Bilişim Dünyası 04 KASIM 2012 / 16:28

QR kod teknolojisini ödeme sistemi ile birleştiren uygulama: Parakod

Parakod’un tanıtımının yapıldığı basın toplantısında İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen’in ve CIO’su Hakan Aran sunumunun ardından reklam filminin gösterimi yapıldı. İş Bankası’nın reklamlarını seslendiren tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Alabora canlı demo gerçekleştirerek Parakod uygulamasını tanıttı.
İş Bankası müşterileri, cep telefonuna ek cihaz takmadan ya da sim kart değiştirmeden Android ve IOS işletim sistemine sahip cep telefonuna Parakod uygulamasını indirdikten sonra internette ya da mağazada satın almak istediği ürün ya da hizmetin QR kodunu (cep telefonunu kameralardan okutabilen bir barkod) cep telefonuna okutarak kartsız, şifresiz ve kimlik bilgilerini girmeden alışveriş yapabilecek.
Parakod ile ilgili detaylı bilgiler paylaşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, genç nüfusun artması, halkın teknolojiyi yakından takip etmesi, kredi kartı, e-ticaret sitesi ve akıllı telefon kullanıcısı sayısındaki artışla birlikte e-ticaret kullanıcılarının çoğaldığını belirtti ve ekledi “İş Bankası olarak mobil dünya ve e-ticareti QR kod teknolojisi kullanarak Parakod uygulaması ile birleştirdik.”
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve CIO’su Hakan Aran ise QR kodun daha önce ürün bilgisine ulaşmak ya da alışveriş sepetine ürünü eklemek için kullanıldığını Türkiye’de ilk olarak QR kod teknolojisini ödeme sistemlerinde kullandıklarını belirtti: “QR kod kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaştı ancak ödeme sistemlerinde Türkiye’de ilk kez kullanan İş Bankası olarak bir yıl önce patent başvurusunda bulunduk. Müşterilerin e-ticarette yaşadıkları sıkıntılar en çok güvenlikle ilgili. Ödeme sistemlerinde 3D secure, sanal kart gibi uygulamalar çözüm olarak geliştirildi ancak bütün bu ödeme sistemlerinde az da olsa e-posta, cep telefonu gibi bilgileri kullanıcı girmek zorunda kalıyor. İş Bankası olarak müşterilerimizin hiç bilgi girmeden alışveriş yapabilecekleri bir ödeme sistemi üzerinde çalıştık ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Softek’in desteğiyle QR kodu ödeme sisteminde kullandığımız Parakod uygulamasını geliştirdik. Bizden önce Amerikan Bankası QR kodlu ödeme sistemini dünyada ilk olarak tanıttı. O yüzden dünyada değil Türkiye’de ilkiz diyoruz.” Sezen henüz 3 üye işyerinde olan uygulamanın faydalarını şöyle anlattı: “Tüketiciler, Parakod ile bir kişisel bilgi ya da kart bilgilerini girmeden cep telefonlarıyla alışveriş yapabilecekler. Üye işyerleri ise müşterilerinin bilgilerini saklamak zorunda kalmayacaklar.”
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics