Bilişim Dünyası 06 MART 2011 / 18:00

PowerHaul görücüye çıktı

TÜLOMSAŞ ve GE’nin ortak çalışması sonucu üretilen PowerHaul lokomotifi ihraç da edilecek.

Devlet Demiryollarına bağlı şirket olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş (TÜLOMSAŞ) ile General Electric (GE) arasında 2008 yılında imzalanan iyi niyet anlaşması 2011 yılının başında ilk meyvesini verdi. TÜLOMSAŞ ve GE Transportation ortak çalışması ile üretilen PowerHaul lokomotiflerin ilki görücüye çıktı.
129 tonluk PowerHaul serisi lokomotifler, halihazırda kullanılan lokomotiflere kıyasla daha fazla beygirgücü ve çekiş kuvveti sağlarken yakıt tüketimini ve sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla tasarlandı.
GE Transportation’ın İngiltere ve Kıta Avrupası pazarına girişinin yanı sıra GE’nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerindeki lokomotif portföyünü güçlendirmesini de sağlayan PowerHaul lokomotifler, GE’nin şimdiye kadar ürettiği en ileri teknolojiye sahip, yakıt açısından verimli ve düşük emisyonlu dizel elektrik yük lokomotifi olarak dikkat çekiyor.

İngiltere’ye lokomotif ihraç edecek
TÜLOMSAŞ ve GE işbirliğinde üretilen ilk lokomotifin Eskişehir’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 4 ay önce iki kuruluşun imzaladığı anlaşmayla TÜLOMSAŞ’ın General Elektrik (GE) adına lokomotif üreteceğini belirterek, bu kapsamda ilk etapta 30 lokomotifin GE adına, 20 lokomotifin de TCDD Genel Müdürlüğü için üretileceğini söyledi.
Yıldırım, tanıtılan lokomotifin İngiltere’ye ihraç edileceğini bildirdi ve TÜLOMSAŞ’ın sadece TCDD’nin ihtiyaçlarına karşılamakla kalmadığını başta komşu ülkeler olmak üzere farklı ülkelere ihracat yaptığını ve ülkemize döviz kazandırdığını belirtti. PowerHaul lokomotifin tanıtım toplantısına katılan GE Transportation Başkanı ve CEO’su Lorenzo Simonelli “GE olarak Türkiye’de montajı yapılan ilk GE PowerHaul lokomotifin tanıtıldığı bu etkinlikte yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu ilk lokomotif sadece yerel üretim kapasitesinin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlayan bir başarı değil. Bu lokomotif aynı zamanda bölgede ve çevresinde demiryolu müşterilerine üstün hizmet verecek lokomotiflerin ilki olmasının yanı sıra istihdamı sürdürecek, yeni istihdam yaratacak ve altyapı büyümesini teşvik edecek” diye konuştu.
TÜLOMSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Avcı ise şunları söyledi: “Bugün TÜLOMSAŞ ekibimiz tarafından montajı yapılan ilk PowerHaul lokomotifi sunmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu lokomotif, ortaklığımızda daha önemli adımlar atacağımıza işaret ediyor. Her iki kurum için gelecekte yeni fırsatlar yaratmak istiyoruz. Bu ortaklık, GE’nin ileri lokomotif teknolojisiyle TÜLOMSAŞ’ın köklü üretim deneyimini ve bölgedeki uzmanlığını birleştiriyor.”
ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics