Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2016 / 15:28

Portföyün bütünü, artan katma değeri beraberinde getirecek

Zebra’nın Motorola Solutions Kurumsal Çözümler Bölümü’nü alması ile tüm Zebra ürünlerinin yetkili dağıtıcısı olan Sedna, iş ortaklarına sunduğu katma değeri daha da artıracak.
 
Sedna; uzun yıllardır yetkili bölgesel dağıtıcılığını üstlendiği Zebra barkod ve kart yazıcılarının yanında, Nisan ayı itibariyle Zebra’nın el terminalleri, barkod okuyucuları, RFID ve Wi-Fi ürünlerinin de bölgesel dağıtım haklarını aldı. Barkod yazıcı alanında önde gelen şirketlerden biri olan Zebra ile imzalanan yeni distribütörlük anlaşması ile firmanın kurumsal mobilite ürünlerinin de Türkiye dağıtıcısı halini aldıklarını vurgulayan Sedna Genel Müdürü Daron Ermen, geniş ürün yelpazesine sahip EVM (Enterprise Visibility & Mobility) ürün grubunda Zebra’nin kurumsal ve endüstriyel el terminalleri, tabletleri, forklift terminalleri, sabit ve mobil RFID okuyucuları, 1D ve 2D barkod okuyucuları, gerçek zamanlı konum belirleme çözümleri, kablosuz ağ ürünleri gibi çok çeşitli dikey pazarlara yönelik yenilikçi ürünlerin bulunduğuna dikkat çekti. Daron Ermen, Zebra ile yenilenen anlaşmanın sağlayacağı avantajlar, Türkiye pazarındaki potansiyel ve 2016 hedeflerine yönelik beklentilerini paylaştı:
 
Zebra ile işbirliğiniz nasıl bir gelişim sergiledi?
Zebra çözümlerinin Türkiye distribütörüyüz. Zebra; barkod ve kart yazıcı konusunda dünyanın en büyük firması ve iki yıl önce Motorola Solutions Kurumsal Çözümler Bölümü’nü satın aldı. Böylece Zebra, uçtan uca her başlığı kapsayan yapıya kavuştu, tüm dikey çözümlerde perakende, üretim, saha otomasyon, lojistik, depo, kamu, sağlık gibi alanlarda anahtar teslim her türlü donanımı tedarik edebilen bir firma oldu, kendini daha da geliştirdi. Bu yapıda etiket yazıcılar, bu etiketlerdeki barkodları okuyan 1D veya 2D barkod okuyucular, el terminalleri, endüstriyel tabletler, RFID okuyucular, kart yazıcılar, mobil baskı cihazları, kablosuz altyapısı yer alıyor. Satın alma önemli bir gelişme oldu ve iki ayrı bölüm için ayrı ayrı distribütörlük anlaşmaları yapıldı. Bu kapsamda da son olarak Zebra’nın EVM ürünlerinin distribütörlüğünü aldık. Geçtiğimiz günlerde Madrid’de düzenlenen toplantı ile de tüm EMEA bölgesi için yeni kanal programı açıklandı.
 
Bu yeni kanal programını öncekinden farklı kılan özellikleri neler?
Çok farkları var. Temelde Zebra ve Motorola Solutions Kurumsal Çözümler Bölümü’nün iki ayrı kanal programı birleşti, ‘PartnerConnect’ ismini aldı. Detaylarda da yenilikler var. Zebra artık tüm donanımları tedarik eden şirket haline geldiği için iş ortaklarını bu model çerçevesinde yönlendiriyor, onların yetkinliklerinin gelişmesini hedefliyor. Bu detaylı ve yenilikçi program, iş ortaklarına hem teknolojik hem ticari olarak çok geniş ufuklar açıyor. Zebra, Motorola Solutions Kurumsal Çözümler Bölümü’nü aldıktan sonra öncelikle kanal programını değiştirdi, distribütörlük yapısını her ülkede ve bölgede geliştirdi. İkinci olarak da eksik alanları güçlendirme çalışmalarına başladı. Hedef tüm dikey çözümlere yönelik her türlü donanımı temin edebilmek.
 
Siz Sedna olarak kendinizi bu gelişime nasıl hazırladınız?
Halihazırda Zebra’nın distribütörüydük ve kendimizi bu sürece doğru hazırladık. Bin 800’den fazla iş ortağımız var ve bizim hedeflerimizle Zebra’nınkiler örtüşüyor. Önceliğimiz; bir iş ortağının hastane veya depo otomasyonu, mağaza otomasyonu gibi projesi olduğunda her şeyi bizden temin edebilmesi. Bu hedefimiz karşısında ürün yelpazesinde de eksik bir şey yok, kurumsal mobilite çözümlerinde gereken her ürün ve her konfigürasyon bizde mevcut.
 
İş ortağı sayısını artırmak gündeminizde mi?
Evet, ama bir taraftan da Türkiye’de bu alana odaklanan firmaların çoğunu kapsadığımız için aceleci değiliz. Zaten Türkiye’deki kanal belli ve bu yapının tamamına yakınını kapsıyoruz. Bizim kanalımızın yanında, Zebra’nın kendi kanalı da önemli. Burada Zebra’nın sağladığı, proje desteği ve geliştirme konularında öne çıkan avantajlar var.
 
Sedna olarak 2016 yılı öncelikleriniz neler?
Kurulduğumuz günden beri önceliğimiz; kurumsal ihtiyaçlar için gereken her türlü donanımı sağlamak ve hedefimiz; çözüm ortağımızın neye ihtiyacı varsa onu temin etmek, bunu yaparken odaklandığımız alanın da dışına çıkmamak. Geldiğimiz noktada bu başlıkta her şey var ve uçtan uca fark yaratabilmek asıl önemli unsur. 2016 yılına baktığımızda öncelik; yeni ürünleri, yeni teknolojileri tanıtmak. Kanalın yetkinliğini daha da geliştireceğiz, yeni ürün ve teknolojileri, bunların nerede kullanılması gerektiğini kanalımıza anlatacağız. Bu yıl bu yönüyle bir ısınma yılı olacak biz ve kanalımız için. Gelecek yıl itibariyle de bu adımların getirilerini hep birlikte göreceğiz.
 
Android hızla gelişiyor 
“Kurumsalda Android gelişiyor ve Zebra’nın burada pazar payı geniş. Yeni çıkacak ürünlerin çoğunluğu Android ve Windows 10 tabanlı olacak. Bu, tüm ürünlerin seslendiği kitleyi daha da genişletecek ve kurumsalda önemli bir devrim olacak. Zebra’nın güçlü yapısında Android tabanlı çözümler, Windows 10 ve 2D barkod, kablosuz network altyapısı önemli yer tutuyor. Zebra’nın bir özelliği de gerçek konum bilgilendirme çözümleri ve bunlar, lojistik ve saha otomasyonunda Zebra’nın sunduğu bir diğer fayda. Özellikle sağlık sektörü ve hastane çözümlerinde gidecek çok yol var. Hızı ve hata oranında azalmayı beraberinde getirmesiyle mobilite de öne çıkıyor ve bu eksende mobil yazıcı segmenti hızlı büyüyor.”
 
İş ortaklarımız ‘uzmanlıklarını’ geliştirecek 
“İş ortaklarımız için yeni fırsatlar doğdu. En önemlisi, bugüne kadar tüm ürünleri farklı yerlerden aldılar, ama artık bunların hepsi, garanti paketleri ve destekleri tek marka altında buluştu. Bu çok önemli ve son kullanıcının güvenini daha da pekiştirecek. Yazıcıları uzun yıllardır satıyoruz, ama ikinci çeyrekten itibaren EVM ürünlerini de portföye katarak, tüm Zebra ürünlerini iş ortaklarımıza sağlamak istiyoruz. Zebra’nın ürün yelpazesi çok geniş. Her sektöre ve her dikey pazara, her ölçekte şirkete yönelik çözümleri var. Zebra’nın küresel adımları ile yeni programda RFID uzmanı, Wi-Fi uzmanı, saha uzmanı, kart yazıcı uzmanı, yazıcı mekanizma sistemleri uzmanı gibi uzmanlıklar oluştu ve bu yönüyle biz, iş ortağımız olan şirketlerin koluna bir altın bilezik daha takmış oluyor, katma değeri geliştiriyoruz. Dolayısıyla misal, RFID konusunda uzman olan veya bu konuda uzmanlaşmak isteyen şirket varsa, görüşmeler yapılacak. Zebra temelde uzmanlıkları ve tüm başlıkları kapsayan ürün ve çözümleri destekliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics