Bilişim Dünyası 11 ŞUBAT 2014 / 16:48

Paypal’dan ön ödemeli kart

PayPal’ın TEB, MasterCard ve İninal işbirliğiyle geliştirdiği tüketicilerin hem çevrimiçinde hem de çevrimdışında güvenli alışveriş yapmasını amaçlayan ön ödemeli PayPal Nakit Kart, aynı zamanda tüketiciye yatırdığı parayı ATM’den geri çekme imkanı da sunarak rakiplerinden ayrışıyor.

Migros, TeknoSA ve PTT’lerden veya www.paypal.com/nakit websitesinden temin edilebilen PayPal Nakit Kartlar, güvenli alışverişin yanı sıra, çevrimiçi hizmetleri ve ATM’den nakit çekme özelliği dikkat çekiyor.

ATM’den yatırdığınız parayı geri çekme imkânı

“İnternette, Sokakta, Alışveriş Tek Kartta”  sloganıyla tanıtılan PayPal Nakit Kart, yurt içinde ve yurtdışında, hem internet üzerinden hem de sokaktaki mağazalarda yapılan alışverişlerde kullanılabiliyor. 81 ilde satışı planlanan PayPal Nakit Kart’ı diğer ön ödemeli kartlardan ayıran en büyük özelliklerden biri de tüketicilerin istedikleri zaman kartlarına yükledikleri parayı ATM’lerden çekebilmeleri.

Hedef kitle 15 yaş ve üzeri ve özellikle bankalaşmamış nüfus

Tüketicilerin hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan alışveriş yapmasını hedefleyen PayPal Nakit Kart, ön ödemeli sistemiyle paranın kontrolünü tüketiciye veriyor. Bankalaşmamış nüfusa, internet alışverişlerinde birtakım çekinceleri sebebiyle mevcut kartlarını kullanmayan kişilere, 15 yaş üzeri gençlerin harçlıklarını yatırabilecekleri kontrollü, güvenli ve kapsamlı bir ödeme alternatifi.

Kart nasıl kullanılıyor?

PTT şubeleri ile Migros ve TeknoSA mağazalarında 5 TL’ye satılan kartı kullanıma açmak için www.paypal.com/nakit web sitesinden kullanıma açma işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlem için TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz, adınız soyadınız, adresiniz ve cep telefonunuza kısa mesajla gelen kodu girmeniz gerekiyor. Son olarak Paypal’da hesabınız varsa kayıtlı e-posta adresinizi girmeniz, yoksa Paypal’da hesap açmanız gerekiyor. Tüm bu işlemler toplamda 4-5 dakika sürüyor ve kart ardından alışverişe hazır hale geliyor.

Bir kerede en fazla 300 TL yükleme yapılabilen kartın yıllık yükleme yapma limiti ise 5 bin TL. PayPall Nakit Kart’la ATM’lerden tek seferde ve günlük 300 TL, aylık 1.000 TL, yıllık 2.000 TL para çekebiliyor. Tüketiciler, kartlarına yükleme yapmak için de farklı seçeneklere sahip. PayPal Nakit Kart’a TEB ATM’leri ve PTT’lerde nakit olarak, Migros’da nakit, kredi kartı veya banka kartıyla, www.paypal.com.tr/nakit çevrimiçi hizmetlerden PayPal hesap bakiyesinden transfer ile yükleme yapılabiliyor. Diğer ön ödemeli kartlarda bulunmayan çevrimiçi hizmetler kapsamında, karttaki bakiyenin görüntülenmesi ve harcamaların kontrol edilmesi gibi işlemler de gerçekleştirilebiliyor. Kartın aylık sabit ücreti 1 TL. TEB ATM’lerinden para yükleme ve çekme ücreti de 1 TL. Yurtiçi ve yurtdışı diğer tüm banka ATM’lerinden 5 TL karşılığında nakit para çekilebiliyor.

Ayrıca PayPal Nakit Kart’ın tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan’ın da belirttiği gibi kartı web sitesinden kullanımına açmak veya kapatmak ücretsiz. Onan’ın konuşmasında dikkat çektiği bir başka nokta ise kart sadece TC vatandaşları değil Türkiye’de yasal olarak yaşayan ve TC vatandaşı olmayanlarda rahatlıkla kullanılabilecek.

Nakit Kart ile çeşitli nedenlerle banka veya kredi kartı hesabı olmadığı için PayPal hizmetlerinden yararlanamayan kitleye de çözümlerimizi ulaştırmayı hedefliyoruz” diyen Onan, şunları belirtti: “Türkiye’nin yüzde 40 oranında bankalaşmamış bir nüfusa sahip. Ön ödemeli kart kişilerin aklında güvenlik sorununa önemli bir çözüm sunuyor, kullanımı kolay ve ulaşılabilir.”

Finansal okuryazarlığı artırmak istiyoruz

“PayPal Nakit Kart ile Türkiye’de ön ödemeli kart pazarını büyütecek adımı atıyoruz. Banka hesabı gerektirmeyen PayPal Nakit Kart ile bankalaşmamış nüfusa da ulaşmayı hedefliyoruz” diyen TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Finansal okuryazarlığın artırılabilmesi için ön ödemeli kartlar çok önemli, tasarruf bilincine önemli katkıda bulunuyor.”

MasterCard tarafından tescil edilen “Türkiye’nin En İyi Ön Ödemeli Kart Programı”nda en yenilikçi banka olma gücümüzü ve bilgi birikimimizi de PayPal Nakit Kart için kullanacağız. Yakın bir zamanda PayPal Nakit Kart ile hayata geçireceğimiz kampanyalar ile tüketicilere avantajlı imkânlar sunacağız. PayPal Nakit Karta yeni özellikler de ekleyerek kartı daha da geliştireceğiz.”

MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Sayın Mete Güney, “MasterCard olarak amacımız, 2023 yılına kadar nakitsiz bir toplum vizyonumuzu hayata geçirebilmek. Elektronik ticaretin büyümesi bize bu alanda çok destek oluyor. E-ticaret’in tüm ticaretteki payı yüzde 1 civarında. Bu oranın artmasına katkı sağlamak için, bu tür işbirliklerine ihtiyaç var. Bu doğrultuda, bizler de gelişmiş teknolojimizi ve kartlı ödeme sistemlerindeki deneyimlerimizi kullanarak, tüketicilerin günlük hayatlarını sürdürürken nakit kullanma gereği hissettiği her noktada kendilerine uygun bir kartlı ödeme çözümü sunuyoruz” dedi.

2 yıldır Türkiye’de hizmet verdiklerini belirten ininal Genel Müdürü Çelik Ören ise ön ödemeli kart kullanma alışkanlığının artmasını umduklarını söyledi.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics