Bilişim Dünyası 15 AĞUSTOS 2013 / 15:39

Planlamada etkin çözüm

Mercedes-Benz Türk, itelligence Analytics danışmanlığında, SAP BPC projesini hayata geçirdi. Projede, SAP BusinessObjects ürün ailesinde yer alan BPC 10.0 Netweaver versiyonu kullanıldı. Proje kapsamında 25’i aşkın kullanıcı SAP BPC uygulamasının eğitimini aldı ve şirketin tüm mali planlama süreçleri, SAP BPC sistemi üzerinde yapılandırıldı.

Daha önceki planlama sisteminin gereksinimlere yeteri kadar cevap verememesi, şirketin BT stratejisine uygun olmaması, iş modellerinde meydana gelen değişikliklere adapte edilememesi gibi sorunlar nedeniyle yeni bir planlama sistemine ihtiyaç duyan Mercedes-Benz Türk, SAP BPC projesi ile verimliliği arttırmayı ve şirket içi karar alma süreçlerini hızlandırmayı hedefledi.

Projede, şirket genelinde yer alan farklı mali planlama yapıları tek bir platform üzerinde geliştirildi ve kullanıcılar, ihtiyaç duydukları tüm verilere yetkileri dahilinde ulaşıp, kendi istekleri doğrultusunda çeşitli raporlar geliştirme imkanına kavuştular. Şirketin ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilen iş akışı uygulaması ve yetkilendirme modeli aracılığıyla planlama sürecinin tüm adımlarının SAP BPC üzerinden takip ve kontrol edilmesi ve etkin bir şekilde yönetimi sağlandı.

itelligence Analytics danışmanlığında Ekim 2012’de başlayan SAP BPC projesi, 7 ayda tamamlandı. 7 departmandan toplam 55 kişilik ekibin desteği ile tamamlanan projede, şirketin satış, üretim, satınalma, stok, gider planlaması, ürün bazında kârlılık planlaması, likidite planı ve vergi planı sistem üzerinde Mercedes-Benz Türk’ün tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde geliştirildi. Böylece bütünleşik plan mali tablolara (proforma kâr-zarar tablosu, bilanço ve nakit akış tablosu) SAP BPC üzerinden ulaşılması sağlandı. Yeni ortaya çıkan iş modellerine kısa zamanda uyum sağlayabilecek esneklikte olan SAP BPC çözümü ile şirketin planlama sürecinin daha verimli ve hızlı bir şekilde neticelendirilmesi sağlanarak, veri kalitesi arttırıldı.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN