Bilişim Dünyası 09 EKİM 2016 / 08:10

RehberBot yardıma hazır

850 binden fazla firmayı barındıran online firma rehberi Yellow Pages, Türkiye’nin ilk rehber robotu “RehberBot”u yayına aldı. Facebook Messenger ve YellowPages.com.tr üzerinden ulaşılan RehberBot, arama yapmak isteyenlere ya da firmasını rehbere kayıt etmek isteyen KOBİ’lere yardımcı oluyor. Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı, RehberBot ile hem Türkiye’de hem de küreselde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtirken, “Kullanıcı davranışları tüm geliştirmelerimizde her zaman bize rehberlik ediyor. Diğer dijital pazarlama uygulamalarımız ve hizmetlerimizi gibi RehberBot’u da, KOBİ’lerin rekabet ortamında önde olmalarına yardımcı olma misyonumuzla geliştirmeye devam edeceğiz” bilgisini verdi.
RehberBot’un en büyük avantajlarından biri, kullanıcıları istedikleri firmalara daha kolay ve hızlı ulaştırması. Bir diğer avantajı da rehbere kayıtlı olmayan firmaların kendilerini rahatlıkla rehbere kaydederek bulunabilirliklerini artırması. RehberBot, firmasını rehbere kaydetmek KOBİ’lere ya da rehberde arama yapmak isteyen kullanıcılara adım adım yol gösteriyor.
RehberBot’un firma eklemek isteyen işletme sahiplerinin ya da arama yapan kullanıcılarının konuşmalarını anlayabilmesi için konuşmaların belirli bir formatta olması gerekiyor ve önceden belirlenmiş bir soru seti içinden seçim yapmanızı istiyor. Sorularına yanlış cevap verirseniz, örneğin telefon numaranızı eksik girerseniz, sizi uyarıyor ve doğru formatta cevap vermenize yardımcı oluyor. Bu yönlendirmeler sayesinde, firma ekleme veya firma arama kullanımlarının başarıyla sonuçlanma oranı yüzde 85’in üzerinde.
Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda yayına alınan RehberBot’un ilk kullanım istatistikleri de çıktı: RehberBot’la konuşan kullanıcıların yüzde 43 RehberBot’u “firma ekleme” için kullanırken, yüzde 45’i “firma arama” için kullanıyor. Kalan yüzde 12’lik kesim ise RehberBot’a “günaydın” diyerek çıkanlardan iş başvurusu yapan, yemek tarifi soran, trafikte hatalı araç kullanımı bildiren kişilere kadar çok çeşitli konularda robotla konuşmaya çalışan, robotu merak eden kullanıcılardan oluşuyor.