Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2014 / 13:56

Rezervasyonda öncelikler farklı

Turizm sektörüne yönelik olarak geliştirdiği küresel çözümlerle konaklama tesisi, acente yönetimini ve sayısal pazarlamasını kolaylaştıran CloudArena’nın, HotelRunner platformundan gelen verilere göre; erkek ve kadınların otel rezervasyonu kararını verirken dikkat ettikleri kriterlerin değerlendirmesini yapıyor.

HotelRunner’ın yaratıcısı CloudArena’nın Kurucu Ortağı Tolga Yalçınkaya, kadınların dikkat ettiği kriterlerin başında kalite olduğunu söylerken şunları ekliyor:

“Tesisteki hizmet kalitesi, detaylara önem veren hanımlar açısından son derece önemli. Personelin misafirler ile iletişiminden, servisin kusursuz olmasına kadar kadınlar hemen her konuda önce kalite diyorlar”. Verilere göre estetik, kadınların dikkat ettiği bir diğer kriter. Kadınlara göre bir tesisin lobisinden odalarının dizaynına kadar her alanda dekorasyon çok önemli. Kadınlar görselliği belirli bir sürelerini geçirecekleri tesisin kalitesini tamamlayıcı bir unsur olarak görürken, erkekler bunu önemsemiyor. Damak zevklerinden ödün vermeyen fakat aynı zamanda formlarını da korumak isteyen kadınlar için menülerin zengin ve sağlıklı olmasının yanı sıra düşük kalorili seçeneklere de yer verilmiş olması tesis için artı bir puan oluyor.”

Erkekler fiyatları kıyaslıyor

Otel rezervasyonu yaparken ilk olarak fiyatlara dikkat eden erkekler, tesislerin fiyatlarının özellik ve kaliteleri ile aynı değerde olup olmadığına kıyaslıyor. Benzer özelliklere sahip iki tesis arasındaki yüksek fiyat farkı erkeklerin daha düşük maliyetli olanı tercih etmesini sağlıyor. Erkekler açısından tesiste sunulan imkân ve özellikler de önemli. Ücretli ya da ücretsiz çeşitli aktiviteler sunabilen tesisler erkeklerin tercihlerinde üst sıralara çıkabiliyor. Bu konuda özellikle eğlence ve sportif imkânlar sunan tesislerin daha da avantajlı olduğunu görülüyor. Erkekler için rezervasyon kararını vermelerinde rol oynayan diğer bir faktör ise tesisin konumu. Tesisin merkezi ve önemli noktalara yakın olması erkekler açısından artı puan anlamına geliyor.

CloudArena, HotelRunner istatistiklerinden yola çıkarak rezervasyon sırasında tercih edilme olasılıklarını yükseltmek isteyen tesislere ipuçları da veriyor. Buna göre, rezervasyon öncesinde internet üzerinde seçenekleri karşılaştıran ve tercihlerinde kötü sürpriz yaşamak istemeyen kadınlara sosyal medya üzerinden erişebilmek, bu konuda tesislerin rekabette bir adım öne geçmesini sağlayabilir. Sosyal medya pazarlamasına önem vererek sosyal medya üzerinden kadın misafirlerle iletişim kurmak tesislerin önemli önceliklerinden olabilir.

Yalçınkaya, otel rezervasyonunda önce maliyetleri hesaba katan erkek misafirlerin internet üzerinde tesislere ait fırsat ve promosyonları aramak ve incelemek için önemli bir zaman harcadığını kaydediyor. Bu nedenle farklı dönemlerde hazırlanacak promosyonlarla erkelerin bir tesisi tercih etmelerine neden olmak mümkün.

 
ETİKETLER : CloudArena

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics