Bilişim Dünyası 23 EYLÜL 2013 / 08:12

Reklamcılığın evrildiği dünya: Mobil pazarlama

Artık hepimiz nasıl mobil cihazlarımız olmadan hareket edemiyorsak, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin de bu alanlarda bulunmaması imkansız hale geliyor.

Dünyanın 40 ülkesinde 700 üye şirkette olluşan mobil pazarlama, reklam ve ilgili teknolojiler üzerine kâr amacı gütmeden faaliyet gösteren Mobil Pazarlama Birliği’nin (Mobile Marketing Association - MMA) Türkiye ayağı üyelerini bir araya getirdi. Toplantıda dönem faaliyetleri, komitelerin planları, mobil reklamcılık eğilimleri ve mobil ölçümlerle ilgili rakamlar paylaşıldı.
Türkiye’deki üç mobil operatörün de destek verdiği MMA Türkiye Başkanı Zehra Öney, amaçlarını “Türkiye’yi mobil pazarlamada dünyaya öncülük eden ve yönlendiren bir ülke haline getirmek” olarak açıkladı. Toplantıdaki ana başlıklar ise şu şekilde oluştu:
Standardizasyon ve Ölçümleme Komitesi Lideri Selvi Talipoğlu; Mobil reklamın rakip analizlerinde yerini almasını sağlayacak mobil reklam ölçümünün başlatılacağının ve e- gazete ile mobil reklam, pazarlama, ticaret, uygulama alanlarında sürekli olarak bilgi, veri, eğilim ve gelişmelerin paylaşılacağı; reklamveren, ajans ve sektörün öncü kuruluş temsilcileriyle röportajların yapılacağını söyledi.
Eğitim ve Sertifikasyon Komitesi’nin amaçlarını anlatan komite lideri Emre Sait Türegün MMA Türkiye olarak Türkiye’de mobil reklamcılığın gelişmesine katkıda bulunacak eğitimler düzenleneceği ve bunun için önemli eğitim kurumlarıyla işbirliği yapılacağını belirtti.
En hızlı büyüyen alan tablet reklamcılığı
Üye İlişkileri ve Tanıtım Komitesi lideri E. Emre Kanaat, konuşmasında ilk çalışmanın tüzel kişilik olma yönünde başladığını belirtti. Daha sonra MMA Türkiye üyelerini daha sık bir araya getirmek için etkinlikler düzenleyeceklerini ve bu etkinlikler için STK’lar, Avea Turkcell ve Vodafone’dan da destek alacaklarını iletti.
Komite sunumlarından sonra MMA Türkiye üyesi şirketler mobil reklamcılık eğilimleri ve mobil ölçümlemeler hakkında bilgiler verdi. Madvertise’den Tuğçe Çinkitaş, “2013 yılında mobil reklamın ciddi şekilde artacağını öngördüklerini” söyledi. Medyanet’ten Emre Türegün ise “Türkiye’deki araştırmaya göre, mobil kullanıcıların yüzde 59’unun tablet kullandığını ve tarihin en hızlı büyüyen teknolojisinin tablet reklamcılığı” olduğunu belirtti.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics