Bilişim Dünyası 31 OCAK 2013 / 11:29

Paris 3 boyutla gözler önünde

Dassault Systèmes, Paris 3D Saga projesiyle, üç boyutlu teknolojilerle Paris’in tarihsel ve mimari gelişimini gözler önüne seriyor. Teknolojinin mimarlık, tasarım ve tarihle bütünleştiği bu proje, izleyenler tarafından çok büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Dünyanın en güzel ve özel şehirlerden biri olan Paris, büyük bir kültür, sanat ve tarih şehri.  Aynı zamanda dünyada en çok ziyaret edilen,tarihi eserleri, mimari yapıları en çok ilgi çeken şehirlerden biri de Paris. Resimlere, kitaplara, filmlere sayısız kere konu olan bu muhteşem şehir bu kezde kültür, tarih ve de teknolojinin buluştuğu bir projenin ilham kaynağı oldu: Dassault Systemes’in başlattığı Paris 3D Saga projesi. Dassault Systèmes, Kasım ayında Paris’te gerçekleştirdiği “Paris 3D Saga” etkinliğiyle projeyi başlatmıştı. Proje kapsamında, üç boyutlu teknolojiler kullanılarak Paris’in tarihsel ve mimari gelişimi sergileniyor.

Tarihsel gelişimiyle üç boyutlu olarak gözler önünde

Üç boyutlu gerçekleşen bu tarih turunda, izleyenler Eyfel Kulesi’nin inşaat sürecinden Fransız devrimi dönemine kadar birçok tarihsel gelişme üç boyutlu teknolojiler eşliğinde adeta içindeymişcesine yaşanıyor.

Paris 3D Saga projesi hakkında konuşan Dassault Systèmes Dijital Stratejilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehdi Tayoubi, ilk kez Paris’in geçmişten bugüne bir dijitalmodelinin oluşturulduğunu söyledi. Tayoubi, şunları söyledi:

“Sanal gerçeklik teknolojisi ve üç boyutlu teknolojiler bu noktada bizlere büyük fırsatlar ve olanaklar sağlıyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ve üç boyutlu teknolojiler;araştırma, eğitim, kültürel ve sanatsal keşfediş gibi birçok alanda çok çok faydalı oluyor. Paris 3D Saga projesi de de bunu gösterir nitelikte bir projedir. Paris 3D Saga’nın da gerçek anlamda bir üç boyutlu deneyim olduğunu düşünüyoruz. Gelecekte de yine benzer projelerle insanların karşısına çıkacağız.”

Paris 3D Saga için büyük bir grup aylarca projeyi hayata geçirebilmek için çalıştı. Özellikle tarihsel gelişimdeki her detay tarih uzmanlarının bilgileri ışığında büyük özenle hazırlandı. Dassault Systèmes olarak uzun süredir 3D EXPERIENCE yani üç boyutlu deneyimler vizyonu ışığında tüm sektörlere ve endüstrilere hizmet sunuyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN