPrevent isimli ilk davranış analiz teknolojisini geliştirdi. 2007’de bulut üzerinde tarama yapabilen ilk bireysel bulut antivirüs uygulaması ‘Panda Cloud Antivirus’ çözümü ortaya çıktı. “Bu bağlamda, dünyanın belirli bölgelerine sunucular yapılandırıldı” diyen Avtürk Ürün Müdürü Okan Horasan, şöyle devam etti:

En güncel sürüme otomatik erişim
“Bulut bilişim ve felaket yönetimi Panda Security tarafından sunulan Cloud Office Protection (PCOP) çözümlerinde birlikte bulunuyor. Bu yapıda şirket kendi sunucusuna konsol kurmaz. Konsol, Panda Security sunucuları üzerinde barındırılır. Bunun avantajı; konsol her açıldığında kullanıcının karşısına en güncel sürümün gelmesi. Felaket yönetimi anlamındaki avantaj ise, konsol şirketteki bir sunucuda bulunmadığından sunucuda ya da sistemde olası bir sorunda konsol ulaşılabilir durumda oluyor. Bunlar dışında, PCOP’de bulunan HIPS (davranışsal saldırı engelleme sistemi) özelliği, ağa yapılabilecek izinsiz saldırıları önleyebiliyor. PCOP’da konsolla ilgili avantajlar, Panda Cloud E-mail Protection ve Panda Cloud Internet Protection için de geçerli.”
Sıkıntıların etkisi siliniyor
İspanya kökenli bir marka olan Panda Security’nin öncü konumuna dikkat çeken Horasan, isimle bağlantılı olarak Uzakdoğu ülkelerinde de önemli bir pazar payına sahip olunduğunu ifade etti. Orta Avrupa ve Amerika’da ise tanıtım tamamen bulut teknolojisi üzerine kurulu. Horasan, iç pazardaki konumu da şöyle anlattı:
“Ülkemizde geçmişte yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle Panda Security’nin ismi çok iyi anılmıyordu. Ancak Avtürk olarak bu izlenimi yavaş yavaş sildiğimizi düşünüyorum. İlk adımda, Panda’nın yenilendiğini göstermeye çalıştık. Daha sonra Orta Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi bulut teknolojisi üzerine yoğunlaştık. Çoğu şirket ve birey, bulut teknolojisi konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bu nedenle olabildiğince çok bulut ile ilgili seminerlere katılıyor, son kullanıcı ziyaretlerine ağırlık veriyoruz. İç pazardaki payımızdaki büyüme artacak.” Şirket yılın ilk yarısında, Panda’nın artık yeni bir teknoloji ile pazara girdiğini duyurmuştu. Horasan, yıl sonu hedeflerini ‘kurumsal PCOP ürünlerini yeterince tanıtmış olmak’ olarak özetledi.

Panda sürekli yenileniyor

“Panda bizi bile şaşırtarak, neredeyse her ay bir ürününde yeni sürüm duyuruyor” diyen Avtürk Ürün Müdürü Okan Horasan, bu yapıyı şöyle anlattı: “Bu yeni sürümler, kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre yapılandırılıyor. Buna örnek olarak, bireysel Panda Cloud Antivirus ürününü verebiliriz. Çözümün ana mantığı, bunu dünyada ne kadar çok insan kullanırsa, o kadar iyi koruma sağlayacağı. Bunun geliştirilmesi ise kullanıcı odaklı ilerliyor. Geri bildirimler ile sorunlar gideriliyor, özellikler geliştiriliyor. En son yenilik olarak ‘Cloud Office Protection’ ürünlerinin yönetildiği web konsoluna gelen uzaktan bağlantı desteğini gösterebiliriz.”
ETİKETLER : Sayı:832

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics