Bilişim Dünyası 18 ŞUBAT 2013 / 08:08

Reklamda platformlar farklı, hedef ortak

CoAdvertise, kendi geliştirdiği, reklamveren ve ajanslara sunduğu kapsamlı yapıyı sunarken, buna KOBİ’leri dahil ederek kapsamı daha da genişletiyor.

Türkiye, sayısal içeriğiyle büyürken, bu büyümede reklam pazarının gelişimine yönelik farklı yapılar hayat buluyor. Bunun bir örneği, Türkiye sayısal reklam pazarında yerini alan, Almanya merkezli CoAdvertise. 34 ülkede 150’den fazla iş ortağı ile çalışmalarını yürüten şirketin Türkiye yöneticisi ve CoAdvertise COO’su Mustafa Korkmaz, teknolojileri ile  KOBİ’ler, reklam ajansları, reklamverenler, e-ticaret siteleri, medya grupları gibi yapılara, hedef kitlelere bağlı olarak, sayısal platformda pratik ve ölçülebilir çözümler sunacaklarını belirtti. Bu yapıyı, ‘Avrupa’nın en hızlı büyüyen reklam-ticaret (Ad Trading) platformu’ olarak tanımlayan Korkmaz, şu bilgileri paylaştı:

» Türkiye pazarındaki  beklentileriniz neler?
Geliştirdiğimiz teknolojileri gelişmekte olan pazarlara sunma hedefimiz var. Türkiye’de MedyaNet’ten gelen bir talep doğrultusunda geçen yıl altyapı olarak teknolojimizi sunduk. Ama öncesinde, yani teknolojimizle pazara girmeden önce de Türkiye’deki büyük ağların ve sitelerin yurtdışı trafiklerini uluslararası bazda satıyorduk. ‘Real-time bidding’ (gerçek zamanlı teklif verme) platformunu hayata geçirdik. Bu teknolojiyi zaten kendimiz geliştirdik, 2008 yılından beri de Avrupa ve Türkiye’de aktif biçimde çalışıyor. Birtakım yeni reklam modelleri de getireceğiz. Bunları KOBİ’lere anlatacağız, özel etkinlikler düzenleyeceğiz. Kullanımı ve mantığı farklı bir yapı olduğu için pazarlarda bilgi eksikliğinden olan dirençleri eğitimle kırmaya önem vereceğiz. Türkiye’deki iş ortaklarımız MedyaNet, Mynet, Netbook, İnternet Reklam ve Pana Reklam.

» Bunların yurtdışı çalışmalarını nasıl koordine ediyorsunuz?
Bunlar yurtdışındaki Türk IP’lerinin gösterim yaptığı yerler, yani Türkiye dışına çıkan trafikler. Oradaki satış ekiplerimiz uluslararası satın alma yapan ağlar ve ajanslarla bağlantı içinde ve buradan aldığımız trafiği kendi sistemimiz üzerinden satışa sunuyoruz. Ajanslar bizden trafik satın alıp, markalara sunuyor, kampanyalara bağlıyorlar. İçerik sağlayana da uyması gereken kuralları gösteriyoruz. Sonuçta bizim bir tarafımız yayıncı bir tarafımız reklamveren. Teknolojimizi de buna uygun kurduk ve platformun içinde 2 tane modül var. Veri görüntüleme için kriterimiz de; bizim ağımıza gelen kullanıcı belli alanlarda 150’den fazla gezdiğinde onu işaretlememiz. ‘Site müdavimi’ kriterimiz bu oluyor.

» Hedef kitleniz KOBİ’lere neler sunmayı hedefliyorsunuz?
Yeni reklam formatımız CoAdBox ve bu bir metin-görsel kombinasyonlu reklam uygulaması. İnternet sitelerinin içerik sayfalarında yer alır ve gerçek zamanlı teklif altyapısı ile çalışır. Bu yapıda reklamverenler yayıncı ekranları üzerinden, pratik adımları izleyerek kampanyalar oluşturabiliyor, pratik ödeme yapıları ile reklam kampanyalarının girişini kolayca yapabiliyor. Burada KOBİ’ler için reklam alanını, sayfanın en altından yukarıya ve sayfa yanlarına taşımayı hedefliyoruz. Yine bir açık artırma usulü ile çalışacak sistem ve kreatif editörler tarafından hazırlanmış banner’lar bu havuza gelecek. Sonra o reklam alanlarında yayınlanabilmek için kendi aralarında fiyatsal olarak yarışacaklar, en iyi teklifi verenler yine standart reklam alanları ile yarışacak. Bu yönüyle yayıncıya önemli bir destek sunuyoruz. Bunu Almanya’da da kullanacağız, çünkü orada Türk iştirakleri çok fazla.

KOBİ’ler ‘reklamveren’ tarafına gelecek

CoAdvertise ile hedeflerini ‘çözüm arayan müşterileri kazanmak’ olarak gösteren Mustafa Korkmaz, bu kapsamda KOBİ’leri reklamveren tarafında görmek istediklerini söyledi. Sundukları yapıyı, “Sisteme girip kaydını yapıp, metni yazdırıp logo yükleten bir yapı söz konusu ve KOBİ, nerelerde yayınlamak istiyorsa bunları da işaretleyerek sisteme giriş yapıyor” sözleri ile özetleyen Korkmaz, şöyle devam etti:
“Öncelikle KOBİ’lere gideceğiz ve yine yayıncılarımızla birlikte hareket edeceğiz, reklam alanlarında birtakım promosyonlar olacak. Yayıncılarla bir fiyat politikası oluşturacağız. Çünkü şu anda sayfaların altında kalmaktan yana KOBİ’ler çok rahatsız. Biz ise bunu optimize edebiliyoruz. Siz sabit bir fiyatla alıp bir banner’ı bir alana koyuyorsunuz, bizde ise en iyi teklifi veren oraya giriyor. O alanın bir kıymeti varsa eğer ederini veren de orada yerini alabilecek. KOBİ’yi kollarken, bir tarafta da yayıncı sitenin de platformunu en verimli şekilde satmasını sağlıyoruz. Raporlamada da şeffaf ve iki tarafın da kullanacağı rapor ekranları veriyoruz. Bu çalışmalarımız sertifika işine kadar gidecek. Medya satın alma ajanslara da bu platformu nasıl kullanacaklarına dair bilgi verip, onları sertifikalandıracağız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics