Bilişim Dünyası 15 EKİM 2014 / 14:47

Pazar payında istikrarlı büyüme

Lenovo, IDC’nin 3’üncü çeyrek ön sonuçlarına göre küresel pazarda yüzde 17,7 olan pazar payını yüzde 20’ye çıkardı. Böylece, dünyanın bir numaralı PC üreticisi ünvanını korumayı başardı. Lenovo, küresel pazardaki düşüşe rağmen, ilk 5 PC üreticisi arasında en hızlı büyüyen şirket oldu.

Türkiye’de de küresel bazda büyümeye benzer bir eğilim sergileyen Lenovo, toplam PC pazarında yılın ikinci çeyreğinde yıldan yıla yüzde 182 büyüme ile yüzde 21.7 pazar payına ulaştı. Lenovo yıldan yıla yüzde 205 büyüdüğü dizüstü bilgisayar segmentinde de yüzde 26.3 pazar payı ile liderliğini sağlamlaştırdı. Lenovo akıllı telefonlarının da lansmanlarına başladı. Lenovo, akıllı telefonlarını yılsonuna kadar Türkiye’ye getirerek bu pazarda da iddialı konuma geçmeyi planlıyor.

Birleşme tamamlandı

Lenovo ve IBM, Lenovo’nun IBM’in x86 server iş biriminin satın alma denetiminin tamamlandı ve taraflar 1 Ekim 2014 itibariyle çalışmalara başladılar. Bu satış, Lenovo’yu 42.3 milyar dolarlık pazarda 3. büyük oyuncu haline getirdi. Bu anlaşmanın temelleri, 2005 yılında Lenovo’nun IBM'den ThinkPad serisini satın almasıyla atılmıştı. Motorola ve IBM Sunucu yatırımları Lenovo’nun PC Plus stratejilerini hızlandırırken IBM, PC bölümüyle de yeni katkılar sağlıyor.

Öte yandan Lenovo, yaklaşık 5 bini buluş patenti olan 6 bin 500 patente sahip. Şirketin geçen yıl elde ettiği patent sayısı ise 500.

 
ETİKETLER : IBM IDC Lenovo

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics