Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2017 / 10:50

Risk yönetimi tepeden tırnağa değişiyor

Risk farkındalığı yüksek bir şirket kültürü yaratılması, verimliliğin ve şeffaflığın artırılması için risk analizi, sermaye ve likidite optimizasyonu ile değişen düzenlemelere uyum gibi başlıklarda metodolojiler ve uygulamalar sunan SAS, Risk Yöneticileri Derneği ile birlikte “Regulatory Risk Management” temasıyla sektörün önde gelen iş profesyonelini, yeni düzenlemelerin şirketler üzerindeki etkilerini ele almak üzere bir araya getirdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Risk Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Yalçın, “Risk yönetimi kavramı değişirken, farklı konularla yüz yüze geliyoruz. Bu değişime ayak uydurmamız şart. Günümüzde maalesef birçok bankada risk yönetimi, bir düzenleyici uyumluluk işlevi olarak ele alınıyor. Bu anlayışı değiştirmeli, ortama uyum sağlayarak risk yöneticilerinin becerilerini ve risk yönetim fonksiyonunun organizasyon yapısını yükseltmeyi amaçlamalıyız. Risk yönetiminin dönüşümüne ilişkin uygulamaların gelişmeye devam edeceğine inanıyorum” dedi. SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli ise şunları söyledi:
“Risk yönetiminde verinin ve analitiğin kullanımı, IRB ve IFRS9 gibi düzenlemelerle ve rekabette öne geçmek amacıyla artıyor. Uzun vadeli yapılan risk yönetimi yatırımlarında, altyapının doğru temellerle ve gelecekteki potansiyel gereksinimleri karşılayacak düzeyde oluşturulması da kritik önemde. Operasyonel risk yönetimi konusundaki tecrübe ve ileri teknoloji ile özellikle bankaların ve birçok sektörden firmaların bu süreçte yanındayız. Yeni regülasyonlarla birlikte, risk yönetimi çözümlerimizi kullanıp kârlılığını artıran şirketlerin sayısının çoğalacağını düşünüyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN