Bilişim Dünyası 25 MART 2013 / 08:12

Perakende ve bankacılık sektörleri arasında köprü

Türkiye’de 26 yıldır BT donanım ve yazılımları hizmeti veren Wincor Nixdorf’un Genel Müdürü Hakan Özçubukçu, en büyük hedeflerinin uygun teknolojik altyapıyla perakende ve bankacılık sektörleri arasındaki nakit akışını otomatize etmek olduğunu belirtti.

Alman kökenli Nixdorf Computers 1952 yılında kurulduktan sonra, 1990’ların başında Siemens’e devrolmuş. 1990’ların sonunda da Siemens Nixdorf kimliğinden ayrılarak Siemens Business Services, Fujitsu Siemens ve Wincor Nixdorf olarak 3 ana şirket ortaya çıkmış. 2000 yılından beri tek bir şirket olarak faaliyet gösteren Wincor Nixdorf, 1987 yılından beri Türkiye’de. Ana pazarı Almanya olmak üzere 41’i kendi iştiraki 130 ülkede faaliyet gösteren şirket Ar-Ge ve ürün geliştirmesini kendi yapıyor.
Bankacılık ve perakende sektörü olmak üzere 2 ana sektörde hizmet veren Wincor Nixdorf’un Türkiye Genel Müdürü Hakan Özçubukçu, şirketin verdiği hizmetleri şöyle anlattı:
“Bankacılık ve perakende sektörlerinde sunduğumuz ürün ve hizmetlerle birlikte servis hizmeti de veriyoruz. Bunun dışında bu iki sektörün ortak paydası olarak postacılık alanında da faaliyet gösteriyoruz. Bankacılık ve perakende alanında şube ve mağaza özelinde BT çözümleri ve servis konusunda liderlik yapıyoruz. Bankacılık alanında daha çok para yatırma cihazları, vezne destek üniteleri, cüzdan yazıcılar, kiosk terminaller gibi self servis ürünler sunuyoruz. Perakende sektöründe ise POS cihazları, yazar kasa sistemleri gibi self servis ürünler, yazılım ve donanım üretiyor ve servis hizmeti veriyoruz. Perakende tarafında da yeni mağaza açılışı olarak tanımladığımız bir mağazanın sıfırdan altyapısı ile beraber kurulumunu gerçekleştiriyoruz.”
Şube ve mağazalarda son kullanıcılara temas eden ürün ve hizmetler sunan Wincor Nixdorf, Özçubukçu’nun belirttiğine göre, tüm bu faaliyetlerinin yanı sıra out-tasking yani dışkaynak hizmetindeki gibi ürünün kendisini sağlamaktan çok ürünle ilgili hizmetleri dışarıdan sağlıyor.
Bankacılık tarafında ATM’lerin yönetim ve görüntülemesini yapmayı hedefleyen Wincor Nixdorf, Özçubukçu’nun yorumuna göre mevcut bilgi birikimini ve kaynağını da kullanarak şubenin ağı ve BT ekipmanları dahil olmak üzere yönetimi, servis hizmetini vermek için de çalışmalar yapıyor.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics