Bilişim Dünyası 26 ARALIK 2015 / 13:47

Penta Teknoloji’nin borsa atağı

2017 yılında borsaya açılma planları yapan Penta Teknoloji’nin büyüme motoru katma değerli hizmetler ve kurumsal ürünler olacak.
 
Türkiye bilişim sektörü şirketlerinden uzun dönemdir borsaya açılma haberleri ya da hedefleri gelmiyordu. Son yıllarda hızlı bir büyüme gösteren Penta Teknoloji, 2017 yılında borsaya açılacağını açıkladı. Şirket, büyüme hedeflerini de artırırken, bu yoldaki en önemli stratejinin temelini ise kurumsal çözümler ve katma değerli hizmetler oluşturuyor. Penta Teknoloji Genel Müdürü Mürsel Özçelik, önümüzdeki dönemlerde yeni şirket satın almalarının da gündemlerinde olduğunu açıkladı.
Mürsel Özçelik şirketin önümüzdeki döneme ilişkin hedefleri konusunda şu bilgileri verdi: “2016 ve sonrası hedefimiz dağıtıcılığını yaptığımız tüm ürünlerde hem tedarikçilerimize hem müşterilerimize değer katarak bu alanda en iyi olmaya devam etmek. Teknolojik bireysel ürünler tarafında sahip olduğumuz yüzde 25 pazar payını koruyarak, katma değerli hizmetler ve kurumsal ürünlerdeki pazar payını yüzde 20’ye çıkaracağız. Katma değerli hizmetler ve kurumsal ürünler bundan sonra şirketimizin büyüme motoru olacak. 2017’de borsaya açılma hedefimiz var. Borsaya açılma sonrasında yeni satın almalarla ilgileneceğiz.’’
Tamamlanmak üzere olan 2015 yılını 1,5 milyar liranın üzerinde ciroyla kapatacaklarını kaydeden Mürsel Özçelik, Penta’nın 25. Yılı geride bırakması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında şu bilgileri verdi:
“Penta Teknoloji’nin başarısının temelinde her zaman esnek ve büyümeye açık olmak ve asla bayilerine rakip olmamak ilkeleri yatıyor. Penta kurulduğu günden bu yana sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek, kendinin yanı sıra iş ortaklarını da yeni gelişmelere ve büyümeye taşıyacak doğru adımları atmaya odaklandı. Bu doğrultuda 1997 yılında Türkiye’nin alanında ilk B2B e-ticaret sitesi olan Bayinet.com.tr kuruldu. İlerleyen yıllarda Türkiye’de en çok kullanılan ilk 100 internet sitesi arasına giren Bayinet, aynı zamanda kredi kartı ile taksitli satış yapan ilk B2B sitesi olma unvanına sahip bulunuyor. Ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik krizlere karşın gelişmeye devam eden Penta bayi kanalını daha da genişletirken, 2001-2006 arasındaki 5 senede 15 kat büyüyerek, teknoloji dağıtıcısı şirketler arasında ilk üçe girdi. 25. yaşı geride bıraktığı 2010 yılında Yıldız Holding bünyesine katılan Penta Bilgisayar, 2012 yılında Mersa Sistem ile birleşerek Penta Teknoloji adını aldı. Penta Teknoloji, 2013 yılından bu yana Medyasoft, Ekip Elektronik, Beyaz İletişim ve Sayısal Grafik’i satın alarak bünyesine kattığı yeni markalar ile değer katan dağıtıcı olma yolunda hızla ilerledi.”
Mürsel Özçelik, Kasım ayında duyurulan “Penta Teknoloji Merkezi” ve “Penta Bulut”un uygulamalarının da şirketin iş faydasını ön plana çıkaran katma değerler zincirine eklenen yeni halkalar olduğunu, benzer uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi. Hizmete girdiği günden bu yana ihtiyaçlara göre sürekli olarak güncellenen Bayinet’in yeni sürümünün de gelecek günlerde duyurulacağını belirten Özçelik, “Kanala sunduğumuz avantajlar son kullanıcıya da avantaj olarak yansıyor. 10’dan 10’a Sevkiyat ile iş ortaklarımıza daha iyi hizmet sunabilmek adına ulaşabildiğimiz her bölgeye kendi sevkiyatımızla ulaşıyoruz. Bu hizmetimiz sayesinde hem iş ortaklarımıza hem de son kullanıcılara sağlamlık ve hız avantajı sunuyoruz. Penta olarak bir anlamda teknolojinin nöbetçi eczanesi olma işlevini üstleniyoruz” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics