Bilişim Dünyası 11 EKİM 2013 / 11:38

PC satışları toparlanamıyor

Küresel PC satışları, Gartner verilerine göre, beş yılın en düşük seviyesine indi. Eylül’e kadarki üç aylık dönemde toplam 80.3 milyon adet satış yapıldı, ki bu da geçen yılın aynı döneminin yüzde 8.6 altında. BBC News haberine göre, PC satışları birbirini izleyen altı çeyrek dönemdir düşüş eğiliminde ve bunda tabletlerin, akıllı telefonların artan popülaritesinin etkisi büyük.

Gartner açıklamasında da tablet fiyatlarının düşüşünün, özellikle gelişmekte olan pazarlarda PC satışlarını daha da olumsuz etkilediğine işaret ediliyor. Açıklamada, günlük içerik tüketimi için PC’den tablete geçen kullanıcıların, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlarda PC sahipliği oranını azalttığına dikkat çekiliyor. Buna karşılık, fazla pahalı olmayan Android tabletlere erişim imkanlarının gelişmesi, gelişmiş pazarlarda tamamlayıcı cihaz sahipliğini, gelişmekte olan pazarlarda ise ilk kez bilgisayar sahipliğini beraberinde getiriyor.

Öte yandan, bir diğer araştırma şirketi IDC de açıkladığı verilerle, küresel PC satışlarının söz konusu dönemde yüzde 7.6 düşerek 81.6 milyon adede gerilediğini ortaya koydu. IDC’ye göre, PC satışlarında süregelen azalma eğilimi, gelecek yıl da devam edecek gibi görünüyor. IDC uzmanlarına göre, gerekçe ister zayıf ekonomi etkisi olsun ister bireylerin teknoloji yatırımlarındaki seçiciliklerinden kaynaklansın, birçok insan seçenekleri ince eleyip sık dokuyor ve PC yenilemelerini erteliyor. 2013 Temmuz’unda IDC, yılın ikinci yarısında bu konuda bir toparlanma beklentisini dile getirmişti, ama son verilerle bu görüşü revize etti. Buna göre, üçüncü çeyrek tahminlere oldukça yakın, ama bu da PC pazarında çok da büyük bir düzelme anlamına gelmediği gibi, kısa vadede bir toparlanma işareti de taşımıyor.

 
ETİKETLER : Gartner IDC
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN