Bilişim Dünyası 02 MART 2015 / 09:26

Reklamda çok faydalı denklem

Kurumsal TV sistemleri (digital signage) alanında faaliyet gösteren, çoğunluk hisseleri NBK Capital tarafından alınan Sistem 9 Medya, BT sektörünün gelişimine paralel, gıda sektörünün menü göstergelerini sayısallaştırma çalışmalarını geliştiriyor.

Bu kapsamda sunulan ve restoran, kafe ve fast food gibi yeme-içme birimlerine yönelik hazırlanan ‘dijital menu board’lar, işletmelere menülerini hareketli görseller eşliğinde sunma imkanı tanıyor. Bu alanda Sistem 9 Medya tarafından geliştirilen yazılım ile 9 ülkede 14 bini aşkın sayısal bilgi ekranı kurulup yönetiliyor. Bu arada, şirketin yüzde 51 hissesi de 2014 Kasım’ında Kuveyt’in önde gelen yatırım fonlarından National Bank of Kuwait Capital (NBK Capital) tarafından devralındı.

 

Türkiye’yi kurumsal TV sistemleri ile tanıştıran ilk firmalardan biri olduklarını vurgulayan Sistem 9 Medya İcra Kurulu Başkanı Kaan Akın’ın belirttiği gibi, bu sistem kurum ve kuruluşlara, hedef kitlelerine yönelik özel yayın akışları hazırlama imkanı veriyor. Gelişmiş internet teknolojilerinin desteğiyle sistem, kurumsal iletişimden reklama kadar birçok farklı alanda kullanılıyor. Menü göstergelerinin durağan olmaktan çıkması, tek merkezden yönetilmesi ve çoklu içeriklerle güncellenmesi bir gereklilik. Bu arada, ‘dijital menu board’larda fiyat ve görsel güncellemesini yapmak da hem kolay hem statik yapılara kıyasla çok daha düşük maliyetli. Bu kapsamda Sistem 9 Medya’nın grafik tasarım bölümü, ürünlerin 3D modellemesini yapıp, animasyon programlarıyla hareketlendirip, istenilen noktaya özel olarak ekranlara yansıtıyor. İstanbul merkezli bir şirket olarak uçtan uca sayısal görüntüleme bütünleştirme çözümleri ve sayısal ‘ev dışı reklam kanalları’ alanında çözümler sunduklarını belirten Kaan Akın, süreç hakkında da bilgi verdi. Buna göre şirket yöneticileriyle yapılan toplantılarla belirlenen ve editörler tarafından hazırlanan içerikler, şirketlerin onayına sunuluyor. Onaylanan yayın içeriği editoryal çalışmanın ardından yayına veriliyor. Detayları Kaan Akın paylaşıyor:

Sayısal menü yapılarını hangi sektörlere, nasıl tanıtıyorsunuz? İlgi nasıl?

Bu yapı, gıda sektöründeki şirketlere hitap eden bir hizmetimiz. İlgi müthiş. Şirketler, kurulan sistemin kendilerini satış artışı ve müşteri memnuniyeti sağladığını gördükçe tavsiyeleri artıyor, onların memnuniyetini gören diğer firmalar da hizmeti almak için hızla irtibata geçiyor. Bu konuda en büyük güvencemiz sistemin şansa bırakılmayacak şekilde güvenli bir yapıyla çalışması. En ufak hata, restoranın tüm faaliyetini durdurabilir.

Sektör şirketleri ne gibi kişiselleştirme taleplerinde bulunuyor?

‘Dijital Menu Board’lar farklı versiyonlarda tasarlanabiliyor. Markalar bu tasarımlar üzerinde isteklerde bulunabildikleri gibi, kendilerine özel tasarımların, 3D çalışmaların ve grafik tasarım desteği ile özel animasyonların gösterilmesini talep edebiliyorlar. Sistem 9 Medya’nın tüm ihtiyaç duyulan ekipleri bünyesinde barındırıyor olması, hızlı çözümler sunmak için markalara kolaylık sağlıyor.

Bu yapı bilgi edinmek ve reklam alanında ne gibi fırsatlar barındırıyor? Nasıl bir gelişim bekliyorsunuz?

Öncelikle yakın vadede bu sistemi kullanmayan restoran kalmayacaktır. Sistem markaların tek merkezden ve istedikleri noktaya anında güncelleme yapabilmesine olanak sağladığı için bütçelerinde yer vermek zorunda oldukları afiş, matbaa, uygulama gibi sabit giderlerini de ortadan kaldırıyor. Bu, gıda sektörü için müşterilerine daha iyi hizmet verebilmeleri adına fırsat. Görseller sayısal ekran kalitesi ile çok daha etkili. Markalar, arzu etmeleri halinde bu ekranları birer reklam mecrası olarak da projelendirebiliyor.

NBK Capital tarafından çoğunluk hisselerinin devralınması, ne gibi fırsatları beraberinde getirecek?

Yurtdışı hakkında düşüncelerimiz hep vardı. Şu an 9 ülkede Sistem 9 Medya yazılımı ve içerik yönetim hizmeti tercih ediliyor. NBK Capital ile devam edeceğimiz bu yolda Türkiye pazar liderliğinin yanında, çok daha hızlı adımlarla dünyaya açılacağımız ve sektör lideri olacağımıza inancımız tam.

2015 yılı plan, hedef ve öncelikleriniz neler?

Sayısal görüntüleme alanında Kurumsal TV Sistemleri ve Dijital Menu Board Sistemleri başta olmak üzere etkileşimli uygulamalara da ağırlık vermeyi planlıyoruz. Finans, gıda ve perakende sektörlerinde yayılma olacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra DOOH (Dijital Ev Dışı) reklam kanallarında da çalışmalarımız olacak.

 
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics