Bilişim Dünyası 13 OCAK 2018 / 13:44

Restoran zincirleri mobil teknolojiler ile büyüyor

Türkiye’nin önde gelen restoran zincirlerini bünyesinde barındıran TAB Gıda, sektörün dijital dönüşümüne öncülük etme hedefiyle yeni dijital projeleri hayata geçiriyor.
Türkiye’de hızla artan restoran zincirlerinin, bu gelişiminde bilişim teknolojileri önemli bir yer tutuyor. Türkiye’nin önde gelen restoran zincirleri arasında yer alan ve bünyesinde Burger King, Popeyes, Arby’b, Sbarro ve Usta Dönerci markalarını barındıran ve bini aşkın restoranı yöneten TAB Gıda’nın teknoloji yaklaşımları ve projeleri konusunda TAB Gıda Dijital Pazarlama ve Teknoloji Direktörü Burak Akın, sorularımızı yanıtladı.
 
Gıda ve restoran zincirleri şirketleri açısından teknoloji ne tür bir öneme sahip?Dijital dünya her alanda olduğu gibi gıda ve hızlı servis restoran sektöründe de dönüşümü mecburi kılıyor. Yeni dönemde kalıcı olmak isteyen her sektör gibi bizim sektörümüz de bu yeni normaline göre hareket etmek ve bu dünyayı iyi analiz etmek zorunda. Sadece bu teknolojilerin farkında olmak yetmiyor, yeni teknolojiler ve servisleri birleştirerek iş yapış biçimine farklı boyutlar kazandırmak gerekiyor. Müşteriler günümüzde sadece bir kanalı kullanmıyor, çeşitli e-ticaret platformları üzerinden, sosyal medya kanallarından hizmet ve bilgi almak istiyor. Dolayısıyla perakende firmaları da iş modellerini bu eğilimler doğrultusunda güncellemeye çalışıyor. Örneğin, mobili iyi kullanan markalar önümüzdeki dönemde bir adım önde olmaya devam edecek.
Ayrıca hızlı servis restoranları için üretim, saklama ve taşıma süreçlerinde kullanılan teknolojiler, hijyen ve kalite standartları sistemin güvenliği açısından önemli konular. Tüketiciler, artık bu konularda çok daha sorgulayıcı ve daha meraklı. Mobilin ve akıllı telefonların hayatımızın her alanına hakim olması, her türlü bilgiyi daha kolay ulaşılabilir kılıyor. Dolayısıyla tüketicilerin merak ettiği her türlü konuyu anında yanıtlayabilecek ve akıllarındaki soru işaretlerini silecek bir yapı oluşturmak ve bunu doğru mecraları kullanarak yapmak, markaların ve sektörün sürdürülebilirliği açısından öncelik kazanıyor.

Bu sektörün gelişiminde teknoloji nasıl bir rol oynuyor?İnternet, kişisel bilgisayarlar ve cep telefonlarının hayatımıza girmesi, şirketlerin işe geleneksel bakış açılarını kökten değiştirmelerine neden oldu. Bugün müşterileriyle interaktif ve şeffaf bir şekilde iletişim kurabilen, onları dinleyen, sosyal medyanın nabzını tutabilen markalar gelişip büyüyor. Teknoloji alanında yaşanan hızlı değişim ve gelişime paralel olarak pazarlamada yepyeni mecralar doğdu ve dijital kanallar hayatımıza girdi. Üstelik son beş yıllık süreçte pastadan aldığı pay katlanarak arttı. Bizler de bu yönde markalarımızı dijitalleştirmeye yönelik adımlar attık. Sosyal medyanın, bu pazarlama ve satış kanalları arasındaki yükselişi şirketlerdeki yönetim süreçlerini ve karar alma mekanizmalarını da tamamen değiştirip yeniledi. Youtube’la birlikte video içerikler, lokasyon pazarlama, doğal reklamlar, infografikler hayatımıza girdi. Facebook, twitter, Instagram gibi sosyal medya kanalları hayatımıza giren yeni pazarlama araçları oldu. Büyük veri, veri analizi gibi konular gündemimizin vazgeçilmezleri halini aldı ve pazarlama unsuru olarak da pazarlama iletişiminde de geleneği kökten değiştiren yenilikler oldu.
Bunların yanında, perakende ve hızlı restoran sektörünü dönüştüren teknolojiler arasında yeni ödeme sistemleri, fiziksel mekanlarda alışveriş alışkanlıklarını değiştiren dijital menuboard sistemleri, online alışveriş kanalları ve giderek yaygınlaşan chatbot’lar da yine sektörde teknolojinin ve dijitalleşme ihtiyacının sonuçları olarak ortaya çıktılar.

TAB Gıda’nın teknoloji yaklaşımları ve dijital dönüşüme bakışı konusunda bilgi verebilir misiniz? Bu kapsamda ne tür BT projelerini hayata geçirdiniz?Biz, TAB Gıda olarak Burger King, Popeyes, Arby’s, Sbarro ve Usta Dönerci markalarımızla yurtiçinde 1000’den fazla restoranı yönetiyoruz. Türkiye hızlı servis restoran sektörünün lideri vasfıyla bünyemizdeki markaların teknolojik altyapılarını geliştirerek sektörün dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Bu misyonla değişen tüketici davranışlarını çok iyi gözlemliyor, teknolojinin nabzını tutmaya azami özen gösteriyor ve hayata geçirdiğimiz uygulamalar ile dijital yüzümüzü sürekli yeniliyoruz.
Bizim için gençleri yakalamak çok önemli. Başarımızın temelinde de aslında onların hayatına dokunan iletişim çalışmalarımız ve yakaladığımız sıcak iletişim yatıyor. Bu perspektifle, hızla gelişen ve değişen dijital dünyanın trendlerini takip etmeye azami hassasiyet gösteriyoruz. Gençlerin kullandığı platformlarda varlık gösteriyoruz ve o platforma özel çalışmalar dizayn ediyoruz. Burger King markamızda daha önce Türkiye’de ilk kez Popeyes için tecrübe ettiğimiz, müşterilerimizi siparişe yönlendiren Facebook Messenger Bot uygulamasını devreye aldık. Tüm markalarımızın online sipariş sitesi Tıkla Gelsin’e bağlı olan bu sistem sayesinde kullanıcılar Facebook’tan çıkmadan Tıkla Gelsin’e üye olup zaman ve mekan sınırı tanımadan sipariş verebiliyor. Yine gençleri yakalamak adına son yıllarda tüm dünyada popülaritesi süratle artan e-spor kategorisini sahiplendik ve gamer’lar için Pro Gamer Menü’yü geliştirdik. Bu kitleyi hedeflerken de dijital kanallar başroldeydi. Bu dönüşümü sadece sosyal medyada bırakmadık restoranlarımıza da taşıdık. Bugün kullandığımız dijital menü boardlar AVM’lerdeki restoranlarımızda büyük fark yaratıyor. Kendini uzak mesafeden belli eden, kaliteli, iştah açıcı ve güzel görüntüler müşterilerimizde pozitif bir etki bırakıyor ve günün değişik saatlerinde, değişik kampanyalar yapabilmemize, hızlı hareket etmemize olanak sağlıyor. Ödeme sistemlerinde de yeni çağın trendlerini takip ediyor ve uyguluyoruz. Son olarak www.tiklagelsin.com ve tıkla gelsin mobil uygulama sistemimize kattığımız Masterpass ödeme sistemi ile müşterilerimizin kredi kartlarının yanlarında olmadan pratik ve hızlı bir şekilde sipariş vermelerini sağladık.
Diğer yandan sektörde 24 yıllık tecrübemizle restoranlarımıza gelen misafirlerimizin kafasındaki soru işaretlerini gidermek istedik. Ürünlerimizin gıda güvenliği, hijyen ve ürün kalitesiyle ilgili süreçleri üretimden tüketime uzanan hikâyesi ile birlikte en iyi şekilde anlatabilmek için Ne Yediğini Bil platformunu hayata geçirdik.
 
2018 ve sonrasında hayata geçirmeyi planladığınız projeler konusunda bilgi verebilir misiniz?Teknolojide yaşanan tüm gelişmeler ve iş modellerinde yapılan tüm değişiklikler bir yana, bizim sektörümüzde müşteri taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek en önemli konuların başında geliyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi, bunu başarmanın sırrı da mobili en iyi şekilde kullanmaktan geçiyor. Bugün, yaşamımızın her anında ve alanında mutlaka bir mobil teknoloji var. Buna bağlı olarak, müşteri de daha çok ilgi ve düzenli bilgi akışı talep ediyor. Üstelik çok genç ve çok geniş bir kitleye hitap ediyoruz ve hedef kitlemizin önemli bir bölümünü oluşturan gençler, dijital dünyanın merkezinde yer alıyor. Tüm projelerimizi ve stratejilerimizi bunu dikkate alarak planlıyoruz. 2018 yılında da sektörün dijital dönüşümüne öncülük etme misyonumuz doğrultusunda gerek satış gerekse pazarlama alanlarında dijital kanalların kullanımını artırmaya ve markalarımızı dijitalleştirmeye devam edeceğiz.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics