Bilişim Dünyası 09 EKİM 2011 / 15:19

Pegasus, Microsoft Dynamics CRM Projesi’nde BBS’yi tercih etti

Pegasus’un, Bilgi Birikim Sistemleri ortaklığıyla gerçekleşen Microsoft Dynamics CRM’e (Müşteri İlişkileri Yönetimi) geçiş projesi başarıyla sonuçlandı. Pegasus, satış departmanına gelen rezervasyon taleplerini düzenleyebilmek, sistematik hale getirmek, kayıtlarını düzenli tutabilmek için bu projeye ihtiyaç duydu ve proje için BBS’yi seçti.
BBS Kurumsal İş Uygulamaları Müdürü Hakan Çiftçi proje hakkında şunları söyledi:  “Müşterimizin hedefleri kurumsal satış, grup satış, charter süreçlerini desteklemek, acente ve kurumsal müşteri ilişki yönetimini geliştirmekti. Bunları yaparken verilerin otomatik akışını sağlamak gerekiyordu. Bu süreçlerin otomasyonunu Microsoft Dynamics CRM ile gerçekleştirdik. Diğer yandan bilet satış rezervasyon uygulaması, acente portalı ve web sitesi ile elektronik bütünleştirmeleri hazırladık, kullanıma aldık. Böylece dış veri kaynakları ile iş süreçleri bütünleşik çalışan bir teknolojiyi hayata geçirdik. Proje yaklaşımında Microsoft Sure Step metodolojisini kullandık. Proje hedeflerimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmemiz de bu metodoloji ve Pegasus ekibinin bizimle uyumlu çalışması önemli etken olmuştur.”
ETİKETLER : Sayı:841
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN