Bilişim Dünyası 16 OCAK 2013 / 13:27

Patentleriyle yine ilk sırada

IBM 2012 yılında da, büyük veri, internet güvenliği, bulut, mobil, sosyal ağ ve yazılım ortamlarında ve perakendecilik, bankacılık, sağlık ve ulaştırma gibi sektör çözümlerinde odaklı 6 bin 478 patent ile yeni bir rekora imza atarak ABD patent listesinde 20’inci kez lider olduğunu duyurdu. Bu patentler; ‘bilişsel sistemler çağı’ olarak adlandırılan bilgi işlem döneminde önemli değişimlere ön ayak olacak. 2012 yılında bu rekora imza atan 8 bini aşkın IBM mucidi ABD’nin 46 farklı eyaletinden ve dünyanın 35 ülkesinden geliyor. ABD dışında yaşayan IBM mucitleri 2012 yılı patentlerinin yaklaşık yüzde 20’sine katkıda bulundular. 1993-2012 yılları arası IBM mucitleri toplamda yaklaşık olarak 67 bin ABD patenti aldı. Şirketin 2012 yılında aldığı patent sayısı, birçok önde gelen teknoloji ve bilişim şirketinin aldığı patentlerin toplamından fazla. IBM’in 2012 yılına ait patentlerinden ilginç örnekler ve patentli buluşlar için http://ibm.co/WreuUl adresini ziyaret edebilirsiniz.

2012 yılı patentlerinin temelleri

• ABD Patent No 8,275,803: Sorulara yanıt verme yöntemi ve sistemi: Bu patent, IBM Watson sistemine uygulandı ve bir bilgisayarın doğal dilde ifade edilen bir soruyu el alıp, ayrıntılarıyla anlamasını ve düzgün biçimde yanıt vermesini sağlayan bir teknik.

• ABD Patent No 8.250.010: Tek kutuplu bellek değiştirme öğelerini kullanarak ani zamanlamaya dayalı esneklikle elektronik öğrenme sinapsı: Bu patent, beyin sinapslarının öğrenme işlevini etkin olarak taklit etme algoritmaları ve devreleriyle ilişkili ve von Neumann dışı bilgisayar mimarisinin temelini oluşturur. IBM, programlanmadan, çok daha az enerji ve ses özelliklerine sahip, beynin algılama, eyleme geçirme ve kavrama yeteneklerini taklit etmeyi amaçlayan Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics (SyNAPSE) adlı bir bilişsel bilgi işlem projesi üzerinde çalışıyor.

•ABD Patent No 8185480: Gaussia dışı parametrelerin model tanıma yeteneklerini optimize etme sistemi ve yöntemi: Bu patent, trafiğin kilitlendiği noktaları tahmin etmek için uydu verilerini işleme ya da sözlü ifadelerin anlamak gibi hızla büyüyen, karmaşık ve büyük veri kümelerini işleme ve tanıma tekniğini tanımlıyor.

• ABD Patent No 8,200,501: Sağlık ile ilgili veritabanlarındaki medikal prosedür bilgilerinin sentezi için yöntem, sistem ve bilgisayar programı ürünleri: Bu buluş, tıp alanındaki uzmanların çoklu veri kaynaklarında depolanan tıbbi verilere ve kayıtlara daha etkin olarak erişmelerini ve bu verileri analiz etmelerini sağlayarak sağlık ile ilgili durumları araştırma, tanı koyma ve tedavi etme yeteneğini geliştiren bir teknik.

•ABD Patent No 8,291,378: Basitleştirilmiş devreye alma modeli oluşturma ve ABD Patent No 8,332,873: Veri merkezi ortamlarında dinamik uygulama örneği yerleştirme: Bu patentli buluşlar, gereksinimler ve özellikleriyle uygulama bileşenlerini tanımlamak için bir modelleme platformundan oluşan Software Defined Environment adlı ortamı ve iş yüklerini dinamik bir biçimde devreye almak, güncellemek ve yönetmek için yaratılan akıllı düzenleme sistemini tanımlıyor. Buluşlar, IBM PureSystems ürün ailesinin, daha hızlı devreye alma ve iş yükü yaşam çevrimi yönetimini optimize etmek için yinelenebilir modelleri daha hızlı kullanmasını sağlıyor.

•ABD Patent No 8,341,441: Bulut bilgi işlem ortamındaki enerji tüketimini azaltma: Bu patentli buluş bulut bilgi işlem kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanımını sağlayarak enerji tüketimini azaltan bir tekniği tanımlıyor.

•ABD Patent No 8,247,261: Gerilim destekli substrat dökülmesi kullanılarak ince substrat fabrikasyonu: Bu patent, ultra ince, hafif ve esnek ürünler sağlayacak ve biyomedikal, güvenlik, taşınabilir bilgi işlem ve yarı iletken aydınlatma gibi çok çeşitli teknolojilere uygulanabilen yeni, esnek yarı iletken malzemelerin üretimi için düşük maliyetli bir yöntemi tanımlar.

•ABD Patent No 8,302,173: Bir dizi erişim koduyla kullanıcı cihazı sunma: Bu buluş, örneğin güvenli bir işlemi tamamlama ya da mobil telefondan güvenli oturum açma gibi operasyonları gerçekleştirmek için (güvenli bir sunucudan ayrı olarak şifrelenmiş kanal ve SMS gibi mobil bir ağ aracılığıyla sistem güvenliğini geliştirmek için yalnızca kısa bir süre geçerli olan ) bir ya da birkaç güvenlik kodunu doğrulama ve alma yöntemi sağlıyor.

2012 ABD Patent Liderleri Listesi

1 IBM 6,478

2 Samsung 5,081

3 Canon 3,174

4 Sony 3,032

5 Panasonic 2,769

6 Microsoft 2,613

7 Toshiba 2,447

8 Hon Hai 2,013

9 General Electric 1,652

10 LG Electronics 1,624

Kaynak: IFI CLAIMS Patent Services
ETİKETLER : IBM