Bilişim Dünyası 13 TEMMUZ 2015 / 06:36

Para toplama işi sona ermeyecek

Bilişim sektöründe OT/VT konusunda önemli bir ürün yelpazesine sahip olan Mobit Bilişim, farklı sektörlerden birçok şirkete çözümler sunuyor.

1998 yılında Data Bilgisayar adıyla kurulan Mobit Bilişim, 2003 yılında bugünkü adını alarak yeniden yapılanmaya gitti. Yeniden yapılanma süreci ile birlikte müşterilerine depo ve ambar yönetimi, lojistik ve sevkiyat, sayaç okuma, parkomat ve kargo otomasyonu gibi çözümler sunan Mobit Bilişim Genel Müdürü Erkan Oğur ile Mobit Bilişim’in sektöre sunduğu hizmetleri konuştuk.

İlk olarak Mobit Bilişim’in yeni yapısından ve sunduğu hizmetlerden söz edebilir misiniz?

Temel olarak gerçekleştirdiğimiz iş modelleri; mobil cihazlar, mobil cihazların canlı hale gelmesini sağlayacak içerik ve mobil cihazların sahada daha uzun süre aktif halde olmasını sağlayacak enerji depolama sistemleri üzerinden gerçekleşiyor. Sonuç olarak sektörlere, ağırlıklı olarak sahaya yönelik, müşterinin sahadaki uygulamalarına çözüm sağlayacak mobil çözümler sunuyoruz. Bunun yanı sıra belirli şirketlerle distribütörlük anlaşmalarımız yer alıyor. Bu noktada Casio ile yaptığımız çalışmalar öne çıkıyor. İş tabletleri ve panelleri ile kamu kurumlarına, şirketlere ve işletmelere mobil çözümler sağlıyoruz.

Organizasyon yapımıza gelecek olursak; bu noktada da oldukça planlı bir yapılanmaya sahip olduğumuzu ifade etmeliyim. Geçtiğimiz yıl yeniden yapılandırdığımız yapıda, satış şirketleri, ürün ve çözüm sağlayan şirketler olarak ikiye ayrıldı. Bu sayede satış departmanı kendi işine odaklanma imkanına sahip olurken, ürün ve çözüm tarafı tamamen müşteri odaklı çalışarak daha verimli bir yapıya sahip oldu.

Müşterilerinize sunduğunuz çözümleri, müşteri ihtiyaçlarına göre mi şekillendiriyorsunuz? Yoksa daha önce başarıya ulaşmış modeller üzerinden mi çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Bu konudaki önceliğimiz müşteri ihtiyaçlarını görüp, bu ihtiyaçları giderecek çözümler geliştirmek. Sadece müşterilerin ihtiyaçlarını analiz edip, buna yönelik çalışmalar gerçekleştiren bir ekibe de sahibiz. Sektörler ve ihtiyaçları birbirinden farklı olduğundan, ekiplerin uzmanlık alanları da aynı doğrultuda değişkenlik gösteriyor. Örneğin, HOREKA sektörü için analiz yapan ekip farklı olduğu gibi, savunma sanayi için çözümler geliştiren ekip birbirinden ayrı hareket ediyor. Bu sayede konusunda uzman olan ekipler, içerisinde bulundukları sektörün ihtiyaçlarını, beklentilerini ve eksiklerini çok daha iyi görerek, en doğru ve kullanışlı çözümü onlara sunabiliyorlar.

Bunun dışında pazarlama ekibimiz yurtdışı fuarları takip ederek dünyadaki OT/VT ve diğer alanlardaki gelişmeleri takip ediyorlar. Dünyadaki diğer örnekleri de takip ederek, kendi uzmanlıklarıyla harmanlayan ekiplerimiz bu sayede müşterilere en makul çözümü sunmayı amaçlıyorlar.

Peki müşterilerinize çözümleri sunmadan önce çalışanlara eğitim veriliyor mu?

Bu tarz eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Müşteriler de proje aşamasında bu eğitimleri zaten tanımlıyor. Aslına bakılırsa, müşterilere çözümleri sunarken, bu çözümlerin “kompakt” olmasına özen gösteriyoruz. Satış öncesi yaptığımız analizlerle müşteri ihtiyacını belirlerken, daha sonra çalışanlara bu konuda eğitimler veriyoruz. Devamında ise satış sonrası her konuda destek verdiğimiz müşteriler, satın aldıkları çözümleri çok daha verimli olarak kullanma imkanına sahip oluyorlar. Her ne kadar sadece malzeme tedarikçisi olarak konumlandığımız projeler olsa da, müşterilerimize genellikle kompakt çözümler sunmaya özen gösteriyoruz ve projelerimizi buna göre şekillendiriyoruz.

Son dönemde gerçekleştirdiğiniz projelerden ve daha çok hangi sektörlere çözüm sunduğunuzdan söz edebilir misiniz?

Daha ziyade tahakkuka yönelik projelerde yer alıyoruz. Bunun içerisinde elektrik, su ve doğalgaz gibi tahsilata yönelik el terminalleri yer alırken, bu noktada sunduğunuz çözümün hızlı, pratik ve sağlam olması büyük önem taşıyor. Şirketlerin ve kamu kurumlarının da “para toplama işi” sona ermeyeceği için bu konudaki yatırımları da süreklilik kazanıyor.

Özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bölümüyle çalışmalar gerçekleştiriyoruz. El terminali, iş tableti ve yazılım çerçevesinde gerçekleşen bu çalışmalar, müşteriden müşteriye göre farklılıklar gösterebiliyor.

Bunun dışında çalıştığımız bir diğer alan ise görüntüleme teknolojileri. Daha çok projeksiyon özelinde gerçekleşen bu çalışmaları Casio ile gerçekleştiriyoruz. Casio ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar eğitim alanında ve iş dünyasında ilgi görüyor. Sunduğumuz projeksiyon çözümlerinin en önemli özelliği ise lambasız olması. Bu sayede lambalı projeksiyon cihazlarına göre oldukça ekonomik olan cihazlar, şirketlere ve kamu kurumlarına kısa vadede ekonomik tasarruf sağlama olanağı yaratıyor. Bununla birlikte civa içermeyen lambasız projeksiyon cihazları, doğaya karşı da oldukça duyarlı.
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics