Bilişim Dünyası 06 HAZİRAN 2011 / 20:47

Promena satın alma danışmanlığı yapıyor

“Stratejik Satın alma Hizmetleri” sunan Promena, kuruluşundan bu yana 21 farklı ülkede alıcı ve satıcıların katıldığı ihaleler gerçekleştirdi. Şirket sadece 2010 yılında gerçekleştirdiği ihalelerde, yüzde 12 oranında yani yaklaşık 180 milyon dolar tasarruf sağladı.
Promena’nın iş modelinin, hizmet kapsamında olup herhangi bir lisans, altyapı ya da teknoloji yatırımı gerektirmediğini belirten Promena Ankara Bölge Müdürü Uğur Güntekin, oluşan verilerin raporlanabilir ve denetlenebilir olmasının karar vericiler açısından önemli olduğunu söylüyor. Promena’nın yıllık yaklaşık 1,5 milyar dolarlık satın alma hacmi, 500 kategoride 2 bin 5 yüz çevrimiçi ihale, sistemine kayıtlı 9 binin üzerinde nitelikli tedarikçi ve uzman kadrosu ile alanında dünyanın önde gelen sayılı şirketlerinden biri haline geldiğini ifade eden Güntekin, 2011 yılında Kamu İhale Kurumu’nun da başlattığı elektronik ihale ile satın alma yapısının özel sektörde de ilgiyi artıracağını belirtiyor.
Canlı ihale sürecinde satın alma işlemini yapacak şirket önce talep edeceği kalemleri belirtiyor. Promena uzmanları gelen taleplere göre havuzlarında bulunan ve ilgili ürünü temin edebilecek şirketleri e-ihale sürecine davet ediyor. Şirketler birbirinden habersiz olarak ilk tekliflerini veriyor. Daha sonra verdikleri tekliflerle hangi sırada olduklarını görüyorlar. Bu noktadan sonra birinci sırada yer alabilmek için fiyat düşürme işlemleri başlıyor. İndirdikleri fiyat oranında eğer sıralamalarında bir değişiklik olduysa bunu görüyor, beklemede kalıyor ya da daha rekabetçi bir fiyat indirimini tercih ediyorlar. İhale süreci şirketin talepleri doğrultusunda şekilleniyor ve istenilen rakam elde edildiğinde tamamlanıyor.
ETİKETLER : Sayı:824

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN