Bilişim Dünyası 09 ARALIK 2013 / 08:11

POS’larla alternatif uygulamalar

2nokta, son satış noktasının diğer noktalarla ilişkilerini yöneten uygulamalar konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Şubat 2011’de Hitay Yatırım Holding’in en genç şirketlerinden biri olarak yola çıkan 2nokta, perakende sektörüne yönelik barkod/karekod ile bütünleşebilen çözümlerini güvenli ödeme terminalleri üzerinde buluşturan bir katma değerli donanım, yazılım ve işletim platformu sağlayıcısı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. POS’lara özel yazılımlarla pek çok yeni uygulamayı hayata geçirmiş olan şirketin Şekerbank ile gerçekleştirdiği AçıkPOS ve kendi geliştirdiği EsnafPOS uygulaması önemli projeleri arasında yer alıyor. Pek çok markaya POS’lar vasıtasıyla kampanyalar da yapan şirket, POS’ları kullanarak gerçekleştirdiği yenilikçi uygulamaları ile dikkat çekiyor. 2nokta’nın kuruluş amacının aslında ödeme sistemleri ile perakende çözümlerini tek bir platformda çalışır hale getirebilmek olduğunu belirten 2nokta Genel Müdürü Murat Elkaya, alışverişlerimizde ödeme işlemlerinde kullanılan POS’larla aslında pek çok işlemin yapılabilme olanağı olduğunu ve çok özel uygulamalar yoluyla POS’larla farklı projeler geliştirilebileceğine dikkat çekiyor. Kendi koydukları POS cihazları ile küçük esnaf için, birim maliyetleri aynı donanım üzerinde çok fazla uygulama çalıştırarak düşürdüklerini belirten Elkaya, “Bu yolla pek çok küçük esnafa çözüm sağladık. Kurulduğumuz günden bu yana gelen talepler doğrultusunda da sunduğumuz platforma katma değerli özellikler katarak çok daha farklı çözümler sunmaya başladık. Geldiğimiz noktada son satış noktasının da diğer noktalarla ilişkilerini yöneten bir rol üstlenmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Elkaya, 2nokta olarak POS cihazını bir barkod okuyucu ile bütünleştirdiklerini ve ortaya üstündeki kart okuyucuları, haberleşme modülleri, yazıcısıyla bakıldığında aslında küçük bir işistasyonu çıktığını belirtti. Geliştirdikleri EsnafPOS sistemi sayesinde de sisteme üye bakkal, market ve büfelerde kredi kartı ile alışverişe ek olarak, cep lira yükleme, sanal şans oyunları hesaplarına para yatırma gibi hizmetlerin de verilebildiğini ifade eden Elkaya, “EsnafPOS sistemi, tüketicilerin de birçok hizmeti kendilerine en yakın satış noktasında bulabilmelerini ve kolayca faydalanmalarını sağlıyor. Şu anda toplamda 3 bin civarında POS’umuz var” dedi.

Son satış noktasının verimliliği artıyor
Kendilerini en fazla heyacanlandıran kısmın son satış noktasının kendi işini yaparken çok daha fazla teknolojiyi kullanması ve bu yolla verimliliğini artırabilmesi olduğunu belirten Elkaya, “Barkod/karekod okuyucu bütünleştirmesi ile son derece kullanışlı bir stok takip programı oluşturulabiliyor. Bir POS cihazı ile dükkanınızdaki bütün ürünlerin stoklarını takip edebiliyorsunuz. Bunun üstüne de cep telefonundan, internetten tüm satışların anında görülebileceği bir platform oluşturduk. Gelen SMS ile o gün işyerinde yapılan günlük ciro işyeri sahibine mesaj olarak ulaşabiliyor ya da kritik stok seviyesine ulaşıldığı uyarasında bulunuluyor” diye konuştu.
EsnafPOS’ta 2014 sonu hedeflerinin 10 bin POS’a ulaşmak olduğunu belirten Elkaya, “Sadakat kampanyalarından farklı noktalara kadar QR kod çok farklı şekillerde kullanılabiliyor. Biz de yeni ve farklı uygulamalar için de çalışıyoruz” diye sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics