Bilişim Dünyası 11 EKİM 2010 / 18:00

Pekin-Paris hattında eğitim mücadelesi


Pekin – Paris Klasik Otomobil Rallisi... İlk kez 1907 yılında gerçekleşen bu klasik otomobil rallisi, günümüzde en popüler yarışlar arasında yer alıyor. Bu yıl Pekin-Paris Rallisi’nde ilk defa bir Türk takımı yer alıyor. Türk Takımı’nın pilotları Gantek Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şefik Öngün ve Martı Konteyner Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Tokcan, bu ilke imza atarak 1967 model Anadol A1 ile yarışıyor. Bu yarışın sonunda elde edilecek gelirin ise Toplum Gönüllüleri Vakfı’na aktarılarak, 250 üniversite öğrencisinin dört yıllık eğitim harcaması karşılanacak.
Ahmet Şefik Öngün ve Erdal Tokcan için bu yarış bir ilk değil. İki ralli tutkunu daha önce de uluslararası pek çok yarışa katılmış durumda. 10 Eylül’de Pekin’de Tiananmen Meydanı’nda başlayan bu keyifli heyecan, 16 Ekim’de Paris’te Zafer Takı’nda sonuçlanacak. İpek Yolu üzerinde 36 gün süren yolculuktan sonra Paris’te noktalanacak yarış, dört yılda bir gerçekleşiyor. Klasik otomobillerin mücadele ettiği rallide, en fazla 1968 model araçlar katılabiliyor. Ralliye bu yıl başta İngiltere, ABD, Fransa, İtalya olmak üzere değişik ülkelerden 106 klasik otomobil katılıyor.
Klasik otomobil tutkunları, bu zorlu etapta sırasıyla Çin, Moğolistan, Gobi Çölü, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran’ı geçerek 7 Ekim 2010’da Türkiye’ye girecek. Ekipler Erzurum, Nevşehir, Bolu ve İstanbul rotalarını takip ederek 11 Ekim’de Türkiye’den ayrılmış olacak. Ekip Türkiye’den sonra Yunanistan ve İtalya
üstünden geçerek Fransa’da yarışı tamamlayacak.

14 bin 500 km’lik zorlu koşu
Öngün ve Tokcan, yarışmaya giriş ücretini ve Anadol’un hazırlanmasını üstlenmiş durumda. Sonuçta amaçlanan ise gençlerin kazanması. Öngün ve Tokcan’ın Ümraniye Belediye Otoparkı’nda bularak satın aldığı Anadol A1’i, Ford Rally Spor Garajı’nda Serdar Bostancı ve ekibi tarafından modifiye edildi. Anadol A1, yeni haliyle 14 bin 500 km’lik bu zorlu parkuru tamamlamak üzere şu anda yolda. Öngün ve Tokcan yarışta 96. sırada yarışıyor. Daha önce de böyle zorlu parkurlarda yarıştıklarını belirten ikili yaptıkları basın açıklamasında, “Her türlü tedbiri aldık. Aracın ilk imalatı sırasında kullanılan teknolojiyi bozmadan motorunu 1200 cc’den 1600 cc’ye yükselttik, Benzin deposu 120 litreye çıkarıldı. Günde 500-600 km yol yapacağımız için aracın içini tamamen değiştirdik. Yarış koltukları monte edildi. Yarışı dereceyle bitirebilmek için elimizdeki tüm imkânları seferber ettik” diyor.

Pekin - Paris Klasik Otomobil Rallisi’nde ilk kez bir Türk takımı yarışıyor. Öngün ve Tokcan, eğitim için 14 bin 500 km yol aşacak.

Anadol A1 teknik özellikleri:
Üretim Yılı: 1967
Üretim Sırası: 372
Motor Hacmi: 1600 cc
Motor Gücü: 93 Beygir
Tork: 125 Newton - Metre

Pekin-Paris hattının Türk pilotları
Ahmet Şefik Öngün

Cook Adaları Türkiye Fahri Başkonsolosu ve Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi olan Ahmet Şefik Öngün, Gantek Teknoloji Bilişim Çözümleri A.Ş.’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Türkiye Klasik Otomobil Kulübü ve Porsche Kulüp İstanbul’un da kuruculuğunu yapmış olan Öngün, aynı zamanda 2008 ve 2009 yılları “Türkiye Klasik Otomobil Şampiyonası Sporting Kategorisi Şampiyonu” unvanını elinde bulunduran uluslararası bir yarışçıdır.

Erdal Tokcan
Makina Yüksek Mühendisi olan Erdal Tokcan aynı zamanda Martı Konteyner Hizmetleri A.Ş.’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Yönetim Kurulu Üyesi olan Tokcan, Türkiye Klasik Otomobil Kulübü 2002–2004 yılları arasında Dönem Başkanlığı yapmıştır. Geçmişinde sayısız başarılara imza atmış olan Tokcan, Yunanistan’da düzenlenen Acropolis Rally 2002 - 2003 ve 2005‘te birinci olmuştur.

Eğitimin rotası nerelerden geçiyor?
• Çin (Pekin)
• Moğolistan
• Rusya
• Kazakistan
• Özbekistan
• Türkmenistan
• İran
• Türkiye (Erzurum, Nevşehir, Bolu, İstanbul)
• Yunanistan
• İtalya
• Fransa (Paris)
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics