Bilişim Dünyası 16 MART 2016 / 11:24

Perakende sektörü tepeden tırnağa değişiyor

Perakendeciler, kullanıcıların izniyle, elde ettikleri bilgilerin bir kısmını toplamak, saklamak ve analiz etmek için bulut ve büyük veri teknolojilerini kullanırken, verilerin hacim ve ölçeği ise bu analizin yeterince hızlı olmaması anlamına geliyor. Bu noktada devreye “Makine Öğrenimi” (Machine Learning) kavramı giriyor. Amazon Web Services Türkiye Kurumsal Pazarlar Lideri Mert Doğu’ya göre; Makine Öğrenimi, bilgisayarların verilerde kalıplar aramasına imkan veren bir teknik. Makine öğrenimi konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Amazon, bu teknolojiyi ilk günlerinden beri, kütüphanesindeki milyonlarca kitap arasından tavsiyede bulunmalarında editörlerine yardımcı olmanın bir yolu olarak kullanıyor. Amazon Web Services’in (AWS) makine öğrenimini herkes için erişilebilir hale getirmesi sayesinde, yazılım geliştiriciler artık ihtiyaç duydukları kadar çok model yaratabiliyor, uygulamaları büyüdükçe deney ve ölçeklendirme yapabiliyor, bunlar hiçbir kurulum masrafına girmeksizin gerçekleştirebiliyorlar.

Tavsiyede sınır yok
Amazon Machine Learning ile, perakendeciler çok geniş bir yelpazeye yayılmış tahmin üreten uygulamalar yaratabiliyorlar. Örneğin, şüpheli işlemleri işaretleyen, hileli siparişleri tespit eden, talebi öngören, içeriği kişiselleştiren, kullanıcı faaliyetlerini tahmin eden, ürün yorumlarını filtreleyen, sosyal medyayı dinleyen, serbest metinleri analiz eden ve ürün tavsiyelerinde bulunan uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olmak üzere Amazon Machine Learning’i kullanabiliyorlar.
Geleneksel perakendeciler için, makine öğrenimi, mağaza çalışanlarına hemen hayata geçirilebilecek öneriler sunulmasında kullanılabileceği gibi, bir müşteri ile önceki temaslar sırasında öğrenilenler bazında otomatik olarak bir karar verebiliyor. Örneğin, şayet bir müşteri çevrimiçinde bir çift siyah bot arıyorsa ve bunun bir resmini ‘beğenmiş’ veya ‘paylaşmış’ ise, mağazada söz konusu botlar için otomatik olarak bir indirim uygulanabiliyor.

IoT yeniliklerin de habercisi 
Makine öğrenimini perakendeciler açısından daha da ilginç hale getiren ise Nesnelerin İnterneti. Sensör ve otomatik makinelerden oluşan ağa bir akıllı sistem katmanı eklenmesi daha fazla verinin toplanması ve perakendecinin tüm iş modelinin yeniden şekillendirilmesi ve operasyonlarının modernize edilmesini sağlayacak biçimde bu veriler ile çalışılmasına imkan veriyor. Perakendeciler, çevrimiçi mağazalarında makine öğrenimini kullanarak mağaza içinde yararlı tavsiyelerde bulunabiliyor.  
Perakendeciler akıllı makineler kullanarak depolarında da otomasyona gidebilir, ürünlerin insan müdahalesi olmaksızın gelen siparişlere göre sevk edilmesini sağlayabilirler. Bu, daha fazla çalışanın müşteriler için pazara yeni hizmetlerin sunulmasına ve yeni uygulamaların geliştirilmesine odaklanmasını, mağaza içinde müşterileri desteklemeye yönlendirilmesini de sağlıyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics