Bilişim Dünyası 01 OCAK 2012 / 16:28

Pasaport ve kimlikte ‘elektronik’ dönem

‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Elektronik Kimlik ve Elektronik Pasaport Projesi ile İlgili Malzeme Temini, İş ve Hizmetler Alımı’ ihalesi 14 Aralık 2011 tarihinde Lefkoşa’da yapıldı. İhale kapsamında KKTC vatandaşlarına elektronik kimlik kartı ve elektronik pasaport, KKTC’de yerleşik yabancılara da elektronik kimlik kartı verilmesi için gereken tüm BT altyapısının anahtar teslimi olarak kurulması ile, ilk etapta dağıtılacak 50 bin elektronik kimlik ile 50 bin pasaportun temini öngörülüyor. 4’ü Türk şirketlerinden olmak üzere 8 teklif verilen ve teknik değerlendirmesi devam eden ihalenin, 2012 yılının ilk haftalarında sonuçlanması hedefleniyor.
İhalede en iyi iki teklif Türk şirketleri Proline ve Ölçsan’dan geldi. Teklif veren diğer şirketler ise Indra, Gemalto, Oberthur, Ega Güvenlik, Gate Elektronik, Semtex Group olarak sıralandı.
24 başvuru istasyonu hazır olacak
İhaleyi kazanacak şirket; gerekli altyapının kurulması ve testlerden sonra KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na teslim edilmesinden sorumlu olacak. Operasyon bütünüyle Bakanlık tarafından yürütülecek. KKTC vatandaşları ve KKTC’de yerleşik yabancılar KKTC içinde 7 noktada oluşturulacak 18, KKTC dışında ise Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Londra ve Washington konsolosluklarında oluşturulacak 6 başvuru istasyonuna elektronik kimlik ve elektronik pasaport için başvurabilecek.

İlk faz 6 ay sürecek
Projede ilk etapta 50 bin adet elektronik kimlik ve 50 bin adet elektronik pasaport temin edilecek. Hedef; bu kimlik ve pasaportlarının dağıtımını 6 ay olarak planlanan ilk fazda yapılmasını sağlamak olacak. 2. ve sonraki fazlarda ise amaç; tüm KKTC vatandaşlarına ve yerleşik yabancılara elektronik kimlik kartı vermek, KKTC vatandaşlarının sahip oldukları tüm pasaportları elektronik pasaport ile değiştirmek ve yeni başvurular için elektronik pasaport dağıtmak olacak.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics