Bilişim Dünyası 22 OCAK 2017 / 14:42

Pürüzler, kendi çözümünü yarattı

KOBİ’ler ve girişimcilerin e-ticarette kolay ve minimum maliyetle bir çözüme sahip olmasını sağlama hedefi Niyeo çözümünü getirdi. E-ticaret sitenizi dilerseniz internetten alın, dilerseniz Anadolu’nun dört bir yanındaki bayilerden bir paket edinin.
‘Niyeo aslında kendisini yarattı.’ Bu tabiri kullanan Sono Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Akınsal Akıncı, yıllardır bilişim sektöründe faaliyet gösteren kişiler olarak internet üzerinden yazılım satışı yapma kararı vermelerini ise milat olarak gösterdi. “Ama ihtiyaçlarımızı bir bütün olarak karşılayabilecek hizmet bulamadık. Özel bir yazılım yaptırmayı denedik, ama maliyeti yüksek olduğu gibi, istediğimiz sonucu elde edemedik” sözleri ile yaşadıkları hayal kırıklığına dikkat çeken Akınsal Akıncı, “Ama sonra kendimizi kendi yazılımımızı geliştirmekten bahsederken bulduk” dedi. Konuşulanları ve düşünülen başlıkları hayata geçirebilmek için kolları sıvayan ekip, Anadolu’nun dört bir yanında girişimcileri ve KOBİ’leri hedefleyen, hem internetten hem Sebil Bilgisayar bayilerinden kutu olarak edinilebilecek paketlerle e-ticareti herkes için mümkün kılan bir yapıyı hayata geçirdi.  Hedefler ve detayları Akınsal Akıncı ile konuştuk:
 
Şirket merkezinin Ankara’da olması, Anadolu’ya yayılımı nasıl etkiliyor? 
Merkezimizin Ankara’da olmasının temel nedeni yatırımımızın ortaklarının Ankara’da yaşaması. İş dünyasının ve ticaretin İstanbul’da etkinliğini sürdürmesine rağmen Ankara, Anadolu’ya seslenmek adına önemli bir fırsat sunuyor. Bugüne kadar görev yaptığım şirketlerde de Anadolu benim sorumluluğumdaydı. Yıllar içinde sanayinin ve ticaretin gelişimini, ekonomisini oluşturan oyuncuların beklentilerini dinledim ve gözlemledim, özellikle kadınlarının güçlü girişimci yönlerine hayran kaldım.
 
Bu yapıyı, ‘e-alışveriş merkezi içindeki dükkanlar’ yapısından ayıran özellikler neler?
Aramızda “herkesin kullanabileceği bir platform” sloganını kullanıyoruz. Girişimci kadınların, küçük üreticilerin ve KOBİ’lerin teknik bilgi ve deneyimleri hangi seviyede olursa olsun yalnızca kendi internet mağazalarını açabilecekleri değil, satışlarını artırıp başarılı olmalarını sağlayacak pazarlama araçlarını da kullanabilecekleri platforma sahip olmalarını istiyoruz. Niyeo’da kendi mağazanız var. Yani bir portal içerisinde toplanmış dükkanlardan biri değilsiniz. Sizin kurallarınız, sizin ürünleriniz, sizin markanız... Mağazanızı kendi doğru bildiğiniz şekilde yönetebilir, başarıyı kendi tarzınızla yakalarsınız. Kendi mağazanızda kendi markanızı yaratmak; sürekliliği olan ve büyümeye açık bir iş modeli ortaya koyabilmek için gerekli. Bunu yaparken, e-ticaret sitesine trafik yaratmak gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle kullanıcılarımızı eğitmeye, platformumuzu ve e-ticareti öğretmeye çalışıyoruz. Bu amaçla www.internetmagazaciligi.com sitesini hayata geçirdik. İnternet mağazacılığı ve girişimcilik konusunda emek vermiş profesyonellerin bilgi ve deneyimlerini burada kullanıcılarımıza sunuyor, böyle bir portaldan Niyeo mağazalarına trafik yaratmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gönderdiğimiz bültenlerde hedeflerine ulaşmaları için neler yapabileceklerini anlatıyor, bu alandaki araçları ve gelişmeleri de paylaşıyoruz.
 
Tanıtım stratejiniz ve hedef pazarlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ürünümüzün hem dijital olarak internetten hem de kutulu olarak dağıtım kanalı üzerinden satışını gerçekleştiriyoruz. Kutunun içerisinden çıkan anahtarı girip mağazanız için uygun alan adını seçiyorsunuz. Biz “mağazamı kur” dediğiniz zaman arka planda alan adını sizin adınıza kaydettiriyor ve 3 dakika içerisinde mağazanızı kullanıma hazır hale getiriyoruz. Bu süreç tamamen otomatik gerçekleşiyor. Kutulu ürünlerimizi dağıtım ortağımız Sebil Bilgisayar üzerinden Türkiye çapındaki 6 bin bayiye ulaştırıyoruz. Kullanıcılarımız da ihtiyaç duydukları an destek alabilecekleri kişiye yakın olmanın rahatlığını hissediyor. Biz ise internet üzerindeki satışları, ürün geliştirme süreçlerini ve teknik destek ekibimizi yönetiyoruz. El sanatları ile ilgilenenler, bayi ağını daha etkili kullanmak isteyen üretici ve dağıtıcılar, ticaretlerini internete taşımak isteyen KOBİ’ler, yeni pazarlara açılmak isteyen genç girişimciler, Niyeo internet mağazacılığı platformu ile hedef kitlelerine kendi e-ticaret siteleri aracılığıyla kolaylıkla ulaşabilsin diye çalışıyoruz.
 
Bu yapıda ERP yönetim içeriğini ve öncelikleri nasıl belirlediniz?
Son derece temel bir yapı var ve her şey küçük bir mağazanın ihtiyaçlarına uygun biçimde tasarlandı. Onun daha da büyümesi, bizim için entegrasyon imkanları sağlamak demek. Kendi ERP'mizin diğer yapılarla entegrasyonuna önem veriyoruz. Önde gelen ERP şirketlerinin uygulamalarını sistemimize entegre etmek bizim için önemli. Mağazalar büyüdükçe, kullandıkları özellikler de artıyor. Bu nedenle teknik özellikleri standart tuttuk ve sunulabilecek ürün sayısını planlara göre sınıflandırdık. Ayrıca örneğin satışa sunacağınız 60 adet ürününüz varsa, size 500 ürünlük planımızı aldırmıyoruz. 50 ürünlük ek paketle kapasitenizi 100’e çıkartıyorsunuz. Bu da size maliyetlerinizi doğru yönetebilme imkânı sunuyor. Kendi bayi satışını yapmak isteyenler için ise B2B modülümüz mevcut. Tüm boyutlardaki paketlerimizde B2B modülünü aynı şekilde kullanabiliyorsunuz. Kullanıcılarımızın tüm çalışmalarını yürütebilmeleri için gereken tüm özellikleri sunuyoruz. SMS paketlerimiz ile 50 bin tane SMS alıp yasal gerekliliklere uygun içerikle gönderim yapabiliyorsunuz. Temelde bir mağazanın ihtiyacı, siparişi konusunda müşteriyi bilgilendirmek. Bunlar da halihazırda kullanabileceğiniz planların hepsinde var. Daha fazlası içinse ek paketlere başvuruyorsunuz.
 
“Küresel hedeflerimiz var”
2016 Ağustos’unda Niyeo platformunu hayata geçirdik. Hedef sadece Türkiye değil, dünyaya açılmayı planlıyoruz. ABD, İngiltere ve Kanada pazarları için uygun olduğunu gördüğümüz bir internet mağazacılığı platformunu ortaya çıkarttık. Bundan sonraki aşamada bu yapı üzerine bir şeyler katarak istediğimiz ürünü yaratabileceğiz. Önceliğimiz şu an Türkiye, çünkü yasal düzenlemelerimize uygun bir yapı yarattık. Ama bu yapı sayesinde çözüm başka ülkeler için uyumlu hale gelebilir. Sonuçta hedefimiz; internet ve ticaret konusunda bilgisi sınırlı olan bir kitleye kapsamlı ve güncel desteği doğru zamanda, hızlı biçimde sunabilmek. Kendi fiziksel mağazanızda süreci nasıl takip ediyorsanız, e-ticaret sitesinde de bunu yapmanız gerek. Bu, önemli bir bilinci gerekli kılıyor. Bu konuda farkındalık yaratmak ise önceliğimiz. Girişimciler, emek verme ve öğrenme konusunda istekli olmalı ve birçok başlıkta disiplinli çalışmaları gerektiğini bilmeliler.”
 
Yayılım stratejiniz nasıl bir çerçeveye sahip?
Hem çevrimiçi erişime hem de paket ürünlerin kanal üzerinden dağıtımına önem veriyoruz. Kanalı desteklemek önemli. Çünkü bilişim sektörüne ilk adımımı attığım dönemle kıyaslayınca, kanalın kâr marjlarının çok düşüğünü görüyorum. Her ilimizde bayi ağımızın olması gerekiyor. Yaz döneminde Ege ve Akdeniz’i, sonrasında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirleri odağımıza aldık. 2017 yılında dağıtım ağımızı Türkiye’nin her iline yayacağız. İnternet üzerindeki varlığımız ise her yerde insanlara ulaşabilmemiz demek. Üniversite gençleri girişimciliğe sıcak bakıyor ve bu nedenle üniversitelerin ilgili kulüpleri ile de bağ kuruyoruz. Seminerlerimize de devam edeceğiz. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics