Bilişim Dünyası 25 MART 2013 / 08:07

POS makinesi ve yazar kasa kayıt dışı ekonomiye karşı birleşti

Yazar kasa ve POS cihazlarını tek bir cihazda birleştiren Vera-Delta’nın ortaya çıkış sürecini MT Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’tan dinledik.

Hepimizin başına gelmiştir. Özellikle restoranlarda ve benzer işletmelerde hesap öderken, POS ve yazar kasa işlemleri için ayrı ayrı işlem yapmak gerekir. MT Bilgi Teknolojileri tarafından geliştirilen Veral-Delta yazar kasa ise bu iki fonksiyonu taşınabilir bir yazar kasa üzerinde bir araya getiriyor. Böylece POS için kullandığınız sistem, işlemin fişini de anında keserek yaptığınız alışverişi kayıt altına alıyor. Dahası, bu süreç çok yakında bir yenilik veya lüks olmaktan çıkarak zorunlu bir uygulamaya dönüşecek.
Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın 2008 yılında yayınladığı “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejik Eylem Planı”nda ve 2013 yılı itibariyle yazar kasa ve POS cihazlarının bir arada bulunmasına dair getirdiği bir kural bu. MT Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, ürünü geliştirirken bu ihtiyacı öngörerek hareket ettiklerini söylüyor. 2009 yılında üç mühendisin böyle bir ürüne dair hayallerini paylaşmasıyla, daha çok medikal alana yönelik olarak çözümler üreten şirketin odak noktası bu alana doğru da kaymaya başlamış. Denizbank ve Cardtek’in de işbirliğiyle 250 kişilik kadro, 40 milyon dolara yakın bütçe ve 3 yıllık çalışmanın sonucunda kendi alanında bir ilk olan Vera-Delta POS özellikli yazar kasa ortaya çıkmış.

Alışverişler anında kayıt altına alınıyor
Vera-Delta ile alışveriş yaptığınızda cihaz önce fişi, daha sonra POS slipini yazıcıdan çıkarıyor. Aynı zamanda bir bilgisayarlı terminal olan sisteme bankaların POS bilgileri yazılım olarak yükleniyor. Böylece birden fazla bankanın POS sistemini tek bir cihaz üzerinde tutabiliyor ve öndeki geniş ekrandan ödeme yapılacak olan POS servisini seçebiliyorsunuz. Yazar kasanın arkasında yer alan ve işlem sırasında müşteriye dönük olacak şekilde yerleştirilmiş ikinci bir ekran, yapılan ödeme miktarını ve ödeme sırasında hangi bankanın POS sisteminin kullanıldığını açıkça görebilmenizi sağlıyor. Cihaz, POS slipinden önce satış fişi basıyor. Ödeme sırasında fişin kesilmesini garantiye almak için düşünülmüş küçük bir önlem.
Vera-Delta, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu iş için kurgulanan altyapıyla doğrudan bağlantıya geçebilecek şekilde tasarlanmış. Böylece yapılan her bir işlem, gün sonu raporu almaya gerek kalmaksızın otomatik olarak mali kayıt altına alınabilecek. Sancak, cihazın programlanabilir yapısının ilerde kontör yükleme, yemek çeki tahsilatı ve sadakat kartı uygulamaları gibi özel bir takım olanakları da gündeme getireceğini belirtmeden geçmiyor.

Mevcut yazar kasaların miladı 2016’da doluyor

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2008 yılında yayınladığı “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Stratejik Eylem Planı” çerçevesinde 31.12.2012 tarihi itibariyle yazar kasa ve POS cihazlarının birleşeceğini açıklamıştı. Daha sonra yayınlanan tebliğlerle bu süre uzatılsa da, eski tip yazar kasalar için artık yolun sonu gelmiş gibi görünüyor. 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren mobil POS barındıran yol kenarı otopark hizmetleri ve eve servis yapan restoran gibi işletmelerde yeni sistem zorunlu hale gelecek. 2014 yılından itibaren de mali hafızaları dolan yazar kasaların yenileriyle değişimi başlayacak. 2016 yılının başlangıcıyla birlikte geçiş tamamlanmış olacak.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics