Bilişim Dünyası 28 OCAK 2013 / 07:59

PTT en çok teknolojiye yatırım yapıyor

İnterpromedya tarafından düzenlenen 17. e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı; ‘PTT - Teknoloji Yaklaşımları ve e-Uygulamaları’ başlığı altında 17 Ocak’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

‘PTT - Teknoloji Yaklaşımları ve e-Uygulamaları’ e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’na; PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, PTT yetkilileri, BTK,  destekleyiciler; Ülkem, NetApp, Vendeka, Hitachi, TT şirketlerinin yanı sıra konuk dinleyiciler de  katıldı.

Toplantının moderatörlüğünü yapan İnterpromedya Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi, İnterpromedya’nın; toplumun bilgi toplumuna dönüşümünde aracı olmak konusunda içerikler oluşturduğunu kaydetti ve PTT’nin de çok hızlı gelişim ve dönüşüm süreci gerçekleştirerek teknolojinin getirdiği avantajları değerlendirdiğini söyledi. İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de “PTT ile bundan 4 sene önce ilk kez e-devlet Yuvarlak Masa Toplantısı yaptığımızda PTT’nin hayallerini ve vizyonunu dinlemiştik. Artık bu hayallerin birçoğunu hayata geçirdiklerini görüyoruz. PTT; Yuvarlak Masa Toplantıları’nı ikinci kez düzenleyen ilk kuruluş. Bizler de sizleri takip etmeye ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Her şeyden önce kurumsallaşma önemli
e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’nın açılış konuşmasında PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural PTT’nin bu noktaya gelebilmesinin çok zaman aldığını vurgulayarak “Teknoloji sürekli gelişiyor, neyi ne şekilde kullanacağınızla ilgili her uygulamanın size öğrettiği birçok şey de var. Teknoloji kullanımıyla ilgili olarak özellikle BT teknolojisinde 3 kişi bir araya gelip şirket kuruyor ve etkin, yetkin bir şirketmiş  gibi karşımıza çıkıyor. Bu alanda şirket kuranların kurumsallaşma algıları, anlayışları bulunmuyor. Oysa ki en fazla uzmanlaşmanın olması gereken alanlardan bir tanesi burası. Teknolojiyle ilgilenen kurumların, şirketlerin gerçekten kurumsallaşması lazım. Dolayısıyla bu anlamda Türkiye’de eksiklik olduğunu düşünüyorum. Şirketleşme ile ilgili; bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kurumsal yapıya dönüşmesi konusunda etkin bir adım atılmasına ihtiyaç olduğunu  düşünüyorum” dedi. Teknoloji ve e-uygulamaların gerek kişiler gerekse kurumlar anlamında vazgeçilmez bir unsur olduğunu kaydeden Tural, “Gerek yazılım gerek donanım anlamında kendi üretebileceğimiz birçok ürün olmasına ve bu ürünleri yaratacak beyinlere sahip olmamıza rağmen; bunun yerine varolanları alıp ticaret suretiyle pazar kazanmak gibi bir kolaycılığın peşine düşüyoruz” açıklamasında  bulundu. En büyük BT yatırımımız PTT Banka uygulaması yani otomasyon sistemi diyen Osman Tural, “4505 tane işyerimiz var; bu işyerlerimizin tamamı otomasyon sistemiyle, altyapısıyla birbirine bağlanmış durumda. e-Tebligat projesinde de son aşamaya geldik; bu projede, tanıtımını yaptığımız Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi’nin (KEP) altyapısını kullanacağız. Teknolojik yatırımlar; bizim kurumun en önemli yatırımı. Bu sene 140 milyonluk yatırım koyduk; yüzde 93 gerçekleşme sağladık. Niye yüzde 7’lik kısmı harcamadık diye hesap soruyoruz” şeklinde konuştu.

PTT’nin teknoloji yaklaşımları ve e-uygulamaları
Açılış konuşmalarının ardından,  ‘PTT’nin Teknoloji Yaklaşımları ve e-uygulamaları’ bölümünde; Grup Başmühendisi Settar Ulu Mektup Sepeti Projesi’ni,  Müdür Şahin Gür Elektronik Telgrafı, Grup Başmühendisi Günnur Mızrak Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat Hizmetleri’ni, Daire Başkanı Cevdet Yalçınkaya HGS Sigorta Yeri ve PTT Sigortacılık Hizmetlerini, M. Nabi Temuçin Aktifbank’ı anlatırken Daire Başkanı İbrahim Barutçu da değerlendirme yaptı. Ardından, Daire Başkanı Sevtap Korunur e-Ticaret, Daire Başkan Yardımcısı Alpaslan Yalçın da PTT Kart - İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) hakkında bilgi verdi. Teknoloji Beklentileri bölümünde; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan Demet Kabasakal, KEP Projesi için PTT’nin yetkilendirildiğini söyledi. Daha sonra Oktay Yılmaz da PTT AVM’yi tanıttı.
Teknoloji eğilimleri bölümünde; NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç, Vendeka Genel Müdürü İsmail Meral, Hitachi Kamu Satış Müdürü Tolga Uluser, Türk Telekom Türkiye Satış Müdürü Hıdır Peker, PTT ile gerçekleştirdikleri projeleri aktarırken teknoloji vizyonlarını da anlattılar.

Açık yönetim sergiliyoruz
e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’nın kapanış bölümünde PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Toprak, sayısal arşivin öneminden bahsederek yakında tamamen kağıtsız ortama geçileceğini vurguladı. Çok güzel hedefleri olduğunu dile getiren Toprak, açık yönetim sergilediklerinin altını çizdi. Yusuf Toprak, Yuvarlak Masa Toplantısı’nın en önemli özelliklerinden birisinin sinerji oluşturmak olduğunu söylerken, PTT Genel Müdür Yardımcısı Özay Atbaş da PTT’de daha önce projesi dahi bulunmayan pek çok uygulamanın artık hayata geçtiğini kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:906

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics