Bilişim Dünyası 13 HAZİRAN 2016 / 13:56

Rezervasyon alışkanlıklarımız mobille değişiyor

Hotels.com tarafından gerçekleştirilen Mobile Travel Tracker araştırması, mobil cihazların seyahat dünyasını ve rezervasyon alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Hotels.com’un 31 ülkeden 9 bin 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma, Türk gezginlerin otel rezervasyonu yaparken misafir yorumlarına fiyattan daha fazla önem verdiğini ortaya çıkardı. Son dakikada otel rezervasyonu yapmaya düşkün olduğumuzu gösteren araştırmanın bir diğer sonucu da, her yerde otel odası rezervasyonu yapıldığını göstermesi. Buna göre, seyahat tutkunları yılda dört kez seyahat ediyor ve ortalama 13 gece otellerde konaklıyor. Türkiye özelinde de yerli turistlerin tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi yılda dört kez seyahat ettiği ve yılın ortalama 15 gününü otellerde geçirdiği görülüyor. Türk gezginler, mobil rezervasyonlarının sayısının arttığını belirtiyor ve Türk gezginlerin yarısından fazlası, ofiste, iş saatleri içerisinde otel odası rezervasyonu yapıyor.  
Araştırmaya göre, seyahat tutkunları için fiyat artık tercihleri şekillendiren temel unsur da değil. Doğru ödeme seçenekleri ve misafir yorumları gibi özelliklere fiyattan daha fazla önem veriliyor. Tercihleri belirleyen beş faktör şunlar: Uygun ödeme seçenekleri sunulması (yüzde 63), otel hakkında detaylı ve faydalı bilgilerin bulunması (yüzde 58), gerçek misafir yorumları (yüzde 55), tercih aşamasında çok sayıda otel fotoğrafını inceleyebilmek (yüzde 52) ve otelin telefonla rahatça aranabilmesi ve telefonda bilgi alınmasındaki kolaylık (yüzde 50). Otelin uygun fiyatlı olması ise yüzde 46’yla tercihleri yönlendiren altıncı faktör.
Mobile Travel Tracker araştırması, mobil alandaki gelecek beklentilerini de gösteriyor. Buna göre, katılımcıların yüzde 59’u, kaldığı otel hakkında anlık olarak yorum yapabilmek istiyor. Katılımcıların yarısından fazlası gidecekleri yer hakkında anında bildirim almak istiyor. Yüzde 42’lik kesim ise akıllı telefonları ile otellerde self check-in yapmak istiyor. Bir beklenti de konaklama sırasında, mobil cihazlar aracılığıyla, arama yapmadan otellerle doğrudan iletişim kurabilmek. 
ETİKETLER : 1076 Hotels.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics