Bilişim Dünyası 24 NİSAN 2016 / 08:40

Panik atak ‘alarmını’ alma becerisi cihazda

Xerox PARC, panik atak hastalarının kalp ritmi, nabız, terleme, solunum, vücut sıcaklık değerlerini izleyerek, atak geçirmeden çok önce kişiyi uyaran giyilebilir akıllı cihaz ve mobil uygulama teknolojisi üzerinde çalışıyor. Geliştirilecek teknoloji, panik bozukluk yaşayan kişilerin vücut ve mental sağlığını korumasına yardımcı olacak.
Xerox PARC, panik atak belirtilerinin doğru tahmin edilebilmesi için bir grup panik atak hastası ile işbirliği yaptı, bu kişilerden, birkaç hafta boyunca hayati bulgularını her an takip edebilecek giyilebilir cihazlar kullanmalarını ve panik atak geçirdikleri esnada mobil cihazları ile bildirimde bulunmalarını talep etti. Xerox PARC uzmanları, elde ettikleri verilerle geliştirdikleri algoritma ile yüzde 93,8 oranında doğru öngörüde bulundu. Xerox PARC’ın panik atak belirtilerini tespit eden ve kişiyi uyaran çalışması 3 temel bileşenden olşuyor:
 
Giyilebilir cihaz: Xerox PARC, kişinin fiziksel belirtilerini anlık takip edecek ve ölçümleyecek cihaz olarak göğüs bölgesine takılan paraşüt kemeri benzeri bir aparat kullandı ama diğer giyilebilir cihazların da ölçüm aracı olarak kullanılabileceği belirtiliyor.  
Mobil uygulama: Bluetooth teknolojisi ile giyilebilir cihazla bağlantı kuran uygulama, cihazın topladığı tüm verileri anlık olarak sunucusuna aktarıyor, yaklaşmakta olan bir atağı tespit ettiği an kişiyi akıllı telefonu veya tableti ile uyarıyor. 
Müdahale: Müdahalenin ne şekilde olacağı kullanıcının insiyatifinde. Kullanıcının panik atakla başa çıkamayacağı düşünülüyorsa, ilk panik atak belirtilerinin saptanması ile kişinin akıllı telefonu üzerinden yakınlarına ve doktoruna otomatik yardım çağrısı gidiyor. Kişi atakla kendi baş edebiliyorsa, panik atak yaşamadan önce, kişinin rahatlamasını, düzgün nefes almasını sağlamak için akıllı mobil cihazı ekranında beliren solunum egzersizlerini yapması isteniyor. 
ETİKETLER : 1069 Xerox PARC panik atak

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics